Flandry: nezdolné a jedinečné


Díky absenci dvou asi největších adeptů na výhru v závodě náročnosti Ronde van Vlaanderen (Okolo Flander) mimořádně nečitelná bitva čeká dnes na přední – zdravé – klasikáře.

Stoletý sadista

Již více než 100 let trápí tenhle sadistický, zároveň však nesmírně prestižní, závod nejen svaly a plíce a vůbec vše, co člověka může od kostek bolet, ale také ega jezdců.

Příběh se začal psát roku 1913. Tehdy klasika, kterou si založil pro svou popularizaci cyklistický magazín Sportwereld, měřila 324 kilometrů. A zprvu nebudila velké vášně. Dvanáctihodinovou dřinu v sedle si dopřálo jen 37 jezdců většinou spíše druhého sledu, ačkoli sám vítězný Paul Deman takto odbít pochopitelně nejde – vždyť jde mimo jiné o pozdějšího vítěze Paris – Roubaix.

Svůj první velký příběh napsal závod ovšem až v roce 1919. V době, kdy o vysílačkách snili leda autoři sci-fi, bylo ještě možná ledasco a svět měl jednu z prvních příležitostí vidět archetypální příběh, jaký o skoro století později zhmnotnil třeba Oscar Pereiro. Tehdy to byl Henri Van Lerberghe, kdo přiměl dav žasnout. Na start se dostavil v dobré náladě, leč bez kola. To si následně vypůjčil a varoval soupeře, že jim hned po startu ujede a už ho neuvidí. K překvapení všech poté tento jezdec, který sice dokázal vyhrát etapu na Tour de France a ve Flanderech dojet předtím druhý, ale osamocen neměl představovat nebezpečí, učinil přesně to, co slíbil, a vyhrál s náskokem rovných čtrnácti minut.

Legenda, jakou známe dnes

Postupně se Flandry vypracovaly v jednu z největších klasik cyklistického kalendáře. Vyhrál je Louison Bobet, Tom Simpson a další velké osobnosti. O náročnosti závodu však svědčí i to, že jej nikdo neovládl více než třikrát. A je jisté, že letos se to nezmění, neboť jediní dva (z celkem sedmi) aktivní závodníci se třemi výhrami – Fabian Cancellara a Tom Boonen – jsou mimo hru skrze zranění.

Ročník 2015, po přerušení během první světové války „teprve“ 99., se pojede na 264 kilometrů dlouhé trase z Brugge do Oudenaarde, obsahující 18 stoupání a 16 kostkovaných úseků o celkové délce skoro 20 000 metrů. Přičemž první stovka kilometrů bude jen „na rozjetí“ a to zajímavé se potom začne dít až ve druhé polovině závodu, která je ve vzácné délce přenášena hned několika televizními stanicemi celá.

profile

Favorité

Asi vůbec největším favoritem Ronde van Vlaanderen 2015 je Geraint Thomas. Člen týmu Sky se bude moci spolehnout na podporu Iana Stannarda či Bradleyho Wigginse, který s ním dle vlastních vyjádření bude chtít vydržet co nejdéle. A to z velmi dobrého důvodu – aby zamezil pravděpodobným taktickým manévrům stáje Etixx. I bez Boonena si belgicko – český tým veze do Flander sestavu, kterou ostatní mohou spíše jen závidět. Nabitý jezdci, stvořenými pro to přežít i ty nejšílenější podmínky, jej povedou Niki Terpstra a Zdeněk Štybar. Třetím extrémně silným týmem v závodě je poté Katusha, v níž zejména Bystrom s Paolinim udělají vše proto, aby dostali Alexandera Kristoffa do finiše v pořádku a mezi nejlepšími. Nor naprosto suverénně ovládl generálku na Flandry v De Panne a pokud dojede vepředu skupina, těžko ho v ní kdo zdolá. Asi vůbec nejfavorizovanějším jednotlivcem, který ovšem přecijen nedisponuje takovou týmovou podporou (byť jména jako Tjallingii či Van Asbroeck budí v Lotto-Jumbo respekt), je poté Sep Vanmarcke.

Spíše do kategorie černých koní letos spadají poněkud trápící se hvězda Tinkoff-Saxo Peter Sagan, popádový Greg Van Avermaet, který spolu s Ossem povede BMC, Stijn Devolder v dresu Treku, Lars Boom coby zástupce Astany a Jurgen Roelandts z Lotto-Soudal, ovšem i tito jezdci a stáje budou určitě hodně vidět. Zmiňme ještě Arnauda Démara, jenž by po nepovedeném úvodu sezóny chtěl protrhnout smůlu ve velkém stylu, a nesmírně silné duo IAM Sylvain Chavanel – Heinrich Haussler.

Podívaná startuje za chvíli

Flandry chce však vyhrát v první řadě skoro každý, kdo se ocitne na startu. Vše je otázkou příležitosti, které v nevyzpytatelném závodě rychle vznikají i mizí. Byť v dnešním počasí – jež by snad mělo být bezdeštné a vcelku příjemné – nebude hrát okamžik až tak extrémní roli jako v jiných ročnících.

Závod za účasti velkých hvězd a také československého tria Sagan, Štybar, Paďour sledujte již krátce po poledni. Například na stanici Eurosport začíná přímý přenos ve 12:30. Pokud vysílání nestihnete nebo jej budete sledovat bez dostatku pozornosti, vše důležité včetně ohlasů závodníků najdete v nejkratším možném čase v reportáži na tomto webu!