nabor

Období klasik je za námi a to je ta pravá chvíle připomenout si, co se v posledních týdnech dělo v ženském pelotonu. Women’s WorldTour mimo jiné opustila jedna veleznámá značka. Padalo se i slavilo. A kalendář příští sezóny překvapivě doznal zásadní změny.

Něco začíná, něco končí

Již dříve jsme vás informovali o nevoli, kterou vyvolala absence přímých přenosů na Giro Rosa. Málokdo však čekal, že UCI sáhne k ráznému kroku, který nakonec učinila: Giro v roce 2021 nebude součástí WorldTour. Vzhledem k premiérové Tour de France plánované na rok 2022 tak organizátoři budou muset v příští sezóně opravdu zabrat. Jinak už růžový dres nikdy nemusí získat prestiž, jíž do letoška měl.

A kSD Worx - nový dres mj Nikoly Noskové pro sezónu 2021dyž jsme u těch začátků a konců: v říjnu skončily hned dva worldtourové projekty. Barvám Équipe Paule Ka prozaicky došly peníze a v polovině měsíce ze dne na den přestaly závodit. Plánovaný byl naopak konec superznačky Boels-Dolmans, jež se po devíti letech přemění na formaci SD Worx. Bude u toho i Nikola Nosková, opouštějící právě Équipe Paule Ka. A nepůjde o jedinou nizozemskou novinku. Ženský tým kolem Marianne Vos rozjíždí Jumbo-Visma.

V Dubaji bylo ještě dobře - Lucy van der Haar
V Dubaji jí ještě bylo hej…

Blížící se konec sezóny je pro některé samozřejmě také koncem kariéry. Již v 31 míří do cyklistického důchodu olympionička, bývalá australská šampiónka a úspěšná klasikářka Gracie Elvin. Brzy peloton opouští rovněž Lucy van der Haar. Talentované Britce je teprve 26. „Po letech to konečně přišlo,“ slavila ještě před přerušením sezóny v slzách výhru na Dubai Tour. Jenže to byl předposlední závod, který někdejší juniorská mistryně světa dojela, a hořkosladký příběh (přinejmenší pro tuto chvíli) končí.

Velká jízda Van der Breggen, velký pád Dygert

Anna van der Breggen kolo na hřebík pověsí nejspíš příští léto. V září jsme se s čerstvě růžovou dámou loučili jako s top favoritkou silničního závodu na mistrovství světa, Imola jí však zlatě zacinkala už v časovce. Nechtěně u toho asistovala Chloé Dygert. Po hrozivém pádu sice věrna cyklistické mentalitě přemýšlela nejdřív o ztraceném čase, hluboké tržné rány na levé noze ale znamenaly, že její další cesta nemohla vést jinam než do nemocnice.

Okolnosti přály Anně van der Breggen i v silničním závodě, do nějž nastoupila stále ne zcela stoprocentní Annemiek van Vleuten a téměř v roli superdomestičky reprezentační rivalce/kolegyni rozjela její 40kilometrové sólo. Ve formě, v níž Van der Breggen byla, pak jinak než pátou obhajobou v řadě nemohl dopadnout ani její výlet na Valonský šíp.

Boj s technikou i za rovné platy

Takhle se vyhrává těžko - Cecilie Uttrup Ludwig mění kolo na Valonském šípuDruhá na úvodní z netradičně podzimní série belgických klasik dojela Cecilie Uttrup Ludwig. A favoritku favoritek mohla potrápit ještě víc, kdyby předtím nestrávila dlouhé kilometry stíhačkou po výměně kola. Technika se s ní nemazlila ani na mistrovství světa. Jen vybitá přehazovačka tam dost možná stála v cestě medaili. Mechaniky uvedla do deprese, samotnou Dánku s elánem na rozdávání rozčílila natolik, že po závodě radši vynechala rozhovory.

První říjnovou zastávkou pro elitu bylo Lutych–Bastogne–Lutych. Vládl velký únik a z něj potřetí po restartu sezóny Lizzie Deignan. Mocně ji však naháněla Grace Brown a o tři dny později si spravila chuť alespoň v Brabantsku. Amstel Gold Race vlivem restrikcí nizozemské vlády odpadla, a WorldTour tak pokračovala až na Gent–Wevelgem. Domácí duel vyhrála proti Kopecky Jolien D’Hoore.

Zablokovaná, ale vítězná - Lorena Wiebes na Driedaagse Brugge-De Panne 2020
Zablokovaná vítězka Lorena Wiebes

Oranžová síla poté dominovala i ve Flandrech. Roli lídryně naplno využila Chantal Blaak, za ní dospurtovala pro druhé místo Amy Pieters. A chvíli to vypadalo, že také rozlučka Boels-Dolmans bude vítězná. Jenže nejrychlejší, byť zavřená na bariéře, byla v De Panne Lorena Wiebes a jury přisoudila výhru jí. Po fantastické loňské jízdě šlo letos pro stále teprve 21letou hvězdu, jíž má Sunweb pojištěnou až do roku 2024, o první worldtourový triumf.

Belgické klasiky pečlivě sledoval například pilot formule 1 Valtteri Bottas. Závody ho bavily, zaskočilo ho ale, kolik bere první žena Ronde van Vlaanderen oproti vítězi mužské verze. „82 € za kilometr. 10 € za kilometr … Což se muži a ženy nesnaží o výhru úplně stejně?“

Španělské překvapení na závěr

Na sklonku klasikářské sezóny jsme včera měli poznat první vítězku Paříž–Roubaix. Bohužel, covid tomu chtěl jinak. Zrušena byla rovněž Bretagne Ladies Tour, a tak se sezóna dohrává již jen na dvou polích. Až v těchto dnech se závodí o některé národní dresy v Itálii či Francii, odkud vám shrnutí výsledků přineseme v listopadu. – Jak stále věříme, po odjetém závěrečném podniku Women’s WorldTour.

Aktuální logo CERATIZIT Challenge by La VueltaTím má mezi 6. a 8. listopadem být Madrid Challenge, respektive CERATIZIT Challenge. Poprvé tříetapová, nicméně s itinerářem, který do posledních chvil zůstává trochu mystériem. Tvořit by jej každopádně mělo kritérium pro spurterky, individuální časovka a horská etapa. S přesnou skladbou etap vás seznámíme těsně před startem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.