Největší smolaři a bojovníci historie Tour de France – 4. část


Historie Tour zná mnoho bojovníků. Jejich heroické výkony však dost často skončily neúspěchem a tak tito Titáni cyklistiky patří i k největším smolařům historie nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Potkáváme se s nimi od úvodních ročníků až do současnosti. Pojďme si je připomenout ve 4. části našeho seriálu. Tentokrát Andy a Frank Schleckovi a Thomas Voeckler.

Andy a Frank Schleckovi

Andy a Frank SchleckoviStarší Frank již od roku 2006 jezdí skvěle. V roce 2006 vyhrál etapu na Tour, končící na Alpe d’Huez a celkově skončil desátý. V roce 2008 už pátý, 2009 čtvrtý. Andy se poprvé ukázal v roce 2007, kdy skončil druhý na Giro d’Italia a získal bílý dres. V roce 2008 skončil čtvrtý na olympijských hrách v Pekingu a získal bílý dres na Tour za dvanácté místo.

V roce 2009 vyhrál klasiku Lutych-Bastogne-Lutych a na Tour poprvé poměřil síly se svým největším rivalem Contadorem. Contador zvítězil, Andy druhý. Tour de France 2010. Andy jede skvěle. Na Contadora to ale znovu nestačí. Zase končí druhý. Contador je ale po pozitivním vzorku na clenbuterol diskvalifikován. Andy se stává vítězem Tour de France 2010, on sám toto vítězství nikdy neuznal.

Tour 2011. Contador je po Giru unavený, a tak je konečně Andy na koni. Jsou tu ale další. Především Cadel Evans. Devátá etapa. Únik vyhrává o takřka dvacet minut. Thomas Voeckler je ve žlutém s obrovským náskokem. Postupně se ale jeho náskok ztenčuje. Poté přijde etapa na Galibier. Andy nastupuje již na Télegraphu. Šedesát kilometrů před cílem! Andymu pomáhají jeho týmoví kolegové z původního úniku dne. Poté si to ale musí Andy vyjet sám. A taky, že vyjel. Vítězí v etapě, v celkovém pořadí je již druhý. Jeho bratr Frank dojíždí v etapě druhý, celkově je na třetím místě. Devatenáctá etapa na Alpe d’Huez. Andy se dostává do žlutého, avšak Cadel Evans se mu drží za zadním kolem, a tak má Andy do časovky náskok pouze 56 vteřin na Cadela Evanse. Cadel Evans v časovce vysvléká Andyho ze žlutého a vítězí celkově. Andy je druhý, Frank třetí.

O rok později se Andy zraní na Critériu du Dauphiné. Tour vynechává. Nikdy se již nedostane do formy z předchozích let. Na Tour 2013 končí dvacátý což je pro něj úspěch. V roce 2014 padá na Tour ve čtvrté etapě a v říjnu tohoto roku oznamuje konec kariéry, v pouhých třiceti letech. Frank je na Tour 2012 diskvalifikován z desátého místa, po pozitivním vzorku. Ani Frank se nikdy nevrátí do formy z předchozích let.

Thomas Voeckler

Thomas VoecklerOpravdová osobnost Tour posledních let. Jeho velká bojovnost se mu poprvé vyplácí na Tour 2009, kdy vítězí v páté etapě. O rok později vítězí v patnácté etapě Tour. Jeho životní sezóna je ale 2011. Vítězí ve dvou etapách na Paris-Nice.

Pak přijde jeho životní Tour de France. Thomas je kvalitní vrchař. Ale jezdci typu bratří Schlecků  nebo Alberto Contador by měli být papírově lepší. V deváté etapě se dostává do žlutého, kdy únik vítězí před pelotonem téměř o dvacet minut. Thomas svůj náskok sice postupně ztrácí, ale před osmnáctou etapou je stále ve žlutém. Andy Schleck všem odjíždí již 60 kilometrů před cílem. Andy Schleck zvyšuje svůj náskok a Thomas Voeckler se musí strachovat o svůj žlutý trikot. Tady se ukazuje bojovnost Thomase Voecklera. Tehdy ještě obhájce titulu Alberto Contador na cílovém Galibieru odpadá. Thomas se drží. Pomáhá mu jeho kolega Pierre Rolland. Blíží se konec stoupání. Skupině odjíždí Frank Schleck. Tempo rozjíždí Cadel Evans. Voeckler se drží. Jen těsně před cílem mu Evans odjíždí. Voeckler dojíždí do cíle. Zvedá levou ruku nad hlavu ve vítězném gestu.

Všem je jasné jedno. Thomas Voeckler je stále celkový lídr. Na Alpe d’Huez již nestačí. Přesto končí na čtvrtém místě. O rok později jede na Tour znovu skvěle. Nejede tentokrát na celkové pořadí. Vítězí v desáté etapě. Bojuje o puntíkatý dres, ale ten má stále ve svém držení Fredrik Kessiakoff. Pak ale Thomas předvede heroický výkon v šestnácté etapě přes takzvaný „Pyrenejský okruh smrti“. Vítězí v etapě po dlouhé sólo jízdě, navíc získává puntíkatý dres a do cíle ho již nikomu nepůjčí.