Bojovníci vs. smolaři 1. etapy: Betancur, Pozzovivo vs. oběti pádu


Jako již tradičně vám po každé etapě Grand Tour budeme přinášet rubriku Bojovník vs. smolaři. V první etapě jsme za bojovníky zvolili Carlose Betancura a Domenica Pozzoviva, kteří nejsou považováni za kvalitní časovkáře, ale dnes obsadili 11. a 10. místo. Smolaři jsou pak pro nás Chris Froome, Miguel Ángel López a především Kanstatnin Siutsou, kteří spadli při prozkoumávání trati ještě před samotným startem.

Carlos Betancur a Domenico Pozzovivo

Nejprve se zaměřme na naše bojovníky. Carlos Betancur marně hledá svou formu z let 2013 a 2014 a mnozí fanoušci na něj již možná zapomněli. V roce 2016 se přidal k týmu Movistar, ale ani zde nenavázal na své úspěšné roky. Tento Kolumbijec však letos nemá špatnou formu, a tak se dostal do sestavy Movistaru pro Giro. Španělská stáj sem nepřiváží jasného lídra, jelikož všechny svá esa (Alejandro Valverde, Nairo Quintana a Mikel Landa) pošle až na Tour de France. Betancur o sobě dal vědět hned první den. Nikdy nebyl považován za jezdce, který by získával čas v časovkách. Dnes ale obsadil jedenácté místo a ztratil necelou půlminutu. Pojede přece jenom Betancur na celkové pořadí?

To Domenico Pozzovivo předvádí již každý rok konstantní výsledky. O velký výsledek na Grand Tours ho ale vždy připravily právě časovky. Pětatřicetiletý Ital po dlouhých letech v týmu AG2R La Mondiale pro letošek přestoupil do Bahrainu Merida. Pozzovivo chce jako každý rok zaútočit na celkové pořadí na Giru. Hned v první etapě si vedl výborně. Obsadil desáté místo a ztratil 27 sekund.

Chris Froome, Miguel Ángel López a Kanstantin Siutsou

Smolaři jsou jezdci, kteří dnes spadli. Překvapivě to však nebylo během závodu, ale při prozkoumávání trasy před samotným startem. Nejhůře dopadl Siutsou. Jezdec týmu Bahrain-Merida má za sebou nedávné vítězství na závodě Kolem Chorvatska. Siutsou si však při pádu zlomil obratel. Domenico Pozzovivo tak přichází o velice důležitého závodníka a Bahrain tak nadále pokračuje v sedmi závodnících.

Froome a López vyvázli z pádu lépe než Siutsou. Oba utrpěli několik odřenin, ale do závodu odstartovali. Ani jeden z nich však nepodal výkon, který by si představoval. Froome ztratil na 21. místě 37 sekund a López na 61. místě 56 sekund.