Řádně zvlněná etapa do Ovieda

nabor

Devátý den Vuelty nabídne více klesání než stoupání. Karta se obrátí na závěrečných padesáti kilometrech a vše zavrcholí prémie druhé kategorie Alto del Naranco.

Profil 9. etapy Vuelty 2016Úvodní kilometry – úsek Cistierna – Sabero – si cyklisté projeli už v osmé etapě. Tentokrát uhnou vlevo, podívají se na třetí největší přehradu provincie León Embalse del Porma a přes „dvojku“ Puerto de San Isidro zamíří dlouhým sjezdem o 1300 metrů níže do Asturijského knížectví. Právě do centra této autonomní komunity, Ovieda, vyústí následná pasáž nepříliš prudkých, zato hned pěti stoupání. Cílové Alto del Naranco (5,7 km, 6,1 %) je z nich vůbec nejtěžší, s nejprudší pasáží tři kilometry před páskou.

Palacio de Congresos de Oviedo
Palacio de Congresos de Oviedo

 Oviedo bylo podle všeho založeno roku 761 dvěma křesťanskými mnichy. Řada městských staveb má historii sahající do prvního tisíciletí. Mezi nejvýznamnější patří kaple Cámara Santa de Oviedo vystavěná v roce 802 v pre-románském slohu, památka UNESCO. Moderní dominantou je Palacio de Congresos de Oviedo od Santiaga Calatravy. Z Ovieda pochází také dvojnásobný mistr Formule 1 koketující s cyklistikou Fernando Alonso.

Dá se očekávat, že únik dotáhne své úsilí k úspěchu i dnes. Bodovat by mohli jezdci jako Luis Leon Sanchez, Bakelants, De Gendt, Geniez, Gonçalves, Cataldo či Maté.

Pokud by měl vzejít vítěz z pelotonu, nabízí se Valverde, Brambilla, možná Hermans, Felline… Zkrátka jezdci, kteří mají rychlostní vlohy a/nebo šanci, že je top favorité nechají odjet.

Etapa začíná ve 13:23. Přenosy od 15:00, předpokládaný dojezd 17:40. Tipněte si vítěze na Facebooku.