Rozhodla Redoute. Na Lutych–Bastogne–Lutych měla nejvíce sil Lizzie Deignan

nabor

Již třetí klasikářskou výhru po restartu sezóny si v Lutychu připsala Lizzie Deignan. Cesta k ní vedla přes nástup ze skupiny uprchlic a odražení náporu Grace Brown, která musela vzít zavděk druhým místem. Třetí dojela Ellen van Dijk.

Další porci lijavce nachystal účastnicím Women’s WorldTour úvod závodu. Byl rychlý, ovšem nevedl ke vzniku úniku, jen několika přechodných trhlin mezi jednotlivými pelotony. Ve druhé polovině závodu se již ovšem na čele s náskokem etablovala skupina a v té nechyběla ani zvučná jména. Lizzie Deignan, Ellen van Dijk, Marianne Vos, Juliette Labous, Katrine Aalerud, Hannah Barnes, Amy Pieters, Marlen Reusser a Grace Brown představovaly kombinaci zkušeností i talentu, rychlosti i tempařských dovedností.

Na La Redoute, 30 kilometrů před cílem, najížděly uprchlice s výhodou přes minutu a pod vrcholem ikonického stoupání se ji vydala sólově ještě navyšovat Lizzie Deignan. Na nyní odbundované a slunce užívající soupeřky rychle získala k dobru minutu a tu si vezla také do posledních 20 kilometrů. Více než dvacetičlenný peloton byl další minutu a dvaadvacet sekund nazpět a zrak upíral k Cecilii Uttrup Ludwig, neboť FDJ své zastoupení mezi uprchlicemi nemělo. Také Mikayla Harvey u čela grupy vyhlížela oživení svých nadějí.

Situace se však stále zásadněji neměnila, než konečně šlápla do pedálů v první skupině Grace Brown. Excelentní časovkářka Deignan rychle stáhla na 25 vteřin a pak začala bitva vytrvalosti. Naopak akcie největších papírových favoritek, které se do úniku nevydaly, dál klesaly. Pět kilometrů od cíle obě závodnice na čele dělila ani ne čtvrtminuta.

Lizzie Deignan si ovšem do závěru schovala trošku sil a ani nemusela předvést své spurterské dovednosti. Již taktizující skupině bojující o třetí místo pak zkusila poodjet Katrine Aalerud, ale nejlepší strategii měla Ellen van Dijk, jež akcelerací na posledním půlkilometru přihrála stáji Trek-Segafredo krom pomyslného zlata i bronz.

Nikola Nosková závod nedokončila.

Liège-Bastogne-Liège Femmes 2020

P. Jméno Tým Čas
1 Lizzie Deignan Trek–Segafredo 3:29:48
2 Grace Brown Mitchelton–Scott +0:09
3 Ellen van Dijk Trek–Segafredo +2:19
4 Marianne Vos CCC–Liv
5 Amy Pieters Boels–Dolmans
6 Hannah Barnes Canyon SRAM +2:21
7 Marlen Reusser Équipe Paule Ka
8 Juliette Labous Sunweb
9 Katrine Aalerud Movistar +2:26
10 Liane Lippert Sunweb +3:27
DNF Nikola Nosková Équipe Paule Ka