Série pódií pro Sagana, Africký dres i české vítězství = 1. týden Tour de France

nabor

První týden je za námi a přiznejme si, že to byl týden plný zvratů, pádů, zklamání, radosti, očekávaných vítězství, ale i překvapující prvenství jsme mohli vidět.

1. etapa (Utrecht – Utrecht; ITT; 13,8 km)

Vítěz: Rohan Dennis (BMC)
Žlutý dres: Rohan Dennis (BMC)
Rohan DennisV první etapě, kterou byla časovka jednotlivců výrazně na sebe upoutal pozornost člen stáje BMC Rohan Dennis, který v neskutečném čase 14 minut a 56 vteřin zdolal necelých 14 kilometrů v ulicích Utrechtu. Největší favorité na vítězství v této etapě Tony Martin, Fabian Cancellara či Tom Dumoulin ztratili 5, 6 respektive 8 vteřin. Favorité na celkové vítězství dostali všichni okolo minuty.

2. etapa (Utrecht – Neelte Jans; 166 km)

Vítěz: André Greipel (Lotto Soudal)

Žlutý dres: Fabian Cancellara (Trek)

André Greipel vyhrál 2. etapu Tour de France 2015Druhá etapa končící ještě na holandském území byla považována za tranzitní. O vítězství měli bojovat spurteři. Na počátku se do úniku dostala čtveřice jezdců, mezi nimi byl i Jan Bárta, jemuž se nepovedla časovka, neboť ještě před prvním mezičasem upadl, a tak se chtěl člen stáje německé stáje BORA -ARGON 18 ukázat v této etapě. Kýžený titul o nejlepšího bojovníka dne mu ale nebyl přisouzen. Ten získal Michael Kwiatkowski, který dokázal se svými spolujezdci na špici jet takové tempo, že peloton roztrhali a vytvořili skupinu 24 jezdců, kteří si to rozdali ve spurtu o vítězství.
V něm se poprvé ukázala německá „Gorila“ André Greipel. Vypuštění Cavendishe v cílové rovince umožnilo Cancellarovi obléci si žlutý trikot pro vedoucího jezdce. Z favoritů neztratili pouze Contador, Froome, Uran a Barguil. V čelní skupince dojeli i Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger a Peter Sagan, který neúspěšně bojoval o vítězství.

3. etapa (Antverpy – Mur de Huy)

Vítěz: Joaquim Rodriguéz (Katusha)

Žlutý dres: Chris Froome (SKY)

Třetí etapa končila obávanou Mur de Huy, tedy stěnou jejíž příkrý dojezd (průměrné stoupání 9,6% a maximum na hraně 26%) s délkou 1,3 kilometru.
Žlutý muž Cancellar skončil nepříjemně na zemiEtapu poznamenal hromadný pád, jemuž ne nevyhnul ani švýcarský „Spartacus“. Závod byl asi na 20 minut zastaven, aby lékaři mohli pomoci potlučeným borcům, přičemž Dumoulin, Gerrans, Impey a Kozontchuk odstoupili. Cancellara sice závod dokončil, ale na druhý musel po vážných zraněních odstoupit.
Purito vyhrál 3. etapu Tour de FranceEtapový vavřín si připsal Joaquim Rodriguez, který přibližně 500 metrů před cílem nastoupil a setřásl všechny konkurenty, Největší ztrátu z velké čtyřky favoritů měl Alberto Contador, jemuž chyběl k ruce Roman Kreuziger, který krátce před městečkem Huy nezvládl jednu ze zatáček ve sjezdu naštěstí bez zranění. Froome se druhým místem dostal do čela průběžné klasifikace. V úniku byl opět Honza Bárta a tentokrát už si červené číslo vysloužil.

4. etapa (Searing – Cambrai; 223 km)

Vítěz: Tony Martin (Etixx)

Žlutý dres: Tony Martin (Etixx)

Pokus Zdeňka Štybara o útok nevyšelVe čtvrté etapě čekaly na peloton kostky. Ale oproti loňskému roku nepršelo a nejtěžší sektor měl „jen“ 4 hvězdičky, narozdíl od loňského roku, kdy se jelo i na sektorech s 5 hvězdičkami. Očekávalo se, kdo ztratí a kdo ne, ale z velkých jmen zaostal pouze Thibaut Pinot. Francouz doplatil na defekty. Pozadu zůstali i André Greipel a Alexander Kristoff. Mark Cavendish pomáhal Zdeňkovi Štybarovi a Tony Martinovi v honbě za etapovým vavřínem a žlutým dresem.

