Baskická časovka uzavře boj o celkové pořadí Tour

nabor

Nebyl to závod pro časovkáře, ačkoli se v něm časovkářsky zdatným jezdcům dařilo. Žádný ročník Tour ještě neobsahoval méně kilometrů individuálně proti chronometru. Což neznamená, že dnešních (i letošních) 31 bude snadných. Postará se o to typický baskický terén – zvlněný a s častými změnami rytmu.

Dvacátá etapa Tour de France 2018 se bude odehrávat v Iparralde, tj. na baskickém jihozápadě Francie. Nejen cyklistickému světu je ovšem Baskicko známé především díky Hegoalde, jeho více než dvojnásobně rozlehlejší jižní části, jež dnes spadá pod Španělsko. – A nejen spadá, je jeho nejbohatším regionem. Zde se také každý rok na jaře jezdí Vuelta ciclista al País Vasco a zde měl mezi lety 1994 a 2013 svůj domov nezapomenutelný tým oranžových bojovníků pojmenovaný Euskadi, tj. zkrátka Baskicko.

Ty doby jsou už pryč, ale povaha Baskicka a jeho krajiny plné krátkých kousavých kopců zůstává stejná. Jeden takový, dnes s přehledem nejdelší, se ukáže hned po startu. Stoupat se bude na Hergaray – 4 kilometry, 3,1 %. Profil se pak houpe tam a zpět, až 3,9 km od cíle začíná výšlap na Col de Pinodieta. Jen 900 metrů, zato do 10,2 %! Sjezd je mírnější a má přes dva kilometry. Závěrečná pětistovka stoupá do 3 %. Předpověď naštěstí nevěští žádné velké srážky, byť začátek časovky by mohly ovlivnit.

20. etapa profil Tour de France 2018Hlavním favoritem dne bude při své současné fazóně Primož Roglič, ovšem Tom Dumoulin ani Geraint Thomas nedají svou kůži lacino. Poslední tři borci obrácené desítky, poslední tři na trati, budou také největšími favority! A to ještě před nimi odstartuje Froome. Naopak Maciej Bodnar (vyrazí ve 12:31:30) by měl jako první ukázat, jaký čas bude třeba na vítězství. Později vyrazí na trať Castroviejo (14:09), Küng (14:43) a Kwiatkowski (14:51) coby další jezdci na hraně mezi favority a černými koni.

Z hlediska celkového pořadí bude nejzajímavější bitva o druhé místo s Dumoulinem, Rogličem a Froomem ve 32 sekundách. U opačného konce klasifikace by měl svou „červenou lucernu“, lanterne rouge, v rámci mezí pohodlně dovézt do cíle Lawson Craddock, který je poslední skoro o dvacet minut. Ale do Paříže nejspíš dojede. A to je pro muže, který si hned na začátku Tour (mj.) zlomil lopatku, úžasný výkon.

Dvacátá etapa Tour de France 2018 začne ve 12:00, kdy Craddock sjede z rampy. Prvních 39 závodníků vyrazí s odstupem jeden a půl minuty, zbytek pojede ve dvouminutových rozestupech. Top 10 celkového pořadí načne v 16:11 Zakarin a v 16:29 ukončí Thomas. Střední odhad jeho dojezdu praví 17:13.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 20 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.