Šok na MS! Ani Ganna ani Küng ani Evenepoel! Duhový dres bere Tobias Foss!

nabor

Norský mladík Tobias Foss šokoval celý svět, když na Mistrovství světa zajel nejlepší čas a je novým mistrem světa v časovce! Naprosto nečekaný výsledek, který si Foss vyjel bude patřit k největším příběhům historie MS!

Letošní MS hostí Austrálie a kdo chtěl vidět celý přenos, musel si pořádně přivstat. První závodníci vyrazili na trasu před šestou hodinou ranní, zatímco ženy v tu dobu už znaly svoji mistryni, kterou se stala Ellen Van Dijk (Nizozemsko).

34,2 kilometru dlouhá trasa ve městě Wollongong v Novém Jižním Walesu přichystala první souboj o medaile na letošním Mistrovství světa. Jako první na trať vyrazil Daniel Bonello (Malta), kterého následovali další závodníci z reprezentací jako Bangladéš, Guam, Hong Kong a podobně.

Ale v první vlně vyrazili i dva favorité Luke Plapp (Austrálie) a Edoardo Affini (Itálie), kteří také v tomto pořadí po první sadě jezdců vedli. Domácí Plapp si zapsal čas 41:26. To už ale startoval druhý blok závodníků s dalšími favority. Ale například Joao Almeida (Portugalsko) do časovky nenastoupil.

V druhém závodním bloku to byl velmi zajímavý souboj mezi Brunem Armirailem (Francie), Yvesem Lampaertem (Belgie) a Mistrem Evropy Stefanem Bisseggerem (Švýcarsko). Na prvním mezičase tito závodníci ještě ztráceli na Affniho s Plappem, ale pak začali zrychlovat a Bissegger převzal taktovku závodu průběžně nejlepšími časy na druhém mezičase a v cíli (40:49). Lampaert zajel průběžně druhý čas o necelou sekundu rychlejší než Armirail.

Když se tito závodníci blížili k cíli, začal startovat třetí blok jezdců, který zakončovali největší favorité na duhový trikot. A hned to začali potvrzovat na prvním mezičase, kde jeden za druhým postupně překonávali Affiniho vedoucí čas.

Nejlepší první mezičas si pro sebe nakonec sebral Stefan Küng (Švýcarsko), před Remcem Evenepoelem (Belgie), Ethanem Hayterem (Velká Británie), Tobiasem Fossem (Norsko), Filippem Gannou (Itálie) a Magnusem Sheffieldem (USA). Ale všech šest se vešlo do čtyřech vteřin.

Ethan Hayter měl obrovskou smůlu, když mu před druhým mezičasem spadl řetěz a musel měnit kolo. Mladík Magnus Sheffield měl pro změnu pád mimo záběry kamer. Naopak velmi dobře časovku zajel Nor Tobias Foss, který v cíli Bisseggera porazil o více jak tři čtvrtě minuty.

Mezitím Stefan Küng pokračoval ve výborné jízdě a ovládl i druhý mezičas, zatímco Filippo Ganna se se hodně trápil. Vypadalo to, že Künga může potrápit už jen Fossův čas. A Fossův čas odolal i do té doby suverénnímu Švýcarovi. Fosse neohrozil už ani Evenepoel a ani Ganna a je novým a velmi překvapivým a nečekaným mistrem světa v časovce!

Zdroj obrázku: Getty Images (2022)