Tony MartinNa kostkách útočili Vincenzo Nibali, Sep Vanmarcke i Zdeněk Štybar, ale početná skupina se vždy sjela a schylovalo se ke spurtu, ve kterém by si to rozdali Valverde, Sagan, Coquard, Van Avermaet  nebo Degenkolb, ale všechno bylo jinak. 3,5 kilometrů před cílem zaútočil Tony Martin, tým SKY záměrně zpomalil, aby nemusel v následujících etapách chránit žlutý dres. Martin si vypracoval slušný náskok a díky bonusu se konečně dostal do žlutého dresu.

5. etapa (Arras – Amiens; 189 km)

Vítěz: André Greipel (Lotto Soudal)

Žlutý dres: Tony Martin (Etixx)

Gorila vyhrála v prvním spurtu všech favoritůNásledovala další „transportní“ etapa a i nyní úřadoval vítr. Peloton se nenadělil tolik, vzadu zůstali jezdci, kterým o nic nešlo, všichni favoriti si to po zkušenostech z 2. etapy pohlídali. O vítězství si to rozdali spurteři a nejrychlejším byl znovu André Greipel. Peter Sagan opět prohrál o milimetry, třetí byl Mark Cavendish, který se musel i za pomoci Zdeňka Štybara dotahovat do pelotonu. Hned po startu se na zemi ocitlo několik jezdců Cofidisu. Nejhůře to odnesl Nacer Bouhanni, který musel odstoupit. Pády pokračovaly a v jednom se ocitl i Pinot, Péraud a König. Všichni vyvázli bez problémů.

6. etapa (Abbeville – Le Havre; 191 km)

Vítěz: Zdeněk Štybar (Etixx)

Žlutý dres: Tony Martin (Etixx)

Tony Martin projíždí cílem6. etapa nám přinesla nesmírnou radost, protože po 14. letech se Ján Svorada dočkal následovníka, když etapu vyhrál Zdeněk Štybar. Pro Etixx měla etapa ovšem dvojí příchuť. První vítězství Štybara jenom korunovalo jeho skvělé poslední dny, kdy se dočkal nominace na Tour a narodil se mu syn. Ovšem 800 metrů před cílem způsobil Tony Martin hromadný pád, do kterého se zapletli i Barguil, Nibali, Van Garderen, Quintana i Froome. Všichni dopadli dobře, pouze Martin si zlomil kliční kost a musel ze závodu odstoupit. Stále byl veden, jako držitel žlutého dresu.

Zdeněk Štybar slaví.Zpět k daleko příjemnějšímu momentu. V době, kdy padal Martin dostalo se čelo do nejprudší pasáže stoupání v Le Hávre, zaútočil Zdeněk Štybar, nikdo na něj nereagoval. Stíhal ho jeden jezdec týmu MTN, ale neměl moc sil. Hned za ním se vezl Sagan. Jezdec MTN odstoupil z čela a Sagan nechtěl jet, protože by rozjel spurt svým soupeřům. Stíhací tempo rozjel až Joaquim Rodriguéz, který se doslova proloktoval do čela a rozjížděl spurt Kristoffovi. „Bohužel“ pozdě a Štybar si dojel pro vítězství.

7. etapa (Livarot – Fourgés; 190 km)

Vítěz: Mark Cavendish (Etixx)

Žlutý dres: Chris Froome (SKY)

CavendishV 7. etapě jsme neviděli žlutý dres, protože Chris Froome si ho odmítnul obléci vzhledem k solidárnosti k Tonymu. Profilově to byla další spurterská etapa, která přinesla kromě spurtu i jinou věc. První jezdec z Afriky se oblékl do puntíkatého dresu. Je to i skvělý moment pro tým MTN-Qhubeka, za který jezdí puntíkovaný muž Daniel Teklehaimanot. Ten si udržel dres pro nejlepšího vrchaře až do dneška. Ve sprintu měl nejlepší pozici Alexander Kristoff, ale nedokázal ji přetavit ve vítězství, protože se přes něj přesypal André Greipel. Za ním se loktovali o pozici na vnitřku zatáčky Mark Cavendish a Peter Sagan. Rychlík z ostrova Man nekonec vyhrál souboj se Saganem a předstihl i Greipela, Sagan se musel spokojit se třetím místem.

