Pyreneje ještě jednou prověří pevnost Thomasovy dominance

nabor

Víc vrchařských prémií Tour nenabídne. Menu 19. etapy ovšem bude mimořádné. Aspin, Tourmalet a závěrečný Aubisque coby hlavní chody. Leccos může nabídnout i Col des Bordères, jež se do itineráře Tour vrací po 29 letech. Pokud Thomas neztratí, takřka jistě doveze maillot jaune až do Paříže.

Zázraky se dějí. Startovní Lurdy jich od roku 1858, kdy se tu měla zjevit Panna Marie, počítají 69. Přesněji, takový je počet zázračných uzdravení návštěvou místa a modlitbami dle katolické církve. Celkové množství uzdravených je prý stokrát vyšší. Peloton Tour odtud vyrazí do dalšího teplého dne a po 66 kilometrech relativní roviny, obsahujících 141 km od cíle také sprinterskou prémii, se dostane pod první kategorii Col d’Aspin. 12 kilometrů, 6,5 %, vrchol 122 km před cílem. A pak hned Tourmalet (17,1 km, 7,3 %, mimořádná kategorie, 92,5 km od cíle) a Souvenir Jacques Goddet, cena na počest žurnalistcké legendy v hodnotě 5000 eur, zavedená po Goddetově zimním úmrtí na Tour 2001.

Col des Bordères, Col d'Aubisque - profil klíčových stoupání 19. etapy Tour de France 2018Důležitější pro vývoj etapy však může po pasáži sjezdu být málo známá „dvojka“ Col des Bordères. 8,6 km do 5,8 % nepůsobí nijak hrozivě, ale poslední dva kilometry mají průměr 8,9 % a 3,5 kilometrů sjezdu -8 %. Aubisque je sice legendárním kopcem, ale potenciál k útokům nabídne spíše jeho první část – stoupání na Col du Soulor (7 km, 8,4 %). Až poslední tři kilometry Aubisque mají zas průměr alespoň 7 %, ale větší rozdíly se zde sotva vytvoří. Mimochodem, Aubisque jsme naposledy na Grand Tour mohli vidět díky Vueltě. Z roku 2016 tu obhajuje Robert Gesink. V roce 1985 tu končila etapa Tour 18a, ona poslední kratší než letošní 17. etapa. Laruns, dnes město cílové, pak hostilo start etapy 18b.

19. etapa profil Tour de France 2018Jeden aspekt 19. etapy je zcela zřejmý. S útoky v ní nelze příliš dlouho otálet. Ještě Tourmalet bude možná přejet v klidu, ale kdokoli bude chtít zaznamenat významné zisky, vyrazí vpřed nejpozděj na Col du Soulor. Tom Dumoulin útočit musí, chce-li žlutý dres. Chris Froome pojede tak trochu o čest. Třetí místo by mu naopak rád uzmul Roglič a přes včerejší pád i Quintana – oba neztrácejí ani minutu. Dan Martin bude útočit rozhodně, bude-li na to alespoň trochu mít. Od Gerainta Thomase čekejme spíše defenzívu.

Protože taktika jezdců top 10 není úplně jistá, nejsou jasné ani šance úniku. Majka a Yates jsou zřejmě dva nejžhavější kandidáti na nápravu svých nálad cennou výhrou. Alaphilippe by se rád stal králem hor stylově dokonáním etapového hattricku. Mezi mladíky Latour zřejmě pohodlně uhájí šest a půl minut k dobru na Guillauma Martina a osm a půl na Bernala.

Devatenáctá etapa Tour de France 2018 začíná ve 12:05 (nultý kilometr ve 12:15). Pod Aspinem budou první jezdci kolem půl druhé, vrchol Tourmaletu je odhadován na 15:16. Kolem půl páté by mělo jít do tuhého na Bordères. Průjezd vítěze cílem odhadován na 17:49.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 19 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.