První etapu závodu Arctic Race of Norway ovládl domácí Alexander Kristoff

nabor

Domácí Nor Alexander Kristoff (Katusha) triumfoval ve spurtu první etapu Arctic Race of Norway před Johnem Degenkolbem (Giant-Alpecin) a Danny van Poppelem (Sky).

Dnešní únik se vytvořil krátce po úvodu etapy. Jako první zaútočil Andreas Schillinger (Bora-Argon 18). Později se k němu připojili Gregory Rast (Trek – Segafredo), Tom Van Asbroeck (LottoNL-Jumbo), Maxime Cam (Fortuneo – Vital Concept), Kenny de Ketele (Topsport Vlaanderen), Max Korner (Ringeriks-Kraft) a Krister Hagen (Coop-Oster Hus). Jejich maximem bylo sedm minut náskoku, ale týmy spurterů je střežily.

I přesto si uprchlíci drželi solidní náskok. Ten se postupem času snižoval, ale ne příliš rychle. Někteří v úniku vycítili šanci a zaútočili. V posledním kopci začali mít problémy De Ketele a Cam. Toho využil Schillinger a zaútočil, chvíli se ho sice držel Rast, ale nakonec nestačil jeho tempu a Schillinger zůstal sám. Peloton byl pod taktovkou Katushy stále blíže a jejich tempo dostalo do problémů Sama Bennetta (Bora-Argon 18), Andreu Guardiniho (Astana), Michaela Koláře (Tinkoff) nebo Arnaud Démara (FDJ).

Schillinger měl smůlu a tým BMC, který převzal otěže pelotonu v posledním kopci, ho 6 kilometrů před cílem dostihl. Poté už se do čela posunula sestava Treku, která finišovala na Niccolu Bonifazia a pracoval pro něj i Giacomo Nizzolo. Právě italský mistr vytvořil pro Trek nejlepší pozici, ale tu jeho kolegové nevyužili. Na čelo se nasunul Giant, ale tým vypustil Degenkolba příliš brzy.

Za ním už číhal Kristoff a počkal si na začátek Degenkolbova spurtu. Použil ho jako rozjížděče a začal spurtovat do cíle. Nakonec to nebylo tak jednoznačné, jak to znělo. Rozhodl snímek, na kterém bylo patrné, že Kristoff vyhrál. Celkem o půlku předního kola.

Za touto dvojicí finišoval Danny van Poppel. O několik pozic vzadu přišel pád, když Jay McCarthy (Tinkoffu) zavrávoral, strčil do Laurense De Vreese (Astana), který zakolísal, vybočil ze své dráhy a jeden z domácích borců musel uhnout. Naneštěstí se mu do cesty postavil plůtek, přes který přepadl a vrátil se zpět do pelotonu, kde k zemi poslal další tři jezdce.

Nejhůře dopadl Jay McCarthy, který ze závodu musel odstoupit.

Pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Alexander Kristoff Katusha 4:10:02
2. John Degenkolb Giant – Alpecin ,,
3. Danny van Poppel Sky ,,
4. Moreno Hofland LottoNL-Jumbo ,,
5. Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert ,,
6. Niccolo Bonifazio Trek – Segafredo ,,
7. Ruslan Tleubayev Astana ,,
8. Rasmus Tiller Ringeriks – Kraft ,,
9. Daniel Oss BMC ,,
10. Gianni Moscon Sky ,,