Neunavitelný Kristoff ovládl Flandry


Nebylo to dnes tolik vítězství týmu. Ačkoli Alexander Kristoff před Ronde van Vlaanderen tvrdil, že pro něj cesta k výhře tkví v taktice, sám byl dnes k neporažení. Spolu s Terpstrou ujel ostatním a ve spurtu již nebylo co řešit.

Den (polojasný a vcelku teplý) začal poměrně dlouhou snahou o etablování úniku. Nakonec se do něj dostali Brammeier, Matzka, Gaudin, Sergent, Bak, Frapporti a Groenewegen. Šlo tedy o poměrně silnou skupinu, do té si navíc zkoušel doskočit ještě bývalý rekordman v hodinovce Brandle. Uprchlíci na něj však nečekali a peloton byl rovněž proti, pročež se Rakušan raději vrátil zpět do balíku. Ten následně povolil tempo a nechal únik odjet sedm minut daleko.

Wiggins v problémech

150 kilometrů před cílem se najíždělo na první kostkované stoupání a hned z toho byly problémy. V náročné zatáčce ztratil při pádu Bradley Wiggins, Sky ale následně najelo do čela a peloton na Brita v podstatě počkal. Jenže Wiggins se rozhodl ještě pro další výměnu kola a tak ani 130 kilometrů do cíle stále nebyl na čele a měl se z něj ztratit na ještě mnohem déle. O několik kilometrů později předvedl svůj první útok André Greipel, nikdo však nechtěl jet s ním a tak zase svěsil nohy. V přední skupině doprvodný vůz srazil a zrani Sergenta, což byl jeho konec v závodě. Až na poslední osmdesátce dění výrazněji akcelerovalo. Vepředu se osamostatnil Lars Bak, zatímco na čele se až po sedmdesáti kilometrech odmlky konečně objevil Bradley Wiggins. Opět úřadovalo doprovodné vozidlo, které tentokrát za pelotonem srazilo jezdce FDJ. Týmové auto FDJ poté utrpělo v tomto incidentu také újmu.

Čas útoků

Prvním významnějším útokem z hlavní skupiny poté byl atak Juula Jensena, Dockera a Vanspeybroucka, který nakonec vytvořil na čele dvanáctku jezdců, jež plnou parou stíhalo Sky, za nímž byl seřazen Giant a později i Orica. Aby toho nebylo málo, přidala se potom k automobilovým incidentům spadlá nafukovací brána 60 km do cíle. Cyklisté ji těsně podjeli, kolona se o ně zasekla, ale výraznější potíže to nezpůsobilo. Chvíle na to byla již dvanáctka dojeta, s odstupem zůstávali jen Gaudin a Bak. V následujících kilometrech se už hodně dělil peloton, favorité se ale drželi na očekávaných pozicích. 46 kilometrů před cílem nastoupil opět Greipel, znovu bez většího efektu, o pět kilometrů později to zkusil Lutsenko, také neuspěl. Spadl Trentin, defekt postihl Démara. Po Koppenbergu musel na poslední třicítce dojíždět ztrátu Vanmarcke, dostal se až skoro k ostatním, o pár desítek metrů ovšem jeho nohy nestačily a jeden z hlavních favoritů byl fuč. Z redukované skupiny se vydali vpřed Terpstra a Kristoff.

Finále dvou dvojic

18 kilometrů před cílem na předposledním stoupání dne útočil Thomas, stejně jako na Harelbeke se za něj zavěsil Štybar, dnes ale ani jezdec Sky neměl sílu na to sjet čelní duo. To si budovalo půlminutový náskok. Až poté se na posledním kostkovaném kopci podařilo někomu roztrhat skupinu favoritů. Nastoupil Van Avermaet, za ním Sagan, Štybar už nestíhal. Terpstra visel na Kristoffovi, Nor si ho však pro účely spolupráce za zády nechal. V závěru se tak závod zredukoval na souboj dvou dvojic navzájem i se skupinou, v níž nástup střídal nástup bez dalšího efektu. Sagan s Van Avermaetem byli asi dvacet sekund vzdáleni čelu. Jenže spolupráce Nora s Nizozemcem plodila tempo, kterému se takřka nedalo čelit. Na poslední trojce už definitivně přestal střídat Terpstra Kristoffovi. Náskok kolem čtvrt minuty musel Kristoff udržovat sám. To mu však příliš nevadilo. Dnes byl nejsilnější na trati a Terprstovi na poslední třístovce nedal šanci ani ve spurtu. Třetí dojel Van Avermaet, zatímco Sagan už v cílové rovince svěsil nohy.

„Když zaútočil Terpstra, věděl jsem, že je čas i pro mě. V závěru moc nestřídal, naštěstí jsem měl dost sil.“

Závod žen

V paralelním ženském závodě, který neradno opomíjet, protože má také obrovskou prestiž, kopíruje závěr mužské trasy a jsou na něm k nalezení těžké úseky, dojela první desítka v minutě. První Elisa Longo Borghini v dresu Wiggle Honda však nadělila ostatním rovnou 43 sekund. Za ní dojela druhá její týmová kolegyně Jolien D’Hoore.

Celkové pořadí Ronde van Vlaanderen 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Alexander Kristoff Katusha 6:26:38
2 Niki Terpstra Etixx 0
3 Greg Van Avermaet BMC 7
4 Peter Sagan Tinkoff-Saxo 17
5 Tiesj Benoot Lotto-Soudal 35
6 Lars Boom Astana 35
7 John Degenkolb Giant 48
8 Jurgen Roelandts Lotto-Soudal 48
9 Zdeněk Štybar Etixx 48
10 Martin Elmiger IAM 48