San Marino uvidí druhé dějství bitvy Roglič proti všem

nabor

Časovkou Giro začalo, časovkou se před úvodním dnem volna také rozloučí. Dojíždět se bude během letos jediného výletu za hranice Itálie opět do kopce, na sanmarinskou druhou kategorii (12,2 km, 4,5 %).

Nejstarší dodnes existující stát, nejstarší stále funkční demokracie s tradicí od 13. století. Země bez dluhů, v níž i kdyby nasedla za volanty aut batolata, budou muset některá zůstat v garáži. San Marino se chlubí různými přízvisky. Mimochodem roku 1945 se tu také vůbec poprvé dostali beze zbraní k vládě komunisté, v koalici se socialisty. Politika však dnes půjde stranou. Stejně tak taktika. Nastal čas šlápnout naplno do pedálů a necelých 35 kilometrů z riviéry Romagnola do 648 metrů nad mořem k tomu poskytne prostor.

San Marino - profil stoupání 9. etapy Giro d'Italia 2019Dál stoupat by už v San Marinu skoro nebylo kam. Pevnost Guaita, nejznámější symbol státu ze všech stran obklopeného Itálií, shlíží z Monte Titano na celou zemi sto metrů nad cílem etapy. Výšlap začne za druhým z mezičasů, umístěných na 11,7. a 22,2. kilometru. Průměr 4,5 % tvoří z více než šestiny klesání, maxima arytmického kopce dosahují 11 %. Zatímco v hromadné etapě by se tu útočilo obtížně, dnes formu prodat půjde. Trápící se budou přehazovat tam a zpět, silní rychlost na rampách udrží.

9. etapa Giro 2019Do druhé zmíněné skupiny by měl jistě patřit Primož Roglič. Ačkoli Simon Yates dokázal na Paris – Nice i v rovinatějším profilu proti chronometru vládnout, dnes se sám chystá na lepení ztrát. Podobně jako Nibaliho a Jungelse ho však požene také touha zkrátit Contiho výhodu.

Bezprostředně šestadvacetiletý Ital své vedení spíše pojistí. Kolik zbyde ze skoro pěti a půl minut náskoku na Rogliče? Pro uprchlickou top 10 bude dnešek obecně signálem, zda se vyplatí zacílit na celkové pořadí. To se týká asi nejvíce Sama Oomena. Loňský devátý muž Giro původně jet vůbec neměl. Zranění Keldermana a nyní Dumoulina mohou vše změnit.

Devátou etapu Giro d’Italia 2019 odpálí ve 12:50 prozatimní maglia nera, 164. Nico Denz. Pojede se po minutě, jen čelo celkového pořadí bude mít rozestupy trojnásobné. Josef Černý vyrazí chvíli před Campenaertsem ve 13:16. Jan Hirt ve 14:28, také před etapovým černým koněm – parťákem Ionem Izagirrem. Jungels sjede z rampy v 15:12. Už ve třech minutách následují jezdci top 20, druhou desítku uzavře v 15:40 Roglič. Valerio Conti vyjede v 16:13.

Soutěž