Přestupy: Po víkendu se přetřásly základy, Hirt míří do Astany

nabor

Zatímco o víkendu finišovalo několik zajímavých závodů, které se jely především v Holandsku, Norsku, USA a České republice, šefové stájí nelenošili a snažili se získat posily do svých týmů. Z pohledu fanouška české cyklistiky bylo zmíněno jméno Jana Hirta (CCC Sprandi Polkowice), který se prezentoval na Czech Cycling Tour 2017 patým místem v celkové klasifikaci.

Další Čech ve World Tour

Trochu to připomíná příběh Leopolda Königa, ale samotný Jan Hirt doufá, že v novém týmu bude víc na očích. Podpisem dvouleté smlouvy s kazašskou stájí Astana začíná nová etapa jeho závodní kariéry. Ještě o víkendu se proháněl po českých silnicích, coby člen polského uskupení CCC Sprandi Polkowice, kde mimochodem obsadil celkově páté místo. Již o den později byla oznámena změna týmu, o kterém se dlouho spekulovalo. Bude jen otázkou času, zdali se ukáže, jestli Astana byla tou správnou volbou. Své zkušenosti by mohl vyprávět Roman Kreuziger, který s dresem azurové barvy také nastupoval.

Třebíčský rodák by mohl být v lecčems jiný. Astana prochází rekonstrukcí a nemá jasně definovaného lídra. Fabiu Aru by měl být na odchodu. Možná by u Kazachů Hirt nezakotvil, kdyby se Meintjes nechtěl vrátit pod křídla africké stáje, kde jej pro velkou cyklistiku vychovali. Jakob Fuglsang, který působil především v roli hlavního domestika, ukázal růžky až na Critérium du Dauphiné, které vyhrál, což mělo být přísliben na Tour. To ovšem pro zdravotní problémy nedokončil.

„Honza je mladý a rychle se rozvíjející jezdec. V posledních dvou letech jeho vývoj ohromil a na Giru ukázal svůj potenciál. Jsem si jistý, že náš tým posílí a přestup do Wolrd Tour mu pomůže udělat velký krok v jeho kariéře, “ řekl na adresu šestadvacetiletého Čecha jeho nový sportovní ředitel Alexandr Vinokurov.

Ze slov bývalého slavného cyklisty to zní celkem rozumně, pokud Hirt dostane šanci svůj potenciál ukázat a to nejen na Giru, ale i Vueltě nebo Tour. Ovšem pozor! Mikel Landa stále ještě nepodepsal nikde žádný kontrakt a spekuluje se i o jeho návratu do Astany, kde by se jistě sám rád stal lídrem pro některou z Grand Tour. V případě přestupu by to byla pro Hirta velká konkurence.

Louis Meintjes – posila jako hrom pro Dimension Data

Louis Meintjes se vrací do týmu, odkud do světové cyklistiky vyrazil. Tehdy to byla pouze
Prokontinentální stáj, která se vyšvihla mezi elitu. Jihoafrický jezdec do tehdejší Qhubeky přišel 2013. O dva roky dostal šanci předvést se na Grand Tour, přesněji na Vueltě, kde obsadil 10. místo. To zaujalo Brenta Copelanda, který si jej sebou vzal do stáje Lampre Merida. Když po roce jeho ředitel opouštěl kormidlo a odcházel do nově vznikající stáje, už neměl o Meintjese zájem. Této pocty se mu dostalo až letos, jenže o jeho služby se zajímala i jeho bývala stáj nyní s názvem Dimension Data. Louis neváhal a pro africký tým se rozhodl prakticky ihned. Krok, který pětadvacetiletý jezdec udělal, jej nebude mrzet. Zvýší tím ještě víc popularitu cyklistiky v Africe, k čemuž by měla přispět i charita Qhubeka, která je s týmem spjatá.

Rigoberto Urán chce vyhrát Tour de France

Kolumbijský cyklista, který překvapil druhým místem na nedávné Tour de France, podepsal se svým současným týmem kontrakt, který zahrnuje spolupráci na další tři roky. Rigoberto Urán do Cannondalu dorazil v roce 2016 z konkurenčního Quick Stepu. Byla na něj kladena velka očekávání, které ovšem nenaplnil. V roce 2016 se pustil pouze na Giro, a byť skončil v celkové klasifikaci na sedmém místě, jeho výkony nebyly moc přesvědčivé. Rigoberto však bojoval s bronchitidou a je třeba k tomu přihlédnout.

V letošní sezóně se zaměřil na Tour de France a nutno podotknout, že byl velmi kvalitně nachystán na souboj s nejlepšími. Vždyť druhé místo a především úchvatný spurt na převodu 53×11 nelze zapomenout.

O Urána se zajímaly i jiné stáje: Astana, Trek-Segafredo a UAE-Emirates. Jenže Kolumbijec je v současné stáji velmi spokojen a míří ke smělým cílům: „Budu závodit spoustu závodů, mám spousty cílů. Ten největší je samozřejmě Tour de France. Tu chci vyhrát“.

Přestupy

Yoann Paillot – bez týmové příslušnosti -> Team Kaťuša-Alpecin

Yoeri Havik – Team Raleigh GAC -> Vlasman Cycling Team

Prodloužení smlouvy

Christian Knees – Team Sky

Mathew Hayman – Orica-Scott

Christopher Juul Jensen – Orica-Scott

Michael Hepburn – Orica-Scott

Dylan van Baarle – Cannondale Drapac

Iljo Keisse – Quick Step Floors

Niki Terpstra – Quick Step Floors

Zajímavé spekulace

Tom Jelte Slagter – Cannondale Drapac -> Dimension Data

Daniel Martin – Quick Step Floors – > UAE – TeamEmirates