V propršené první etapě na Romandii uspěl Michael Albasini

nabor

Michael Albasini (Orica-Scott) ukázal po stoupání do Champéry nejrychlejší nohy ve skupině favoritů a dojel si pro vítězství. Celkové vedení udržel po prologu vedoucí Fabio Felline (Trek-Segafredo), který dojel v čase vítěze na třinácté příčce.

První etapa měřila 173 kilometrů. Ve svém profilu měla několik stoupání, zvláště poslední výjezd na kopec s cílem v Champéry měl parametry horské kategorie 1. Pro jezdce byla etapa velmi těžká, neboť téměř po celý čas pršelo.

Peloton nikam nepospíchal a nechal ujet šestici ve složení: Sander Armée (Lotto Soudal), Marco Minnaard (Wanty-Groupe Gobert), Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe), Matbey Mamykin (Katusha-Alpecin), Oliveiro Troia (UAE Team Emirates) a Mekseb Debesay (Dimension Data). Borci vpředu vzorně spolupracovali a před prvním stoupáním už měli náskok sedmi minut.

První dvě vrchařské kategorie posbíral Armeé, aby se na stoupání druhé kategorie – Vex – musel sklonit před Debesayem. Náskok šel postupně dolů, ještě přibližně 50 kilometrů před cílem byl okolo tří minut.

Výjezd na  La Rasse se stal opět kořistí Armeého, který si tak pojistil průběžné vedení mezi vrchaři. Náskok se snížil o další minutu.

Po sjezdu z kopce se v úniku útočilo, nakonec vpředu zůstala pouze trojice Armeé, Debesay a Minnaard, která začala pozvolným stoupáním na závěrečný výstup. Náskok se ztenčil na jednu minutu a bylo jasné, že favorité únik brzy spolknou.

Při stoupání na Champéry jako první zaútočil Robert Gesink (Team LottoNl-Jumbo). Spolu s Romanem Kreuzigerem (Orica-Scott) Tsgabu Grmayem (Bahrain-Merida), Damienem Howsonem (Orica-Scott), Davidem Gauduem (FDJ) a Pierre Latourem (AG2R La Mondiale) se na chvíli odpoutali od pelotonu, ale ten je brzy dojel.

Neuspěly ani nástupy Tejay van Garderena (BMC) či Jarlinsona Pantana (Trek-Segafredo). Jako první dojel na vrchol Champéry Simon Yates (Orica-Scott) a získal prémii v podobě 24 bodů, což jej katapultovalo do čela klasifikace vrchařů.

Do cílové rovinky najel první Michael Albasini, který roztočil své nohy tak, že za ním spurtující Diego Ulissi (UAE Team Emirates) a Jesus Herrada (Movistar Team) neměli nejmenší šanci.

Vedoucí muž po včerejším prologu Fabio Felline dojel se všemi favority a o vedení v celkové klasifikaci nepřišel.

Z českých a slovenských závodníků byl nejlepší Roman Kreuziger, který skončil na 20. příčce. V celkové klasifikaci českému mistrovi paří 33. místo. Ondřej Cink (Bahrain-Merida) ztratil 13 vteřin a dojel 59. místě, v celkové klasifikaci je na tom o pět příček lépe. Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) ztratil více než 12 minut a podle toho se pohybuje v celkové klasifikaci. Úplně nejhůř ne tom je Martin Velits (Quick-Step Floor), ten dojel na 150. místě ze 152 klasifikovaných závodníků. Celkově mu patří předposlední příčka (151.).

[cyklostat id=“Tour-de-Romandie“ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Kolem Romandie 2017, pořadí 1. etapy“]