Horskou etapu ovládl Quintana

nabor

V zimních podmínkách uspěl kolumbijský horal Nairo Quintana. V páté etapě Tirreno-Adriatico mu nestačil nejen Contador, ale ani další hvězdní pronásledovatelé, z nichž nejméně zaostal Bauke Mollema.

Dlouhá a velice chladná etapa nakonec nebyla zrušena, byť i o tom se spekulovalo, a tak se mohl hned na začátek vydat vpřed únik ve skladbě Monfort, Scarponi, De Marchi, Montaguti, Grivko, Voss, Vicioso a Herrada. Šlo tedy veskrze o ostřílená jména, která by zaskočily snad jen z nebe padající trakaře a která skrývala potenciál k udávání slušného tempa.

Přesto peloton nejevil obzvláštní touhu únik stíhat. Nechal mu osm minut náskoku a spoléhal čistě na závěrečné stoupání do střediska Terminillo. Ve stoupajícím profilu se únik postupně drolil až zbyli jen Scarponi, De Marchi a Monfort. Za nimi akceleroval peloton, který kontrolovalo Sky Woutera Poelse.

Na posledních kilometrech přišel ke slovu i Roman Kreuziger. Sedm kilometrů před páskou se ujal tempa a roztrhal peloton. Pět kilometrů před cílem to napálil Nairo Quintana. Tím ukončil nadvládu Etixxu, který si předtím najel dopředu pro Urána. Nibali odpadal. Contador vedl stíhačku, ale útoky se mu nedařilo odpárat další konkurenci.

Při nájezdu do království sněhu byl Scarponi, poslední mohykán úniku dne, dojet Quintanou; zbývalo 3,5 km do cíle. Nedlouho na to za to vzal Bauke Mollema. Možná trochu podceněný ostatními si vytvořil náskok. Ke kormidlu torza pelotonu se tak vrátil Roman Kreuziger.

Krátce poté po útoku Yatese konečně Contador utrhl menší než původní dvacetičlennou skupinu. Jel v ní právě  spolu s talentovaným Ostrovanem, Rodríguezem, Uránem, Pinotem a Pozzovivem.

V cíli nakonec právě tato grupa zaostala, leč skoro o minutu, za Nairem Quintanou a jejímu tempu unikl rovněž Mollema. Celkově vede Quintana před Mollemou a Uránem. Poels desátý za velmi dobře si vedoucím Cummingsem, který je největším překvapením top ten po páté etapě.

 5. etapa Tirreno – Adiratico

P  Jméno  Tým Čas
1 Nairo Quintana Movistar 05:26:03
2 Bauke Molleam Trek 41
 3 Joaquim Rodríguez Katusha 55
 4 Rigoberto Urán Etixx 55
 5 Alberto Contador Tinkoff 55
 6 Thibaut Pinot FDJ 55
 7 Adam Yates Orica 55
 8 Domenico Pozzovivo AG2R 55
 9 Przemyslaw Niemiec Lampre 1:05
 10 Damiano Caruso BMC 1:10

Celkově po 5. etapě Tirreno – Adriatico

P. Jméno Tým Čas
1 Nairo Quintana  Movistar  19:54:45
2 Bauke Mollema  Trek  39
3 Rigoberto Urán  Etixx  48
4 Thibaut Pinot  FDJ  57
5 Alberto Contador  Tinkoff  1:03
6 Adam Yates  Orica  1:0
7 Domenico Pozzovvivo  AG2R  1:06
8 Joaquim Rodríguez  Katusha  1:07
 9 Steven Cummings  MTN  1:12
 10 Wout Poels  Sky  1:13