Fränk Schleck a Rodríguez vítězi dne

nabor

Asturijská královská etapa Vuelty 2015 přinesla přesvědčivou výhru jezdce z úniku – tedy staršího z bratrů Schleckových -, ale také změnu lídra. Tím je nyní Joaquim Rodríguez, vteřinu před Aruem.

Únik v „suchém triku“

Od začátku bylo jasné, že to dnes únik bude mít velmi lehké. Jako první vypálili Omar Fraile, Carlos Verona, Pierre Rolland, Fränk Schleck a RodolfoTorres. Peloton je absolutně nestíhal a desítku uprchlíků brzy doplnili Moser, Lemoine, Warbasse, G. Bennett a Grmay. Jejich náskok vyletěl nad dvacet minut a zatímco Omar Fraile sbíral vrchařské body, zbylí měli několik hodin na diskuzi s týmovým vozidlem ohledně vítězné taktiky.

Až po skoro stovce odjetých kilometrů začala Kaťuša naznačovat, kdo dnes povede útok v celkovém pořadí. Přičemž podle vyjádření jejího sportovního ředitele nešlo ani tolik o snahu šťavit Arua. „Nejsilnějším jezdcem Vuelty je Tom Dumoulin.“ Excelentní časovkář už by měl v posledním týdnu jen získávat.

Po tomto zásahu se v jinak klidné středové části etapy ustálil náskok úniku na hodnotách kolem 19 minut.

Rychlá předehra

Na závěrečné trio vrchařských prémií vedla peloton stále Kaťuša. V případném náhlém spurtu by jí však zdařile konkuroval vlak Tinkoffu a ten taky 40 kilometrů před cílem práskl do koní. Výhoda uprchlíků klesala brzy „již“ pod 15 minut. Únik absolvoval „dvojku“ Alto del Cordal ještě pospolu, na prémii si páté dnešní vítězství připsal Omar Fraile.

Ve sjezdu v už dost zredukovaném pelotonu nepříjemně upadl Sylvain Chavanel, zatímco uprchlíci, vzdálení stále 11 a půl minuty, už stoupali na prémii prvé kategorie Alto de la Cobertoria a problémy výkonnostního druhu řešil Omar Fraile; za tempem Fränka Schlecka sotva supěli i takoví borci jako Moreno Moser a Pierre Rolland. Peloton si na stejném stoupání vzala do parády Astana, stíhalo jen asi pětadvacet nejlepších, Dumoulin byl v izolaci, problémy udržet na dohled alespoň jednoho domestika měli ale všichni.

V úniku krátce před koncem prémie přidal Torres, zatímco všichni krom Schlecka se ocitali na svém limitu. Krom Tinkoffu, Astany a Movistaru jeli za nimi v hlavní skupině jen jezdci pro celkové pořadí. V této situaci nastoupil jako první Nieve, nicméně Astana zapovídala komplikace a reagovala. Torres se Schleckem se už dostali do sjezdu a Kolumbijec lepil díry jen díky Lucemburčanově nezájmu o útok. V „pelotonu“ přežilo Alto del Cordal 18 jezdců.

Ďábelské finále

Na cílové Alto Ermita de Alba najel z hlavní skupiny první Poljanski, jenž čeřil vody pro Majku, Aru se stáhl, aby měl vše před sebou. Torres se Schleckem si vezli náskok 10 minut, když tři kilometry před cílem přišel rozhodující atak druhého jmenovaného.  Po odpadnutí Poljanského jela znovu Astana, ale Schleck už byl v cíli a stále se nic víc nedělo, tedy krom odpadání Valverdeho. Dalšími na řadě byli Chaves a Pozzovivo, po nich Moreno. Až na poslední kilometr vydržel Dumoulin, akcelerace Rodrígueze jej však nadobro setřásla. Za „Puritem“ se vrhl po chvilce Aru, třetí jel Majka. V tomto pořadí také projeli cílem, Aru vlivem ztráty přišel o červený dres. Dumoulin zredukoval etapový deficit na zhruba půl minuty.

Pořadí 16. etapy Vuelty 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Fränk Schleck Trek  5:49:56
2 Rodolfo Torres Colombia  1:10
3 Moreno Moser Cannondale  1:48
4 George Bennett Lotto-Jumbo  2:42
5 Pierre Rolland Europcar  2:49
6 Omar Fraile Caja Rural  3:05
7 Carlos Verona Etixx  4:26
8 Larry Warbasse IAM  6:02
9 Joaquim Rodríguez Kaťuša  8:51
10 Fabio Aru Astana  8:53

Celkově po 16. etapě Vuelty 2015

P. Jméno  Tým Čas
1 Joaquim Rodríguez Kaťuša  67:52:44
2 Fabio Aru Astana  1
3 Rafal Majka Tinkoff  1:35
4 Tom Dumoulin Giant  1:51
5 Mikel Nieve Sky  2:32
6 Esteban Chaves Orica  2:38
7 Dani Moreno Kaťuša  2:49
8 Nairo Quintana Movistar  3:11
9 Alejandro Valverde Movistar  3:58
10 Louis Meintjes MTN  5:22