První kolo spurterského klání bude hostit Tel Aviv

nabor

Z největšího přístavu Izraele do jeho liberální výkladní skříně. I tak by se dala shrnout náplň první hromadné etapy Giro d’Italia 2018, rovinatých 167 kilometrů z Haify do Tel Avivu.

2. etapa profil Giro dItalia 2018Převážnou většinu dne peloton pojede při Středozemním moři či alespoň na dohled od něj. Typicky po širokých kvalitních silnicích, na nichž budou muset jezdci čelit v teplém (ovšem nikoli horkém) počasí západnímu větru kolem 20 km/h. Na „terezíny“ to asi stačit nebude a tak se o vzruch postará především první vrchařská prémie závodu, „čtyřka“ Zikron Ya’aqov (76 km před cílem; 2,65 km, 5,25 %, max. 13 %).

Ačkoli se Giro nalézá v židovském státě, úvodní kilometry stráví v okolí světového centra jiného náboženství, progresivní víry bahá’í, o níž se někdy (poněkud zkresleně) hovoří jako o nejrychleji rostoucím náboženském hnutí na Zemi. Cílový Tel Aviv je pak v Izraeli pověstný jako svět sám pro sebe, svébytný ostrov liberálů stále poměrně konzervativní země. V jejím finančním a technologickém srdci vyrostl během posledních 25 let nespočet mrakodrapů, které doplnily zdejší památku UNESCO, Bílé město s tisícovkami staveb ve stylu Bauhaus z první poloviny 20. století.

Kousíček od italské ambasády, na 600 metrů dlouhé cílové rovince rovné i vzato vertikálně, bude hlavním adeptem na výhru Elia Viviani. Nedobrý výsledek, ale prý fantastické nohy si z Německa přivezl Sam Bennett. Pozadu nebudou chtít zůstat ani Danny van Poppel a Jens Debusschere, který při jeho dvacáté Grand Tour v řadě spoléhá i na služby Adama Hansena.

Početná je „domácí“ ekipa širšího okruhu favoritů. Modolo, Mareczko, Bonifazio, Guardini, Sbaragli, Belletti. Ti všichni by rádi do boje o výhru promluvili. Dvojnásobnou motivaci bude mít samozřejmě Kristian Sbaragli, který hájí i bezuvozovkové domácí barvy Israel Cycling Academy. Velkým černým koněm je Ryan Gibbons. Jihoafričan se po loňské průlomové sezóně letos trápí a na Giro přijel motivovaný, leč zhola bez výsledků.

Druhá etapa Giro d’Italia 2018 začíná ve 12:50 středoevropského letního času (nultý kilometr ve 13:10) a dojíždět bude patrně krátce před pátou.

Kdo vyhraje? Na to se vás i dnes ptáme v soutěži na našem Facebooku.