Smutný konec jednoho z nejúspěšnějších týmů – 2. část: Vrchol a pád

nabor

BMC neodmyslitelně patřilo k pelotonu. Bohužel pandemie Covid-19 nedovolí týmu pokračovat i v dalších sezónách. Nyní se podíváme na druhou část povídání o BMC a CCC a podrobně i na nejlepšího závodníka a ikonu, která s týmem zůstala i přes změnu sponzora.

Nejúspěšnější závodník

Bezesporu nejúspěšnější jezdec a tvář týmu. Když se řekne BMC nebo CCC, musí se každému jako první vybavit Greg Van Avermaet. Belgičan se k sestavě připojil v roce 2011 jako velký klasikářský talent. Ale do týmu přišel také Philippe Gilbert a Avermaet se dostal najednou tak trochu na vedlejší kolej, ale nehodlal se vzdát.

V roce 2013 ukázal svůj potenciál, když skončil čtvrtý na Paříž-Roubaix. Jeho hvězda dále rostla, druhý na Flandrech 2014 a start na Tour de France, kde v etapách skončil druhý a třetí. K tomu mnoho výher na menších závodech všude po světě a pomalu začal zastiňovat i Gilberta, který neprožíval povedené období.

Greg Van Avermaet Tirreno - Adriatico
Greg Van Avermaet vítězí v etapě na Tirreno – Adriatico 2015

Opravdový průlom mezi elitu přišel pro Grega Van Avermaeta v sezóně 2015. Druhé místo na Strade Bianche, vítězná etapa na Tirrenu-Adriaticu a třetí místa z Kolem Flander i Paříž-Roubaix dávaly sezóně velmi dobrý základ. Vrchol přišel v červenci. Avermaet se několikrát umístil v nejlepší desítce, na Mûr-de-Bretagne byl šestý, v Le Havre pátý a v Cambrai čtvrtý. Úvodní týden zakončil s týmem vítězstvím v týmové časovce v Plumelecu.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet vyhrál 13. etapu Tour 2015

To nejlepší ale mělo teprve přijít. Etapa číslo třináct z Muretu do Rodez a stoupavý, klasikářský závěr. Nejprve nastoupila trojice závodníků, ale byla dostižena pelotonem, který vedl právě Van Avermaet. Na zadním kole přitom měl Zdeňka Štybara a Petra Sagana. Zatímco Štybar se začal postupně propadat, Sagan se pustil do stíhání atakujícího Avermaeta. Pověsil se za Belgičana, který toho měl už plné zuby a vyčkával. Jenže správný moment prováhal a Greg Van Avermaet si dojel pro premiérové vítězství na Tour de France.

Tím dnem jakoby se všechno změnilo. Z Grega Van Avermaeta, který vyhrával spíše menší závody a jednorázovky se najednou stala hvězda pelotonu a nová týmová ikona, muž číslo jedna. Touto výhrou ze sebe smyl nálepku věčně druhého jezdce. Tuto pozici ale bylo nutné potvrdit.

A to přesně Belgičan udělal v sezóně 2016. Výborně se prezentoval na závodech v Kataru a Ománu, ale až na Omloop Het Nieuwsblad oslavil výhru, zase jednou dokázal přespurtovat Petra Sagana a první velké klasikářské vítězství bylo na světě. Následovalo naprosto nečekané vítězství, možná to nejvíce nečekané v Avermaetově kariéře. Závod Tirreno-Adriatico nejprve odstartovala sestava BMC vítěznou týmovou časovkou. O celkovém pořadí měla z větší části rozhodnout královská horská etapa na Monte San Vicino.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet ovládl závod Tirreno-Adriatico 2016

Nicméně tehdy byl uplatněn protokol o extrémním počasí a etapa se nekonala. V tu chvíli se otevřela příležitost pro klasikáře. Greg Van Avermaet vyhrál předposlední etapu a šel do vedení před Zdeňka Štybara a Petra Sagana. O všem měla rozhodnout závěrečná časovka, kde Avermaet uhájil o vteřinu celkové vítězství.

Poté měl Avermaet znovu zabojovat o výhru na jarních klasikách, ale celá jeho kampaň se nepovedla, když se zranil při závodě Kolem Flander. Nicméně na Tour de France byl zpět v plné síle. Pátá etapa z Limoges na Le Lioran. V úvodu se tvoří nepočetný únik, kam si naskakují i dva Belgičani Thomas De Gendt a Greg Van Avermaet. A jsou to právě oni dva, kteří mají nejvíce sil a společně dojíždí do kopcovitého finále etapy. Peloton jim dává pohodlný náskok nad pět minut a najednou to přichází. De Gendt začíná trpět a Van Avermaet neváhá a nastupuje.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet je stále ještě úřadujícím olympijským šampiónem

Krajana se okamžitě zbavuje a pak už je to jen triumfální jízda. Greg Van Avermaet projíždí cílem a získává žlutý trikot. Ještě jde do úniku v sedmé etapě, kde končí pátý a o den prodlouží svůj pobyt na čele klasifikace. Vrchol celé sezóny přichází 6. srpna. Na Olympiádě v Riu se jede silniční závod a Avermaet patří k širšímu okruhu favoritů. Po pádu dvojice Nibali-Henao ve sjezdu je Avermaet ve druhé skupině, zatímco na čele jede osamocený Polák Majka. Belgičan nastupuje s Dánem Jakobem Fuglsangem, Poláka dojedou a pak je to už jen spurt. Spurt, který Van Avermaet ovládá a získává zlato z OH.

