První týden ve znamení úniků, Quintana stráví den volna v červeném

nabor

První týden byl pro všechny účastníky 71. ročníku španělské Vuelty poměrně těžký. Většinu etap rozhodli jezdci z úniků, což se ani neočekávalo. První týden také rychle skončil pro Stevena Kruijswijka, který si po Giru musel vypít kalich hořkosti už v 5. etapě. Den volna stráví jako lídr celkové klasifikace Nairo Quintana, jeden z adeptů na celkové prvenství.

1. etapa B. de Laias > P. N. Castrelo de Miño 30 km

SkyJak se již stalo na Vueltě tradicí, tak první etapa patřila všem týmům. Své síly poměřily v jízdě proti chronometru. A hned na úvod jsme se dočkali velmi těsného souboje, který rozhodovaly až desetiny sekund.

Na trať a souboj s časem začala první německá formace Bora-Argon 18. Ta dokonce určila první cílový čas, který se zastavil na hodnotě 31:34.

Stáj našich západních sousedů vedla poměrně dlouho. První kdo ji překonali, byli až jezdci z Etixx–Quick Step, jenž se stihli o sekundu dostat pod hranici jednatřiceti minut. Čas vydržel až do příjezdu australské formace ORICA-Bike Exchange, která svým uměním pokořila i favority z BMC. V tu chvíli zbývalo, aby dojela trojice týmu v pořadí Movistar, Sky, Tinkoff.

Movistar po trati doslova letěla a v cíli byla ještě o 6 vteřin dříve než Orica. Očekával se příjezd týmu Sky. Ten nakonec doletěl do cíle ve stejném čase, takže pro určení pořadí rozhodovaly desetiny sekundy. Ty nakonec vyzněly lépe pro britskou stáj.

Tinkoffu se časovka vůbec nepovedla. Svého lídra Alberta Contadora dovezla se ztrátou 52 vteřin, což bylo pro „El Pistolera“ velmi nepříjemné.

2. etapa Ourense capital termal > Baiona 170 km

Gianni MeersmanPrvní etapa s hromadným startem, podle prognóz měla být zakončena hromadným spurtem. To se nakonec potvrdilo, i když ze začátku byla proti trojice jezdců ve složení: Cesare Benedetti (Bora-Argon18), Laurent Pichon (FDJ) a Brian Naulleau (Direct Energie).

Vedoucí skupina poměrně dlouho tahala peloton „za nos“. Vždyť ještě na padesátém kilometru to bylo stále okolo minuty a půl náskoku.

Když se náskok snížil pod minutu, zkusil své štěstí čtvrtý muž z pelotonu – Philippe Gilbert. Stihl dojet vedoucí skupinu. Jenže Belgičan stihl vyhrát pouze spurterskou prémii. Na víc se nezmohl. Své štěstí pak zkoušel ještě Tiago Machado, ale ani jemu se nepovedlo vytvořit si solidní náskok.

V boji o pozice před závěrečným spurtem se nejlépe vedlo stáji Dimension Data, ovšem v samotném finiši tato stáj selhala. Nejrychlejší nohy předvedl Gianni Meersman z Etixxu. Čtvrtým místem se blýskl Michal Kwiatkowski, který svého stájového kolegu Petra Kennaugha vysvlékl z červeného dresu vedoucího závodníka.

3. etapa Marín > Dumbría. Mirador de Ézaro 170 km

Geniez VueltaTřetí etapa nebyla profilem z nejnáročnějších, ale po vzoru ardenských klasik končila výjezdem na kopec, který byl ohodnocen vrchařskou prémií třetí kategorie.

Do úniku dne se vydala poměrně početná skupina odvážlivců: Alexandre Geniez (FDJ), Pieter Serry (Etixx-Quick Step), Rudiger Selig (Bora-Argon 18), Gatis Smukulis (Kaťuša), Simon Pellaud (IAM Cycling), Jérôme Cousin (Cofidis) a David Arroyo (Caja Rural-Seguros RGA).

I přestože balík táhla skupina okolo Chrise Frooma, tak nebylo možné uprchlíky dostihnout. Tedy přesněji co z ní zbylo, protože při stoupání na první vrchařskou prémii dne se začala vedoucí skupina trhat. Jako první na vrcholu byl Simon Pellaud, kterého se rozhodla stíhat dvojice Geniez – Serry. Oba Švýcara dostihli a nakonec jej nechali za sebou. Pellaud se však nevzdal a před závěrečným stoupáním vedoucí dvojici dojel.

V posledním kopci, dlouhém asi 1,8 km, si vedl nejlépe Alexandre Geniez, který odpáral své souputníky a jel si vstříc vítězství.