 

8. etapa (Rennes – Mur de Bretagne; 181 km)

Vítěz: Alexis Vuillermoz (AG2R)
Žlutý dres: Chris Froome (SKY)
Bartosz Huzarski s červeným číslom8. etapa končila na Mur de Bretagne a přinesla první francouzské vítězství. Na sprinterské prémii se oddělila skupina spurtérů, kteří bojovali o body a jezdci jako Kwiatkowski, Rolland, Boom, Bak nebo Golas. To zapříčinilo rozpad úniku a skupiny se začali mísit. Spurteři se postupně vrátili zpět do balíku a na čele zůstal nový únik ve složení Huzarski, Golas a Bak.
Daniel Martin vo vlaku tímu Garmin-CannondalePřibližně 10 km pred cílem jsme viděli typický obrázek a poziční bitvu týmů Cannondale – Garmin, SKY, BMC, Tinkoff nebo Lampre. V tuto dobu jeli na čele Golas a Bak, ale dlouho nevydrželi. Od spodu finálního kopce se útočilo. Nejdříve to byl Barguil, Adam Yates a Vuillermoz, ale Roman Kreuziger je stáhl. Následoval další pokus Vuillermoze a Adama Yatse, tentokrát už je stáhl žlutý muž Chris Froome.
Alexis VuillermozTřetí pokus Alexise Vuillermoze už mu vyšel a patrně klíčový domestik pro Pérauda a Bardeta v horách si vypracoval slušný náskok. Reagovat zkusil Dan Martin, ale na jezdce AG2R nestačil. Špatný den si vybral obhájce prvenství Vincenzo Nibali, když nedokázal akceptovat vysoké tempo, které nastavil Chris Froome. Ital přišel do cíle se ztrátou 10 vteřin. Sagan se po etapě ujal vedle bílého dresu i svého oblíbeného zeleného.

9. etapa (Vannes – Plumelec; TTT; 28 km)

Vítěz: BMC

Žlutý dres: Chris Froome (SKY)
MovistarPoslední etapou před dnem volna byla týmová časovka na 28 km ve zvlněném terénu. Mezi favority patřily týmy BMC, SKY a Movistar. Tyto týmy se také poskládaly na prvních třech místech a jely si vlastní závod, když je od sebe dělily 4 vteřiny. Čtvrtý Tinkoff ztratil téměř půl minuty a pátá Astana, která po nezdaru Nibaliho byla až moc přemotivovaná ublížila sama sobě. Sám Nibali vyjel na čelo a svým tempem utrhl dva své kolegy už po 10. kilometrech. Velmi dobře si počínal tým Movistar, ale Alex Dowsett měl defekt, tým zpomalil a nabral ztrátu okolo 5 vteřin. To je možná připravilo o vítězství v etapě. Movistar byl až třetí a ztratil 4 vteřiny.
BMCTýmy BMC a SKY startovaly až na konec. Na prvním mezičase to byla plichta, když dosáhly naprosto stejného času. BMC bylo v cíli v čase 32:15 a čekaly na výkon týmu SKY. V posledním stoupání byl na čele týmu SKY Chris Froome. S ním se drželi Leopold König, Richie Porte, Geraint Thomas a Nicolas Roche. Vypadalo to, že si SKY jede pro vítězství, ale Nicolas Roche začal odpadat a Froome s Königem se k němu vrátili. Jezdci SKY kvůli tomuto zpomalení dojeli do cíle o 0,67 vteřiny později než BMC. Ve žlutém se udržel Chris Froome a do Pyrenejí vjede s náskokem 12 vteřin na Tejaye Van Garderena.

Češi a Slováci

Cavendish a SaganZdeněk Štybar se téměř celý první týden držel na konci první desítky a nyní je 10. se ztrátou 1:59. Roman Kreuziger se pohyboval v té druhé a do Pyrenejí půjde z 12. místa, na kterém ztrácí 2:18. Honza Bárta se po nepovedené časovce pohyboval asi uprostřed pořadí a do druhého týdne vstupuje z 81. místa se ztrátou 27:17. Leopold König se po dobré časovce posunoval dolů pořadím, protože pomáhal Froomovi na rovinách. Do hor vstupuje ze 130. pozice a ztrácí 38:58. Peter Sagan se pohyboval na hraně Top 3 a má ve svém držení 2 dresy, bílý a zelený. Nyní je 4. a ztrácí 0:38 na lídra závodu.