První francouzská etapa míří do Lille


Konečně ve Francii! Ale nutno říci, že Britové rozhodně nenudili a francouzští fanoušci se budou muset hodně snažit, aby se alespoň přiblížili atmosféře, jaká panovala podél anglických silnic. Důvod k vzrušení dnes dá jednak boj o puntíkatý dres a druhak očekávaný hromadný spurt.

 

Včerejšek byl pro mě ve znamení velkého zklamání z práce týmu Lotto, který nebyl schopen dostat Andrého Greipela do pozice umožňující sprint o vítězství (přičemž oproti první etapě dokonce vypustili prémii), z čehož v uplakaném Londýně těžil muž, kterému Tour k pláči zatím nedala důvod – Marcel Kittel.

Dnes čeká na peloton oblačno až zataženo s lehkým deštěm a teplotami kolem dvacítky. Vzhledem k zatáčkovitému závěru (o němž ještě níže) ne úplně dobré zprávy.

Jak již zmíněno, půjde především o puntíkatý dres a etapové vítězství. Minimálně jeden z trojky Lemoine – Kadri – Edet, která okupuje v rozmezí dvou bodů tři z prvních čtyř míst klasifikace vrchařů, by se dnes vepředu určitě měl objevit. Zato Jens Voigt se možná bude šetřit na týmovou práci, která ho čeká zítra.
Mezi spurtery si bude chtít spravit chuť André Greipel. Jeho tým si ovšem bude muset dát hodně záležet. Cílová rovinka má totiž sotva 350 metrů a předchází jí plynulá, ale přecijen zatáčka. Navíc na posledních kilometrech jsou hned tři další dost ostré změny směru. Proto by dnes paradoxně mohl mít šanci Mark Renshaw, respektive ten, na koho pojede Omega. Síla vlaku bude mimořádně důležitá, pro útoky ze zadních pozic zkrátka nebude prostor.

Zajímavostí dnešní etapy je sprinterská prémie, která je umístěna ve stoupání s průměrem posledních dvou kilometrů blízko pěti procentům. Uvidíme, jak bude terén vyhovovat dosavadnímu prémiovému suverénovi Coquardovi a zda udrží neporazitelnost, zejména v boji se Saganem. Etapa začíná ve 13:35, prémii sledujte před čtvrtou a na cíl dojde kolem půl šesté.