Ve skupině favoritů jeli velmi dobře Quintana, Valverde, Contador, Cháves a překvapení dne Ruben Fernández. Froome se na chvíli od svých kolegů vzdálil, aby je vzápětí zase „docvakl“. Těsně před cílem se „urval“ Ruben Fernández a druhým místem si dojel pro vedení v celkové klasifikaci.

4. etapa Betanzos > San Andrés de Teixido 161 km

atapuma vuelta 2016Etapa, jež měla na své cestě 3 vrchařské prémie, končila s dojezdem na kopec. Únik se vytvořil až po 50 kilometrech. Jednadvacet jezdců se vydalo před peloton: Atapuma (BMC), Zajc (Astana), Arndt (Giant Alpecin), De Gendt (Lotto-Soudal), Štybar (Etixx-QuickStep), King (Cannondale-Drapac), Rolland (Cannondale-Drapac), Haas (Dimension Data), Kudus (Dimension Data), Warbasse (IAM Cycling), Wyss (IAM Cycling), Grmay (Lampre Merida), Rossetto (Cofidis), Benedetti (Bora Argon 18), Thwaites (Bora Argon 18), Madrazo (Caja Rural), Roson (Caja Rural), Calmejane (Direct Energie), Haga (Giant-Alpecin), Domont (AG2R La Mondiale) a Battaglin (LottoNL-Jumbo). Na špici pelotonu se točila stáj Movistar, která hlídala červené „triko“ Fernándezovi. Vedoucí skupina tak byla od balíku maximálně na 4 minuty.

Přibližně 15 kilometrů před cílem to zkusil Axel Domont z AG2R, ale nakonec byl pronásledovateli sjet. Ihned na to to zkusil Lilian Calmejane, jehož se vydal sledovat Pierre Rolland, ale od člena Cannondale zůstalo jen u pokusu. Nakonec Rollanda dostihli Atapuma se Zajcem. Lilian Calmejane v životní formě dotáhl svůj úmysl do úspěšného konce. O 15 sekund později dojel Atapuma s Benjaminem Kingem.

Jelikož se hlavní favorité hlídali a dojeli s ztrátou více než dvou minut, šel do červeného Darwin Atapuma, což bylo pro stáj BMC velké překvapení.

5. etapa Viveiro > Lugo 170 km

Gianni Meersman leader zeleného trikotuPoměrně klidná etapa měla nahrávat únikům, s tím, že se nejspíše bude dojíždět hromadně. Tento scénář se vyplnil do puntíku. V etapě se ukázala dvě jména, která se vydala před peloton. Poprvé se vpřed vydal Tiago Machado (Kaťuša), jemuž společnost dělal Julien Morice (Direct Energie). Oba se poctivě střídali, ale 2 kilometry před sprintérskou prémii Moricemu došly síly a nechal Machada jet samotného. Ten projel jako první spurterskou prémií, následně i prémií vrchařskou. Svoji pouť dokonal Portugalec asi 15 kilometrů před cílem, kdy jej peloton dojel.

Posléze to zkusili ještě Simon Clarke (Cannondale – Drapac) a Philippe Gilbert (BMC), ale ani jejich únik nebyl úspěšný.

Závěrečný spurt ovládl podruhé na letošní Vueltě Gianni Meersman (Etixx – Quick Step), který se tak usídlil na čele klasifikace spurterů.

Bohužel závěrečný spurt se stal osudným jednomu z favoritů na celkové prvenství. Steven Kruijswijk ve velké rychlosti doslova napálil do železné tyče stojící při jednom z obrubníků. Ve stejném pádu se ocitl i Robert Kišerlovski, který měl být pravá ruka Alberta Contadora.

6. etapa Monforte de Lemos > Luintra. Ribera Sacra 163 km

Šestou etapu vyhrál Simon Yates z týmu Orica - BikeExchange

Šestá etapa byla nešťastná pro člena stáje Astana Miguela Angela Lopeze, který na 40. kilometru upadl a musel svoji pouť po španělských silnicích ukončit.

V čele se utvořil únik ve složení: Andrej Zajc (Astana), Kevin Reza (FDJ), Jan Bakelants (AG2R – La Mondiale), Alberto Losada (Katusha), Gert Dockx (Lotto Soudal), Omar Fraile (Dimension Data), Mathias Frank (IAM Cycling), Valerio Conti (Lampre – Merida), José Mendes, Gregor Muhlberger (Bora-Argon18) a Laurent Didier (Trek – Segafredo). Borci si vypracovali náskok přes dvě minuty. Na čele pelotonu hlídkovala stáj BMC, která udržovala poměrně konstantní odstup od vedoucí skupiny.

