Souhrn posledního týdne: Froomovi časovka nestačila, Quintana si pohlídal celkové vedení a vyhrál Vueltu

nabor

V posledním týdnu bylo jasné na co se můžou diváci těšit. Chris Froome se soustředil na jedinou časovku letošního ročníku, kterou opanoval a ve které se dostal „na dostřel“ celkovému vedení. Ovšem Nairo Quintana byl v horách letos nepřemožitelný a nakonec si svůj červený dres skvěle pohlídal. Ukázal se i Leopold König, který ihned po volném dni útočil na etapový vavřín, ale ten mu těsně unikl.

17. etapa Castellón > Camins del Penyagolosa 173 km

Mathias FrankPo volném dni přišel útok jezdců, kteří nemohli zamíchat celkovým pořadím. Mezi nimi byl i Leopold König, který v poslední horské etapě před pauzou ztratil svoji nadějnou pozici a jen díky benevolenci pořadatelů pokračuje dále v závodě, protože v té etapě nedojel spolu s dalšími 90 závodníky v limitu.

Vedoucí skupina nabírala postupně na náskoku, jehož maximální hodnota dosáhla šesti minut. V úniku nejprve zaútočil Maxime Bouet (Etixx-Quick Step), kterého se ještě chvíli držel Bram Tankink (oba LottoNL-Jumbo). Oba byli následně pohlceni a vpřed vyrazila dvojice Dario Cataldo (Astana), Mathias Frank(IAM Cycling). Oba borci si vypracovali půlminutový náskok. Cataldo ve stoupání na závěrečný kopec odpadl, švýcarský cyklista, tak měl volnou cestu za vítězství. Tu se mu snažila znepříjemnit skupina kolem Roberta Gesinka, ve které byl i český reprezentant.

Mathias Frank dotáhl svoji sólovou jízdu do vítězného konce. Druhý cílovou páskou projel Leopold König ač se zdálo, že mu Gesink i Herrada při nájezdu do posledního kilometru ujíždí. Třetí nakonec skončil Gesink.

Ve skupině favoritů, která se vykrystalizovala z hlavního balíku se nejprve pokusil o akci Alberto Contador, kterého nenechal „na pokoji“ Esteban Cháves.  Toho brzy následoval i Quintana a nakonec i Froome. Celá čtveřice cílem projela pohromadě, takže se rozestupy mezi nimi neměnily.

18. etapa Requena > Gandía 191 km

vuelta-2016-etapa-18Tato etapa měla být pohodovou a v podstatě i tranzitní, protože další den čekala peloton časovka jednotlivců. Především závodníci jedoucí na celkové umístění si chtěli před další etapou odpočinout. Nakonec se z pelotonu oddělila pětice jezdců: Fumiyuki Beppu (Trek-Segafredo), Quentin Jaurégui (AG2R-La Mondiale), Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Mattia Cattaneo (Lampre-Merida) a Louis Vervaeke (Lotto Soudal).

Vedoucí skupina dostala na začátku dost volnosti, ale najetí stáje Etixx na čelo balíku bylo znamením, že se pojede ostré tempo a uprchlíci přestanou mít šanci.

Po pohlcení vedoucí skupiny se začal boj o každý metr na trati o co nejlepší postavením do závěrečného spurtu. Nejlepší místo si vyjel Němec Nikias Arndt. Zdálo se, že by mu vítězství nemělo uniknout, ale opak byl pravdou. Silnější nohy ukázal Dán Magnus Cort Nielsen, který se okolo borce z Alpecinu prodral a protnul cílovou pásku dříve.

19. etapa Xàbia > Calp 39 km

Vítěz individuální časovky Chris FroomeJediná individuální časovka letošního ročníku Vuelty. Rovinatá jízda proti chronometru měla více svědčit Chrisi Fromovi, který také svoji extratřídu v této disciplíně prokázal.

Jako první se na trať vydal Svein Tuft (Orica – BikeExchange), ovšem od něj se nečekal žádný velký výsledek. Dobrý čas zajel až Yves Lampaert z Etixxu. Jeho čas však dlouho na čele nevydržel. Jakmile přijel do cíle Tobias Ludvigsson (Team Giant-Alpecin), tak se z horkého křesla Lampaert stěhoval do týmového autobusu. Ovšem ani Švédův čas nepatřil mezi ty, které by měly šanci na úspěch. Do cíle dojel čtvrtý z olympijských her z této disciplíny Jonathan Castroviejo a dostal se do čela průběžné klasifikace. V něm vydržel až do příjezdu největší hvězdy Chrise Fooma, který Španělovi nadělil dalších 44 vteřin.

Časovku zajel dobře i český mistr Leopold König. Za vítězným stájovým kolegou z týmu Sky zaostal téměř o 2 minuty, i tak vybojoval krásné šesté místo.

