Souhrn: Colorado Classic ovládl Manuel Senni

nabor

Obnovený podnik s název Colorado Classic dokázal vyhrát pětadvacetiletý Ital Manuel Senni (BMC Racing Team), který o svém vítězství rozhodl ve druhé a třetí etapě.Závody se do Colorada vrátily po roční přestávce. Fanoušci v tomto státě byli dychtiví po cyklistice. Měli sice možnost zajet si do sousedního Utahu, ovšem to s sebou přináší cestování i několik stovek kilometrů, což není příliš pohodlné. Organizátoři proto spojili několik událostí do jednoho celku tak, aby cyklistické závody nebyly prodělečné, jako tomu bylo v minulosti.

Na startu byly 4 WorldTour týmy, 5 Prokontinentálních sestav a 7 kontinentálních, z nichž jedna byla reprezentace Rwandy.

1.etapa Colorado Springs → Colorado Springs

Úvodní etapa, jenž se nesla ve znamení okruhů v Colorado Spring, měřila 150,4 kilometrů. Na své trase měla stoupání okolo Zahrady bohů.

Již v prvním kole se zformovala šestice Evan Huffman (Rally Cycling), Antonio Molina (Caja Rural-Seguros RGA), Giacomo Berlato (Nippo-Vini Fantini), Joe Schmalz (Elevate-KHS) a Angus Morton (Jelly-Belly-Maxxis), která si vytvořila mírný náskok.

Jenže závodníkům přestalo přát počasí a na silnici se snášely obrovské kapky vody. I přesto 70 kilometrů před cílem vystartoval vpřed osamocený Molina. Balík táhla nejen stáj Trek-Segafredo, ale i Caja Rural a náskok se zmenšoval. Nakonec byli všichni uprchlíci bez problémů pohlceni.

Když do cíle zbývalo asi 25 kilometrů vzal za to Taylor Phinney (Cannondale-Drapac). Jenže ani on svoji jízdu v hustém dešti a osamocen nezvládl dotáhnout do konce.

Vše tedy končilo hromadným spurtem, ve kterém byl úspěsný John Murphy (Holowesko-Citadel p/b Hincapie Sportswear), jenž přespurtoval největšího adepta na vítězství Travise McCabea (UnitedHealthcare Pro Cycling)

2.etapa Breckenridge → Breckenridge

Pro druhou etapu se počasí umoudřilo. Závodníci měli v itineráři 10 okruhů v Breckenridge, které dohromady vytvořily 103 kilometrů.

Opět první okruh a znovu útok. Matteo Moschetti (Trek-Segafredo), Daniel Eaton (UnitedHealthcare), TJ Eisenhart (Holowesko-Citadel) a Logan Owen (Axeon Hagens Berman) se vydali vstříc dobrodružství.

Jako první odpadl Moschetti, ale za ním se vytvořila silná skupina pronásledovatelů: Manuel Senni (BMC Racing), Julien Bernard, Kiel Reijnen (oba Trek-Segafredo), William Clarke (Cannondale-Drapac), Vegard Stake Laengen (UAE Team Emirates), Miguel Ángel Benito (Caja Rural-Seguros RGA), Luis Lemus (Israel Cycling Academy), Travis McCabe (UnitedHealthcare), Alexander Cowan, Nigel Ellsay (oba Silber Cycling), Serghei Tvetcov, Taylor Shelden (oba Jelly Belly-Maxxis) a Didier Munyaneza (Team Rwanda Cycling).

Ve druhém kole již zůstali vpředu pouze Eaton s Eisenhartem a před pronásledovateli měli náskok okolo jedné minuty.

V šestém kole ztratil i Eaton a Eisenhart před ním navýšil své vedení o 2 minuty a téměř o 4 minuty před skupinou, kterou vedla stáj Rally Cycling.

V sedmém kole přišel útok dvojice Senni – Tvetcov, které se snažili honit Sepp Kuss (Rally Cycling),  Peter Stetina (Trek-Segafredo) a Alex Howes (Cannondale-Drapac). Před nájezdem do posledního okruhu měl borec stáje Holowesko-Citadel k dobru ještě 30 vteřin.