Když převzala otěže Orica šel náskok uprchlíků rychle dolů. Mezitím si odskočil vpředu Omar Fraile (Dimension Data), který si chtěl připomenout rok staré tažení za puntíkovaným dresem nejlepšího vrchaře. Jedinou prémii dne nakonec Španěl získal.

Jakmile peloton přejel vrchol s prémii, tak zpomalil, což vyhovovalo právě Frailemu, který si vypracoval až tříminutový náskok.

Přibližně 43 kilometrů před cílem se ze skupiny pronásledovatelů oddělila pětice jezdců, která se vydala Španěla stíhat. Byl v ní mimo jiné i výborný vrchař Mathias Frank. K Frailemu se však dotáhla dvacet kilometrů před cílem pouze trojice jezdců a prakticky ihned zaútočil člen stáje IAM Frank.

Na pátém kilometru před cílovou metou byli dostiženi Zajc s Bakelantsem, takže vepředu už zbýval pouze Švýcarský cyklista, jehož náskok byl kolem půlminuty. Čtyři kilometry před cílem vyrazil z pelotonu vpřed Daniel Moreno z Movistaru a Simon Yates z Orici. Když se zezadu na dvojici Moreno – Yates začali dotahovat další jezdci, vzal za to Brit velmi ostře a dotáhl Franka, kterého doslova převálcoval.

Simon Yates nakonec svůj úkol zvládl a dovezl svůj stroj do cíle jako první. Za ním se strhla bitva o druhé místo, které pro sebe získal Luis-Leon Sanchez z Astany.

Darwin Atapuma sice něco ztratil, ale dres vedoucího borce udržel.

7. etapa Maceda > Puebla de Sanabria 158 km

Jonas Van Genechten vyhrává sprintZvlněná etapa se třemi vrchařskými prémiemi 3. kategorie měla vyhovovat spíše klasikářům, ale nakonec se končilo hromadným spurtem.

Ihned na úvod se osmělila šestice jezdců ve složení: Victor Campenaerts (Lotto NL – Jumbo), Johan Le Bon (FDJ), Sander Armée (Lotto Soudal), Davide Villella (Cannondale – Drapac), Vegard Laengen (IAM Cycling). Borci si vytvořili nejprve téměř dvouminutový náskok, aby jej o 5 kilometrů později navýšili ještě o další minutu. Vedoucí skupina dostala poměrně dost prostoru, ovšem nakonec byla celým balíkem dojeta a čekalo se na závěrečný spurt.

Deset kilometrů před cílem to zkusila dvojice Simon Clarke (Cannondale – Drapac) – Luis-Leon Sanchez (Astana). Oba se dostali až na poslední kilometr, ale tam je doslova převálcoval rychle se blížící rychlík. V něm byl nejrychlejší Belgičan Jonas van Genechten (IAM Cycling), který předčil druhého Daniele Bennatiho z Tinkoffu.

Smůlu měl Alberto Contador, který v ochranném pásmu upadl a to v momentě, kdy se Bennati začal chystat na svůj spurt. El Pistolerova zranění naštěstí nebyla příliš vážná.

8. etapa Villalpando > La Camperona 177 km

Sergey LagutinEtapa, jejíž závěr byl více než náročný, opanoval únik, který odjel poměrně brzy a který byl ve složení: Zico Waeytens (Giant-Alpecin), Pieter Serry (Etixx-QuickStep), Axel Domont (AG2R La Mondiale), Sergej Lagutin, Jhonatan Restrepo (oba Kaťuša), Gatis Smukulis (Astana), Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data), Mattia Cattaneo (Lampre-Merida), Loic Chetout (Cofidis), Scott Thwaits (Bora-Argon 18) a Perrig Quemeneur (Direct Energie). Borci nabírali náskok a dokonce ještě 50 kilometrů před cílem měli k dobru téměř deset minut. V tu dobu bylo jasné, že by vítěz mohl vzejít právě z vedoucí skupiny. Do závěrečného stoupání se jako první pustil Waeytens, ale brzy jej dostihli Smukulis a Restrepo. Kolumbijec ve službách stáje Kaťuša ihned oběma sokům ujel. Dlouho jel sám, i když byl v nejtěžších pasážích. Nohy mu však nakonec službu vypověděly a do cíle nedorazil jako první.

Mezitím se za jeho zády vydal vstříc cíli Perrig Quemeneur., který vedoucího Restrepa dojel, jenže ani jemu nebylo přáno. Ač se to dlouho nezdálo, tak dvojice Lagutin – Domont nejevila zájem bojovat o etapový vavřín. Ale ze všech borců v úniku byli pasování za nejlepší vrchaře. To se nakonec potvrdilo, když v posledním kilometru dojeli vedoucího Quemeneura. V závěrečném spurtu měl nejlepší nohy Rus Sergej Lagutin, pro kterého to bylo první vítězství na Grand Tour.

