Na Korsice kraluje King


Po prvním dni, který obsahoval dvě etapy – jednu hromadnou a k ní krátkou časovku, vede Critérium International překvapivě Ben King. Americký jezdec vytěžil maximum z úspěšného úniku v první etapě.

1. etapa

Critérium International 2015 odstartovalo na Korsice, kde se závod tradičně koná, jen 92,5 kilometrů dlouhou etapou s hromadným dojezdem a zvlněným profilem. Spurteři, respektive rychlí závodníci (klasičtí spurteři se náročného podniku pomnoze v konkurenci klasik a Katalánska neúčastní), však neměli mít problém s doručením do cíle mezi nejlepšími. Což můžete posoudit sami při pohledu na profil.

profile-01

Hned v úvodu etapy zaútočili Ben King a Clement Saint-Martin; ty se později pokusili dorazit i Turgis s Van Empelem, vlivem snahy Europcaru a Bretagne však neuspěli a tak zůstali před pelotonem jen první dva.

Na první a jediné vrchařské prémii dne si připsal triumf Ben King, peloton na vrcholu zaostával asi o tři minuty.

Dalším důležitým místem poté byl spurt 19 kilometrů před cílem, na němž si bonusovou sekundu připsal favorit na celkové vítězství Thibaut Pinot. Nicméně ztráta hlavního pole přes dvě minuty značila, že je třeba urychleně začít jet.

Duo na čele však zabralo a postupně bylo víc a víc zřejmé, že peloton neuspěje. Ve finálním nakloněném spurtu poté King udolal jediného rivala a spolu s bonusovými sekundami si připsal osmisekundové vedení v závodě. Nejlepší z pelotonu byl Romain Feillu za Bretagne.

2. etapa

Krátká, 7 kilometrů čítající časovka, stavěla do role favorita na udržení dresu lídra Bena Kinga. V rovinatém profilu přístavního města Porto-Vecchio se neměly dělat velké rozdíly, nadto King je proti chronometru velmi zdatným jezdcem.profile-02

Podle očekávání se na předních příčkách zprvu pohybovali Roy, Morabito či Clement, kteří startovali brzy a postupně si vyměnili průběžné vedení.

Následně se na čele objevili Delaplace a Jungels, jenž už se vytasil s věru ambiciózním časem 9:12.

Ten až v samém závěru zdolal Fabio Felline. Časem 9:11 se těsně dostal do vedení. To poté ohrozil ještě svou excelentní jízdou Thibaut Pinot (9:14), ale když ani King svým časem nestačil na čelo, zůstala radost právě Fabiu Fellinemu. King si drží o půl minuty celkové vedení v závodě, které bude hájit v zítřejší těžké etapě.

Do ní ve skvělé pozici vyjede dvojka Treku Felline – Jungels a Pinot s Frankem, coby zástupci favoritů na celkové pořadí.

profile-03

Critérium International 2015 po prvním dni

 P. Jméno  Tým Čas
1 Ben King Cannondale 02:16:06
2 Clement Saint-Martin M13 24
3 Fabio Felline Trek 27
4 Bob Jungels Trek 28
5 Manuele Boaro Tinkoff-Saxo 29
6 Thibaut Pinot FDJ 32
7 Ramunas Navardauskas Cannondale 36
8 Anthony Delaplace Bretagne 38
9 Mathias Frank IAM 39
10 Stef Clement IAM 40