Rovinatý výlet do Švýcarska

nabor

Začne se skoro jako včera, vrchařskou prémií třetí kategorie, pak ale pouhých 134 kilometrů dlouhá etapa z Tirana do Lugana nabídne už převážně rovinu a snad trochu kýženého uvolnění.

Jen jedinkrát a na skok se letošní Giro dostává mimo italské hranice, aby potěšilo i fanoušky ve Švýcarsku. Cílem bude šedesátitisícové Lugano. Etapa hned na začátku vyvolá patrně ostrý boj o vrchařské body na Tegliu, pak se s menšími či většími obtížemi vytvoří únik a následně bude úlohou Tinkoff-Saxo a spurterských týmů ohlídat klidný průběh devatenáctého dne Gira. Jedinou významnější komplikací by mohlo být krátké stoupání necelých sedm kilometrů před cílem, na němž se asi peloton pořádně natáhne.

Jinak by ale ke stresu nemělo zavdávat ani počasí, když bude kolem pětadvacítky a skoro jasno.

 

17. etapa Gira bude oddychovou před závěrečným bojem

Vzhledem k tomu, že následující dny nabídnou velký prostor pro úniky i ofenzivní jízdu favoritů, dnes by až na první kilometry měli být vepředu vidět spíše méně známí závodníci, již dostanou prostor propagovat týmové barvy. Finiš by měl patřit rychlým mužům, kteří mezi sebou svedou souboj i na prémiích (70,5 a 27,9 km před cílem), pokud na nich tedy budou zbývat nějaké body. Po odstoupení Andrého Greipela mají největší šanci v cíli i z pohledu červeného dresu tři Italové. Nizzolo, Modolo a Viviani nyní představují dominantní akcelerační sílu v pelotonu a právě jejich týmy – Trek, Lampre a Sky – asi dnes rovněž hodně uvidíme.

Na Giru už bohužel dlouho nepokračuje ani Pelucchi, který by měl doma jinak velkou motivaci. Mezi outsidery proto zmiňme Mezgece, Gilberta a nedivme se ani, pokud něco zkusí Adam Hansen. Tato etapa je poslední, která by mu mohla svědčit, a při absenci jasného lídra by Lotto mělo spoléhat právě na Australana.

17. etapa začíná až o půl třetí, ke spurtu dojde kolem páté