Scheldeprijs: Marcel Kittel dokázal potvrdit roli favorita a bere vítězství

nabor

Marcel Kittel (Quick-Step Floors) si dokázal v závěrečném spurtu na jarní klasice Scheldeprijs dojet pro vítězství, které bylo jeho páté na tomto závodě. Druhý skončil Ital Elia Viviani (Team Sky) a třetí protnul pásku Nacer Bouhanni (Cofidis, Solutions Credits).
105. ročník belgické klasiky začala únikem sedmičlenná skupina ve složení: Pim Ligthart (Roompot-Nederlandse Loterij), Marco Mathis (Katusha-Alpecin), Christophe Premont (Verandas Willems-Crelan), Stijn Steels (Sport Vlaanderen-Baloise), Frederik Veuchelen (Wanty-Groupe Gobert), Julien Stassen (WB Veranclassic Aqua Protect) a Eugert Zhupa (Wilier-Triestina). Skupina dostala téměř pětiminutový náskok, který se začal zmenšovat v době, kdy do cíle chybělo přibližně 120 kilometrů. Na čele pelotonu tou dobou dřely především barvy stáje Quick-Step Floors, protože jejich borec Marcel Kittel byl pasován do role jednoho z favoritů.

Mezera mezi pelotonem a vedoucími borci se začala smrkávat i díky pomoci stáje Cofidis, takže náskok po 80 kilometrech se smrskl z pěti minut na pouhé 2:15.

Ještě při nájezdu na okruhy, které se v prostoru cíle jely a měly celkovou délku 50 kilometrů, měla vedoucí sedmice náskok více než minuty. To ovšem na čele začal pracovat i tým Sky.

Jako první z úniku vypadl Christophe Premont, kterého přibližně 30 kilometrů před cílem následoval Marco Mathis. Zbytek úniku byl zlikvidován po dalších deseti kilometrech a závod se začínal od nuly a to přesně hrálo do noty spurterským týmům.

Pád 4 kilometry před cílem vyřadil z boje nejen některé členy stáje Sunweb, ale i např. André Greipela (Lotto Soudal). Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), který se šetřil na nedělní „Peklo severu“, svěsil nohy tři kilometry před cílem a závěru závodu se neúčastnil.

Do posledního kilometru se tedy valila poměrně malá skupina závodníků. Nejlepší pozici si vybojoval Marcel Kittel, který byl zaparkován na třetím místě za jedním ze svých stájových kolegů. Ten jej opustil přibližně 400 metrů před cílem. Německý cyklista se rázem ocitl na prvním místě a tuto pozici už neopustil, ani když na něj dotírali Elia Viviani s Nacerem Bouhannim.

Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) a Erik Baška (Bora-Hansgrohe) projeli cílem současně se ztrátou 1:37. Dalších přibližně 20 vteřin nabral Michal Kolář (Bora-Hansgrohe). Peter Sagan nakonec závod nedokončil.

[cyklostat id=“Scheldeprijs“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Scheldeprijs 2017″]