Šíleně rychlou etapu nejlépe zvládl Bob Jungels

nabor

Velmi rychlá etapa dnes držela únik na krátkou vzdálenost. Možná proto, že se očekával vítěz z úniku, kde jsme dnes mohli vidět i Jana Bártu. Poslední byl zlikvidován až v cílovém městě, a tak si to mohli spolu rozdat největší favorité Gira 2017. Tím nejsilnějším byl dnes Bob Jungels z Quick-Step Floors.

Před dnem volna na závodníky čekala 199 kilometrů dlouhá etapa. Na posledních 50 kilometrech pak dva výšlapy na vrchařské prémie druhé a třetí kategorie, následně sjezd a pak menší neklasifikovaný kopeček v závěru etapy.

První větší únik vznikl z pětice jezdců: Jan Bárta (Bora-Hansgrohe), Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Moreno Hofland (Lotto-Soudal), Jeremy Roy (FDJ) a Eugert Zhupa (Wilier Triestina). Náskok příliš nestoupal a držel se kolem hranice 20 vteřin. Mohla za to rychlost pelotonu v průměru kolem 60 km/h.

Náskok se začal na první prémii Busto Arsizio velmi snižovat a únik se již začal ohlížet přes rameno na peloton. Nakonec si prémii sami rozdělili a pokračovali dále ve snažení.

Peloton této etapy jel opravdu rychle a obrovská rychlost a šílenost této etapy se ukázala nejvíce na bufetu. Náskok úniku se v této zóně postupně snížil až na 10 vteřin a snad jen desítka jezdců si zvládla vzít taštičku se zásobami. Posléze bylo možné vidět několik útoků, jak z únik, tak z pelotonu, ale nakonec se všichni sjeli dohromady.

Etapa bez úniku?

Další únik, který už peloton nechal odjet, se vytvořil z jezdců: Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Phil Deignan (Sky), Julien Amezqueta (Wilier Triestina), Enrico Battaglin (Lotto-Jumbo), Jacques Janse van Rensburg (Dimesion Data), Silvan Dillier (BMC), Enrico Barbin (Bardiani), Rudy Molard (FDJ), Evgeny Shalunov (Gazprom-RusVelo) a Simone Petilli (UAE). Náskok se vyšplhal až na 2:30.

Pro druhou prémii si dojel Fernando Gaviria. Náskok byl v tu chvíli 1:28. Pak už se začalo stoupat na Miragolo San Salvatore – prémii 2. kategorie. 8,7 kilometrů dlouhý kopec s průměrem 7 % už nebyl pro Gaviriu, a tak se vrátil do pelotonu.

Na vrchol se nejrychleji dostala s náskokem 40 vteřin už jen trojice v pořadí: Janse van Rensburg, Rudy Molard, a Phil Deignan.

Ve stoupání 3. kategorie na Selvio se k vedoucí skupině připojil Rolland (Cannondale-Drapac) se Sanchezem (Astana). Prvně jmenovaný byl i první na vrcholu. Peloton dojel s odstupem 40 vteřin.

Bob Jungels 15. etapa Giro 2017Po sjezdu už na závodníky čekalo krátké stoupání v cílovém městě Bergamo. Tady byl únik dostižen a v závěrečných metrech si to mezi sebou rozdali největší favorité. Bauke Mollema (Trek-Sagafredo) v závěru táhl dvanáctičlenou skupinu, pak nastoupil Domenico Pozzovivo (AG2R) a za ním Bob Jungels (Quick-Step Floors), který ho dokázal přespurtovat a byl dnes nejsilnější.

V závodě jsme viděli i nepříjemné pády. Třeba Naira Quintany, který musel dvakrát měnit své kolo, oklepal se a ještě dojel na druhém místě. Velmi těžký pád měl Tanel Kangert (Astana). Oba zmiňovaných protagonistech píšeme v seriálu o bojovnících a smolařích.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“15″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 15. etapy“]