Komu se závod nepovedl byl Nairo Quintana. Muž v červeném sice na trať vyjížděl jako poslední, ale po celou dobu ztrácel a v cíli zaostal o 2:16, čímž nechal Brita přiblížit se celkovému prvenství na dohled.

Druhým poraženým dne byl Samuel Sanchéz (BMC), který během své jízdy ve velké rychlosti upadl a do cíle dojel ve velmi zbídačeném stavu.

Posledním do party poražených se zařadil Esteban Cháves z Orici, který byl během své sólové jízdy doslova „převálcován“ Froomem.

20. etapa Benidorm >Alto Aitana. Escuadrón E. Aire 184 km

Pierre-Roger LatourPředposlední etapa měla ukázat, zdali Froome bude mít na zničení náskoku Naira Quintany či nikoliv. Poslední horská etapa měla na své trati 4 horské kategorie 2 a jednu prémii nejvyšší kategorie, kde byl zároveň umístěn i cíl.

Na počátku se pokusil útočit tým Sky se svým lídrem Froomem, ale vedoucí muž celkového pořadí se jej držel jako stín. První pokus o útok ještě nevyšel. Ve druhém již byli jezdci jako Luis Leon Sánchez (Astana), Mathias Frank (IAM), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Pavel Kočetkov (Kaťuša), Laurent Didier (Trek – Segafredo), Jan Bakelants (AG2R) a Rudy Molard (Cofidis). V pelotonu se začalo nastupovat, ale bez výraznější efektu. Až po 80 kilometrech se ustanovila skupina pronásledovatelů, která měla šanci se od pelotonu odtrhnout. V ní rovněž nebyli jezdci na celkové pořadí, ale obsahovala dobré vrchaře, jakými jsou David López (Team Sky) či Darwin Atapuma z BMC.

Bohužel z vedoucí skupiny a pak i z celého závodu musel odstoupil José Joaquin Rojas, který v jednom ze sjezdů upadl. A při svém nekontrolovaném pádu proletěl mezi sloupky svodidel. Měl štěstí v neštěstí, že si o jeden z nich poranil pouze kotník.

Když se vlády nad balíkem ujala Orica, tak do cíle zbývalo přibližně 54 kilometrů a náskok vedoucí skupiny se začal snižovat. Po deseti kilometrech se k útoku odhodlal Estaban Cháves.

V úniku se pokusil vzít osud do svých rukou Luis Leon Sánchez, ale dlouho se silami nevydržel. Rychle se k němu přiblížila skupina vedená Latourem. Posléze zkusil štěstí i Conti, ale opět bez výraznějšího efektu.

Mezitím se v pelotonu snažil nastoupit König, kterého se chytili Contador a Talansky. Následoval je Quintana i s Fromme. Brit se snažil Kolumbijce setřást, ale „přisáté klíště“ drželo více než pevně.

Když byl v úniku dojet Conti, zaútočil Atapuma, ke kterému se stihli dotáhnout i Latour s Frankem. Francouz Latour několikrát nastoupil, ale bez úspěchu. Když to pak zkusil 600 metrů před cílem Atapuma, zdálo se, že má vítězství v kapse, jenže Pierre Latour za to vzal ještě jednou a svého soka před cílovou páskou předstihl a dojel si pro etapový vavřín.

Jako první z favoritů cílem projel Cháves. Asi o minutu později přijel Quintana s Froomem. Contador nabral ještě větší ztrátu a přišel tím o třetí místo v celkové klasifikaci.

21. etapa Las Rozas > Madrid 103 km

Magnus Cort NielsenPoslední etapa s cílem v hlavním městě Španělska je vždy po vzoru Tour de France spíše vyjížďkovou než-li bojem o pozice. I přesto se při příjezdu do Madridu oddělila čtveřice ve složení: Peter Kennaugh (Sky), Loïc Chetout (Cofidis), Quentin Jauregui (AG2R) a Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo). Skupina získala maximální náskok přes jednu minutu.

Přibližně 20 kilometrů před cílem postihl defekt Alberta Contadora, ale pro Španěla to nemělo na výsledek žádný vliv. Jen to dokumentuje, jakou smůlu v letošní sezóně tento borec má.

Když se na čele pelotonou objevil Alejandro Valverde bylo téměř jasné, že čtveřice už  vpředu dlouho nevydrží. Nejprve odpadl Bouwman, pak i Kennaugh. Meta šesti kilometrů před cílem byla konečná i pro zbylou dvojici.

Pak už se začali vepředu shromažďovat spurterské týmy a začal boj o pozice. První začal spurtovat Daniele Benatti, za kterým se vyvezl Magnus Cort Nielsen a procpal se mezírkou mezi Benattim a Meersmanem a oslavil své druhé etapové vítězství na letošní Vueltě.