Ve skupině favoritů to vypadalo jako obvykle, vpředu Valverde s Quintanou. Na počátku ztrácel Fromme i König, ale oba se stačili dotáhnout. Vítěz letošního Tour de France ale ihned nastoupil. Udržet se povedlo jen Quintanovi a Contadorovi. Jako první sedl Španěl, pak rodák z Nairobi. Quintana odjel rozhodující kus, který využil k tomu, aby si po etapě oblékl červený dres pro vedoucího závodu.

Chaves dovedl Contadora, Valverdeho a další do posledního kilometru, ale pak mu zřejmě došlo a ze všech favoritů ztratil nejvíce. Mezitím Contador zaútočil a vytvořil si náskok několik desítek metrů. Podařilo se mu dojet vadnoucího Frooma a dokonce na něj najet cenné vteřinky. Brita navíc dojel Valverde a Pardilla. König na svého lídra ztratil devět vteřin, ovšem v celkové klasifikaci se vyhoupl na páté místo.

9. etapa Cistierna > Oviedo. Alto del Naranco 165 km

David de la CruzDalší z kopcovitých etap prvního týdne. Opět slavil úspěch únik, což je až k nevíře. Do skupiny uprchlíků se dostali: Simon Clarke (Cannondale-Drapac), Dylan Teuns (BMC), Alexandre Geniez (FDJ), Jan Bakelants (AG2R La Mondiale), De Gendt (Lotto-Soudal), David de la Cruz (Etixx-QuickStep), Luis Leon Sanchez (Astana), Moreno Moser (Cannondale-Drapac), Mathias Frank (IAM Cycling), Dries Devenyns (IAM Cycling), Bartosz Huzarski (Bora Argon 18), Pello Bilbao (Caja Rural). A vzhledem k závěrečnému stoupání se šance dávaly zručnějším vrchařům. Peloton, který vedla stáj Movistar s červeným Quintanou, udržoval odstup okolo 4 a půl minut a šlápl do toho, až už se zdálo, že únik nebude sjet.

Proč ovšem Movistar čekala se stupňováním tempa až na poslední kilometry se lze jen domnívat. David de la Cruz totiž Naira Quintanu ohrožoval a virtuálně byl v červeném. Jenže zřejmě šlo o taktiku před závěrečnou etapou, po níž následoval den volna.

Ještě než se od svých kolegů v úniku odpoutal David de la Cruz, dostal chuť zaútočit Thomas De Gent, ovšem jeho osamocená jízda nebyla úspěšně zakončena. Pak už přišel čas Davida de la Cruze a Driese Devenynse. Oba se od svých souputníků vzdálili přibližně 12 kilometrů před cílem a jeli spolu až do posledního kilometru. Při nástupu Španěla de la Cruze Belgičanu Devenynsovi selhaly převody, proto na jeho nástup zareagoval později. To bylo pro závěr velmi důležité. David de la Cruz si dojel pro vítězství a čekal, v jakém odstupu dojedou favorité.

V pelotonu se tempo stupňovalo, jak už bylo řečeno, v závěrečných kilometrech. V posledním kilometru nastoupil Samuel Sanchez s Brambillou, které ještě stáhl Valverde. Nakonec všichni favorité byli klasifikování v cíli se stejným časem, tedy s odstupem 2:56, což znamenalo, že si borec z Etixxu pro další etapu oblékl dres pro celkového lídra.

10. etapa Lugones > Lagos de Covadonga 187 km

Nairo Quintana si dojel pro vítězství v 10 etapěNejtěžší etapa prvního týdne zakončená výstupem na Lagos de Covadonga, jejíž vrchol byl ohodnocen mimořádnou kategorií. Na cestě závodníky navíc čekala ještě jedna vrchařská prémie kategorie 1.

Etapu poznamenalo několik pádů. Spadl například Darwin Atapuma nebo zelený Gianni Meersman.

Na stoupání Alto del Mirador del Fito zaútočil Omar Fraile. Deseti body se posunul na virtuální třetí příčku. Do cíle dojel na 4. místě a to ho dostalo až na první příčku vrchařů.

7 kilometrů do cíle byla pospolu skupinka Contador, Quintana a Valverde. Nejdříve zaútočil Contador, ale Quintana kontroval. 3,5 kilometru před cílem zaútočil Nairo Quintana a to byl útok rozhodující. Do cíle dojel s 24 vteřinovým náskokem před svými soupeři a převlékl se zpět do červeného dresu.

Níže už průběžné pořadí po 10. etapě.

[cyklostat id=“Vuelta-a-Espaa“ etapa=“10″ rok=“2016″ nadpis=“Vuelta 2016, pořadí 10. etapy“]