Evenepoel má titul mistra světa

nabor

Belgičan Remco Evenepoel vybojoval po sólovém útoku titul mistra světa. Pro stříbrnou medaili si v Austrálii přijel Christophe Laporte (Francie) a pro bronz Michael Matthews (Austrálie). 

Světový šampionát v Austrálii je minulostí. Celou akci zakončil hromadný závod mužů na 267 kilometrů mezi Helensburghem a Wollongongem. Na jezdce čekalo nejprve stoupání Mount Keira a poté 12 okruhů přes Mount Pleasant, které určovalo všechny hromadné závody.

První šokující zpráva dne byla ta, že odstoupil jeden z hlavních favoritů Mathieu van der Poel (Nizozemsko). Ten strávil předchozí noc na policejní stanici, kde byl u výslechu za rušení nočního klidu. Na hotel se vrátil ve 4 hodiny ráno místního času a se startem v 9 ráno se příliš nevyspal. Navíc mu byl odebrán pas a musí zůstat v Austrálii a půjde před soud 27. září.

Mezitím se na stoupání Mount Keira tvořil únik dne. Cestu do něj si našli Michael Kukrle (Česká republika), Juraj Sagan (Slovensko), Lukasz Owsian (Polsko), Emils Liepinš (Lotyšsko) nebo Simon Pellaud (Švýcarsko). Ale také Rien Schuurhuis (Vatikán) nebo Bilguunjargal Erdenebat (Mongolsko). Ti ale nevydrželi příliš dlouho v čele a brzy odpadli. Nakonec se v první skupině ustálil počet na 11 jezdců.

Ale za nimi se na stejném stoupání děly věci. Francouzi zahájili brzkou ofenzivu a podařilo se jim roztrhat peloton. Rázem za únikem byla asi třicetičlenná skupina, kde spoustu favoritů chybělo. Z velkých jmen zde zůstali pouze Wout Van Aert (Belgie) a Tadej Pogačar (Slovinsko), společně s mistrem v časovce Tobiasem Fossem (Norsko), Stefanem Küngem (Švýcarsko) a také pěticí Francouzů, ale bez Juliana Alaphilippa.

Spolupráce nebyla ideální a proto vpřed vyrazila pětice Luke Plapp, Ben O´Connor (oba Austrálie), Pavel Sivakov (Francie), Samuele Battistella (Itálie) a Pieter Serry (Belgie). Ti doplnili únik, zatímco hlavně tým Německa dokázala znovu spojit obě části hlavního pole.

Práce se pak ujali Španělé za přispění Nizozemců a kontrolovali odstup čelní skupiny. Zbývalo pět okruhů, když se na stoupání Mount Pleasant začalo útočit. Na čele se o dělení postaral Battistella, zatímco v hlavním poli to byl Quentin Pacher (Francie).

Pacher se postaral o roztržení pelotonu, kdy v první části byli třeba Romain Bardet (Francie), Remco Evenepoel (Belgie), Nairo Quintana (Kolumbie), Lorenzo Rota (Itálie) nebo Alexey Lutsenko (Kazachstán). Situaci pro ostatní zachraňovali Španělé.

Ale spolupráce vázla na čele i ve stíhací skupině. Proto se na čele nastupovalo a zvolňovalo, zatímco v hlavním poli nikdo nechtěl úplně plýtvat síly na sjíždění. Až po dlouhé době se probrali i Britové, Italové a Francouzi a začali pracovat.

A Francouzi připravili útok pro Valentina Madouase. S ním se drželi hlavní favorité, ale Madouas nepřestával tlačit na pilu a během stoupání klesl odstup od čelní skupiny o minutu. Jenže pak začali znovu taktizovat a náskok se vrátil nad původní dvě minuty.

Po sérii nástupů se oddělila dvojice Evenepoel a Lutsenko. Ale na předposledním stoupání ani Kazach nedokázal držet tempo a Evenepoel pokračoval sám. A ze zadních pozic ho nikdo už nedokázal ohrozit a Remco Evenepoel si dojel pro titul. Stříbrnou medaili si po chaotickém závěru vybojoval Christophe Laporte a bronz Michael Matthews.

 Zdroj obrázku: Profimedia (2022)