V posledním výstupu na Moonstone Road zaútočil Howes se Stetinou. Vedoucího jezdce dostihli ještě před vrcholem. Eisenhart ve sjezdu zaútočil. Chytil se ho jen Howes. V cílové rovince měl více člen stáje Cannondale-Drapac a dojel si pro vítězství.

3.etapa Denver → Denver

Třetí etapa se dá nazvat královskou. Na 127,8 kilometrech byly pouhé dvě vrchařské prémie, za to první kategorie – Gap Road, Golden Gate.

Několik pokusů o vytvoření úniku nevyšlo. Vpředu se ale nakonec objevilo 13 jezdců: Silvan Dillier (BMC Racing Team), Gregory Daniel (Trek-Segafredo), Seid Lizde, Valerio Conti (oba UAE Team Emirates), Christopher Butler, Gonzalo Serrano Rodríguez (oba Caja Rural-Seguros RGA), Gavin Mannion, Jonathan Clarke (oba UnitedHealthcare Pro Cycling), Danny Pate (Rally Cycling), Nigel Ellsay (Silber Pro Cycling), Alex Hoehn (Elevate-KHS Pro Cycling), Jean Claude Uwizeye (Team Rwanda Cycling) a Yuma Koishi (Nippo-Vini Fantini). Dostali od pelotonu náskok 20 vteřin. Víc to ani nešlo, protože se začalo stoupat na Gap Road.

Právě při tomto stoupání byla skupina dojeta. Nastoupil ale Marco Canola (Nippo-Vini Fantini) v moment kdy to nikdo neočekával, a tak si dojel na vrchol jako první. Když pak zbývalo na vrchol asi 5 kilometrů vydala vpřed čtvřice: Peter Stetina (Trek-Segafredo), Sepp Kuss (Rally), Manuel Senni (BMC) a Serghei Tvetcov (Jelly Belly).

Ve sjezdu začalo pršet a tak byl Canola dojet. Toho následně využili před druhým stoupáním k útoku Senni i Tvetcov. Dvojice získala více než minutu, kterou v prudkém lijáku udržela až do cíle. Z etapového vítězství se radoval naturalizovaný Rumun Tvetcov. Senni se díky druhému místu dostal do čela celkové klasifikace.

4.etapa Denver → Denver

Závěřečná etapa se jela opět na okruzích v centru Denveru. Na programu jich bylo 10 o celkové délce 120 kilometrů.

Únik se vytvořil opět v prvním kole – Antonio Molina (Caja Rural), Fabio Calabria (Novo Nordisk) a Ruben Companioni (Holowesko-Citadel) a Christopher Blevins (Axeon Hagens Berman). Kvartet nashromáždil maximání náskok 1:45, poté na čele začaly tahat stáje Trek-Segafredo a BMC.

Když náskok klesl po 40 sekund zaútočil Campanioni. Ostaní borci nezareagovali. Ovšem po několika minutách si to Molina rozmyslel a dotáhl se na borce týmu Holoweska. Zbylí dva soupeři se propadli do balíku. To v posledním kole postihlo i vedoucí duo.

Ve spurtu se měl znovu prosadit Travis McCabe (UnitedHealthcare), ale opět měl ve finiši smůlu, když jej porazil borec ze stáje Israel Cycling Academy Mihkel Räim. Ten i přes kontroverzní souboj s Marcem Canolou (Nippo – Vini Fantini) vyhrál. Jeho sok dojížděl 80 metrů bez šlapání a byl značně rozladěn, neboť obsadil až 4. místo.

Dalším podnikem na území Severní Ameriky bude závod Okolo Alberty. Tam bychom měli vidět sestavu stáje Cannondale Drapac.

Konečné celkové pořadí

# Rider Name (Country) Team Result
1 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team 12:00:35
2 Serghei Tvetcov (Rom) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:15
3 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac 0:00:31
4 TJ Eisenhart (USA) Holowesko-Citadel p/b Hincapie Sportswear 0:00:33
5 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:00:44
6 Sepp Kuss (USA) Rally Cycling 0:01:05
7 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:16
8 Miguel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:19
9 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:02:21
10 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:02:22