Druhý závodní blok vrcholí další těžkou etapou

nabor

Sedm horských prémií a ta nejtěžší – Ermita de Alba – na závěr. To je 16. etapa Vuelty 2015, po níž následuje druhý volný den.

Zas o něco západněji, v Asturii, začne dnešní 185kilometrová štreka. První dvě prémie, na nichž se oddělí únik, jsou spíše dlouhé než prudké, po troše oddechu přijdou další dvě kratší, ale prudší. Posledních 45 kilometrů už je jen z kopce do kopce. „Dvojka“ Alto del Cordal (8,5 km, 5,7 %), „jednička“ Alto de la Cobertoria (9,8 km, 8,7 %) a konečně zvláštní kategorie: Ermita de Alba s délkou 6,8 km, průměrem 11,1 % a pasáží nad 20 %. Ta přichází přibližně v polovině stoupání. Tato etapa je důležitá nejen svým umístěním na konci těžkého druhého týdne a extrémní náročností poslední prémie, jde o poslední velkou šanci pro vrchaře. Závěrečný blok etap nabídne jen časovku a tři horské etapy končící klesáním.

Charakter počasí by měl být neměnný. Stále kolem dvaceti a skoro jasno, minimálně v nižších polohách

profile-16Největšími favority dnešní etapy jsou Fabio Aru, Joaquim Rodríguez a Nairo Quintana. Všichni mají o motivaci postaráno: Quintana ztrátou v celkovém pořadí a vzájemný souboj Rodrígueze s Aruem doprovází lehká obava obou ohledně středeční časovky.

Z mužů pro celkové pořadí jsou dalšími favority Majka, Chaves, Valverde, Pozzovivo či Moreno, ale právě dnes by mohl zabodovat i únik. Etapa je jednak atraktivní pro sběrače puntíkatých bodů, zároveň velmi náročná na kontrolování. Závodníci jako Landa, Plaza či Torres by tak mohli mít den.

16. etapa začíná ve 12:13. Přenosy v 16:00, konec zhruba v 17:40