Scheldeprijs vyhrál Fabio Jakobsen

nabor

Belgickou klasiku Scheldeprijs vyhrál překvapivě Fabio Jakobsen, který ovládl závěrečný spurt před Pascalem Ackermannem a Christopherem Lawlessem.

Úvodní část závodu byla velmi hektická, ale nakonec se vytvořil únik ve složení Jan-willem Van Schip (Roompot-Nederlandse Loterij), Sean De Bie (Lotto-Soudal), Jonas Rickaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) a Alexander Cataford (United Healthcare). Tato pětice si vypracovala náskok okolo tří minut, ale závod dnes výrazně ovlivnil vítr. Daleko před cílem se začalo hlavní pole dělit na menší skupinky, což vyústilo ve značné navýšení tempa. Únik tak byl nakonec chycen devadesát kilometrů před páskou.

V jedné ze zadních skupin zůstali i dva velcí favorité závodu – Arnaud Démare a Dylan Groenewegen. Jejich skupinu pak přibrzdil železniční přejezd, na kterém se právě spouštěly závory. Démare, Groenewegen a několik dalších jezdců i přesto pokračovali v jízdě, porušili tak pravidla a ze závodu byli vyloučeni.

Šedesát kilometrů před cílem nastoupili Owain Doull (Sky) a Antoine Duchesne (Groupama-FDJ).

Několik favoritů vypadlo ze hry o vítězství z důvodu diskvalifikace, další dva – Marcela Kittela a Álvara Hodega vyřadil pozdní defekt. Necelých sedm kilometrů před cílem pak byli dojeti Doull a Duchesne. Vše tak vyvrcholilo hromadným spurtem.

Přestože Quick-Stepu vypadl ze hry lídr – Hodeg – v záloze měli dalšího mladého závodníka – Fabia Jakobsena. Tomu připravil dobrou pozici i Zdeněk Štybar. Jakobsena ještě v závěru málem zaskočil Christopher Lawless. Mladý Brit totiž vyrazil poměrně daleko před cílem a jeho pokus mu málem vyšel. Jenže Jakobsen na jeho nástup stihl zareagovat a a do cíle dorazil nakonec jako první.

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Fabio Jakobsen (Niz) Quick-Step Floors 4:23:51
2 Pascal Ackermann (Něm) Bora-Hansgrohe
3 Christopher Lawless (Brit) Team Sky
4 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
5 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Club
6 Maximilian Walscheid (Něm) Team Sunweb
7 Timothy Dupont (Bel) Wanty-Groupe Gobert
8 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
9 Bram Welten (Niz) Fortuneo-Oscaro
10 Marco Haller (Rak) Katusha-Alpecin