První ochutnávka hor by mohla svědčit úniku

nabor

V páté etapě Tour zamíří do Centrálního masivu. Atypický kopcovitý profil hrozí připravit Petera Sagana o žlutý dres.

Profil 5. etapa Tour de France 2016Francouzské hory, to rozhodně nejsou jen Pyreneje a Alpy. Vogézám se sice Tour de France v tomto roce obloukem vyhne, třetím největším pohořím v zemi ale nepohrdne. Centrální masiv (neboli Francouzské středohoří) je o něco vyšší než české Krkonoše, dnes se peloton podívá až do 1589 m n. m. Dojíždět se bude do malého lyžařského střediska Le Lioran v regionu Auvergne-Rhône-Alpes, který je takříkajíc ještě teplý. – Vznikl se začátkem roku 2016 a jeho jméno bylo posvěceno teprve před čtrnácti dny.

Etapa, jíž by mělo doprovázet příjemné letní počasí, nabízí základní taktické dilema: bude Tinkoff hájit žlutý dres, nebo si Sagan naopak odpočine a nechá otěže převzít Alaphilippa, někoho z top favoritů, popřípadě uprchlíka? Profil je z hlediska slovenského jezdce na hraně zvládnutelnosti. Do tuhého půjde na 180. kilometru s „dvojkou“ Pas de Peyrol (5,4 km, 8,1 %), bezprostředně následovanou Col du Perthus (4,4 km, 7,9 %). Z vrcholu Perthus bude do cíle 14,5 km včetně poslední „trojky“ dne (3,3 km, 5,8 %) a posledního kilometru náročností srovnatelném s tím včerejším.

Správně tipnout vítěze je dnes nostradamovský úkol. Může to být jezdec kalibru Froome a Quintana, pokud se rivalové pokusí (s větší či menší měrou přiznanosti) zničit Contadora. Může to být rychlý klasikář jako Sagan, Alaphilippe či Gallopin. A může to být jezdec z úniku. V pěti minutách je před dneškem rovná stovka závodníků a motivace poprat se o žlutý dres bude velká.

Tour de France zatím neopustil ani jeden jezdec. Zejména pro zraněné rovináře Bennetta s Mørkøvem (ten je za Saganem už hodně přes půl hodiny) bude profil věcí holého přežití. Dánský jezdec včera odpadal na prémii čtvrté kategorie a po ošklivém pádu v první etapě píše již nyní další z příběhů ryzí bojovnosti lanterne rouge, pověstné „červené lucerny“ posledního jezdce pořadí.

Etapa měří 216 kilometrů, začíná tedy znovu velmi brzy. Do 11:25 nám můžete zaslat své tipy na vítěze. Trefit i splést se se dnes prakticky nedá.