Sagan jede pro rekord. Přidá výhru na Champs-Élysées?

nabor

106. Tour de France zbývá napsat jen poslední řádky. Paříž se tak, jak to koncem července bývá, těší na korunovaci hrdinů závodu. A zároveň je připravena odhalit jeho závěrečné tajemství. Komu bude letos patřit nejslavnější spurt světa?

O žádné jiné etapě silniční cyklistiky nebylo napsáno tolik řádků. S železnou pravidelností od roku 1978 začíná na předměstí či okraji francouzské metropole a končí v jejím srdci. Spurteři nevyhrají vždy (především ne před 30 lety, kdy tu v časovce získal žlutý dres Greg LeMond), ale skoro pokaždé jsou jasnými papírovými favority. S tím spojeným aspektem vyvrcholení Tour je slavnostní, nezávodní atmosféra panující mezi jezdci top 10 (opět ne vždy: před 40 lety to zkusil Zoetemelk na Hinaulta, který pak sám zvítězil; v roce 2005 legendárně a úspěšně naháněl pořadí Vinokurov) a překotné tempo na cílových okruzích. Pouze chce-li peloton prokázat některému ze svých členů zvláštní úctu, ponechá mu při nájezdu do prvního celého okruhu náskok.

Až do roku 2009 se zdálo nadlidským úkolem na lehce zvlněné trase s kostkami obhájit. Své si vybere i únava z předchozích týdnů. Přesto před desetiletím začala éra opakované dominance Cavendishe, respektive Kittela a Greipela. „Gorila“ patří spolu s Groenewegenem a Kristoffem mezi ty, kteří vědí, jak vítězství chutná, a mohou ho okusit i letos. Co se týče startovního Rambouillet, to hostí etapu již podruhé. Oproti roku 2012 se pojede osm kilometrů extra (tedy 128) a 20. etapa (vlivem prologu) se promění ve 21.

Profil 21. etapa Tour de France 2019

Peter Sagan byl tehdy druhý za Cavendishem a radoval se z prvního zeleného trikotu. Po sedmi letech veze k cíli sedmý. Ode dneška už se na jeho záda bude zřejmě dívat i Erik Zabel. S etapovou výhrou to bude mnohem obtížnější. Velká čtyřka z Bruselu je při síle i v Paříži. Nechybí GroenewegenViviani ani Ewan. Mimochodem – celková top 4 (Bernal, Thomas, Kruijswijk, Buchmann) bude nejtěsnější v dějinách, zůstanou-li rozestupy zachovány.

Obhájce Kristoff přijíždí coby černý kůň. Stejně jako Bonifazio, Trentin, Stuyven, Colbrelli, Matthews, Boasson Hagen, Pasqualon, Debusschere, Greipel, Cort nebo Naesen.

Dvacátá první etapa Tour de France 2019 začíná v 18:05. Závodit by se na osmi závěrečných okruzích mělo po osmé. Střední odhad dojezdu 21:19.

Tipovací soutěž