Na vynikající rok 2016 navazuje ještě úspěšnější sezónou 2017, kterou zakončí na čele žebříčku nejlepších závodníků. Na konci února se mu daří obhájit výhru na Omloop Het Nieuwsblad. Jak se ukázalo, byl to jen začátek dominance, která tu nebyla od dob Fabiana Cancellary a Toma Boonena.

Avermaet končí druhý na Strade Bianche, objede Tirreno-Adriatico a Milán-San Remo, jen aby odcestoval zpět do Belgie a ukázal se světu v plné síle. A už to jede. E3 Harelbeke a vítězný spurt proti Gilbertovi a Naesenovi. Gent-Wevelgem a po školácké chybě Petra Sagana, který z boje o výhru eliminoval nejen sebe, ale i Nikiho Terpstru a Sørena Kragha Andersena, poráží Avermaet v cíli Jense Keukeleireho. Na Kolem Flander padá Avermaet poté, co Peter Sagan zavadil o diváka, i přesto končí druhý za Philippem Gilbertem, který ten den předvedl nadlidský výkon.

A vrchol, závod Paříž-Roubaix. Belgičan přečkal hektický úvod, přes Arenberg se po pádu musel vracet do hlavního pole. Poté už se mu smůla vyhnula a na trojici sektorů Camphin-en-Pévèle, Carrefour de l’Arbre a Gruson útočil. Pouze Štybar a Langeveld s ním vydrželi a dojeli společně na velodrom v Roubaix. Zde Avermaet zůstal zavřený, ale Štybar vyrazil za nastupujícím Mosconem, čímž se před Avermaetem vytvořilo místo a ten dokázal vyspurtovat. Štybar mezitím začal zpomalovat a na pásce byl až druhý zatímco Greg Van Avermaet zakončil neuvěřitelné jaro nejcennější výhrou.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet triumfuje na Paříž – Roubaix 2017

Následující rok ale skvělé jaro nezopakoval a jen na E3 se podíval na pódium. Místo toho ale zazářil na Tour, kde po vítězné týmové časovce šel do žlutého trikotu a vydržel v něm dlouhých 8 etap.

Hledání nového sponzora a smutný konec

V dubnu 2018 v 75 letech odešel jeden z mužů, který stál u zrodu týmu, Andy Rihs a od té chvíle to šlo spíše z kopce. Společnost BMC oznámila konec spolupráce a Jim Ochowicz musel rychle najít nového sponzora. Pomocnou ruku nakonec podala společnost CCC, která spojila svoji stávající strukturu z Pro Tour s existující sestavou BMC pro rok 2019.

Bohužel většina závodníků původního BMC jako Dylan Teuns, Rohan Dennis, Richie Porte, Stefan Küng a další důležití jezdci odešli. Největší postava Greg Van Avermaet zůstala, ale kolem něj vznikl téměř celý nový tým. Část jezdců přišla z prokontinentální sestavy CCC a zbytek byli nadějní mladíci nebo zkušení veteráni. V týmu začal působit i Čech Josef Černý.

Tato velká změna znamenala i trochu vyklizení pozic a jen šest výher v sezóně, kdy dvě přivezl Patrick Bevin a tři Greg Van Avermaet. Ovšem nebyly to výhry z žádných velkých klasik ani Grand Tours. Nicméně CCC do roku 2020 výrazně posílilo. Oranžový trikot začali oblékat Jan Hirt, Ilnur Zakarin, Fausto Masnada nebo Matteo Trentin a sestava vyhlašovala útok na nejvyšší příčky.

Jenže sezónou výrazně otřásla celosvětová pandemie Covid-19. A ta se ukázala jako smrtící pro celý tým. Sponzor CCC musel uzavřít prodejny v Německu a už v dubnu oznámil, že nebude schopný dále provozovat svůj cyklistický tým. Jim Ochowicz se snažil najít nového sponzora, ale z jeho snah bylo patrné, že ta vášeň pro cyklistiku se vytrácí a tým spěje k zániku.

To se brzy potvrdilo a všichni jezdci dostali volnou ruku hledat si novou smlouvu. To bylo definitivní potvrzení konce CCC v pelotonu. Největší hvězdy navíc neměly ideální sezónu. Na klasikách se Matteo Trentin dostal na třetí místo pouze na Gent-Wevelgem. Van Avermaet se na závěr sezóny zranil. Masnada už v průběhu roku odešel do Deceunincku a dvojice Zakarin-Hirt byla nevýrazná. Nejlepším závodem byl podnik Kolem Maďarska, kde si Jakub Mareczko podmanil tři etapy a Attila Valter vyhrál celkové pořadí.

Možná nejlepším jezdcem týmu byl v závěrečném roce Josef Černý. Pražský rodák jezdil spolehlivě, v časovkách se umisťoval velmi dobře, dokonce vyhrál národní šampionát v této disciplíně a etapu na Tour Poitou, kde bral i celkové druhé místo. Druhý celkově skončil i na etapovém závodě Kolem Murcie.

Nicméně největší výhra a tečka za čtrnáctiletým působením BMC/CCC přišla v 19. etapě Gira. Josef Černý si naskočil do úniku, z něj nastoupil a dojel si pro možná trochu překvapivé, ale rozhodně zasloužené vítězství.

Josef Černý
Josef Černý vyhrál 19. etapu Gira 2020

Co bude dál? Většina jezdců našla nové působiště a hned trojice závodníků Jan Hirt, Jonas Koch a Georg Zimmermann odešla do týmu Circus-Wanty Gobert. Proč zmiňujeme zrovna Wanty? Protože společnost vlastnící tento tým odkoupila od týmu CCC licenci do World Tour a postoupí příští rok do nejvyšší kategorie. Dá se také předpokládat i příchod dalších závodníků z CCC do Wanty, které musí před vstupem do World Tour posílit.

První část o týmu BMC naleznete zde.