Přetahovaná o vteřiny a překvapivý favorit posledního týdne!

nabor

Jak nejlépe charakteristikovat druhý závodní blok Vuelty 2015? Asi takto, zkrat favoritů z Tour de France, neuvěřitelná bojovnost časovkáře, snaha starých bardů z Treku o vítězství v etapě a velmi úspěšné úniky. Vezmeme to popořadě.

11. etapa (Andorra la Vella -> Cortals d´Encamp)

Landa
Mikel Landa v cíli 11. etapy

Šest horských prémií, čtyři 1. kategorie, jedna dvojka a jedna speciální kategorie. Konec Chrise Frooma, zkrat Movistaru, pravidelné tempo červeného muže Dumoulina a double Astany.

Do úniku se pustili Mikel Landa, Nelson Oliveira, Romain Sicard, Omar Fraile nebo Ian Boswell. Španěl ve službách Astany postupně odpáral všechny své kolegy a dojel si pro jednoznačné vítězství.

Už v neutrální zóně upadl Chris Froome a zlomil si zanártní kůstky. Sice pokračoval dál, ale odpadl z pelotonu a nabral ztrátu asi 13 minut a druhý den ze závodu odstoupil. Daleko před ním se závodilo. Aru se odpoutal společně s Rodriguézem a Morenem, kterým následně odjel a svlékl Toma Dumoulina z červeného dresu.

12. etapa (Escaldes-Engordany -> Lleida)

Van Poppel
Danny Van Poppel vítězí ve 12. etapě

Sprinterská etapa, ale únik bojoval velmi statečně. Až na posledním kilometru byli uprchlíci dostiženi a pro vítězství si dojel Danny Van Poppel, který pár kilometrů před cílem musel řešit technické problémy. Ve finiši předčil Daryla Impeyho a Toshe Van der Sandeho. Naopak největší favorit spurtu Degenkolb zůstal zavřený a po projetí cílem si vyléval zlost bušením do řidítek.

13. etapa (Calatayud -> Tarazona)

Oliveira
Nelson Oliveira překvapil své kolegy v úniku a vyhrál

Další z „přejezdových“ etap. Vítězství po útoku z úniku. Portugalec Nelson Oliveira se dokázal dostat do početného úniku, ze kterého zaútočil a dojel si pro pohodlné vítězství. Jeho pronásledovatelé (snad až na Rubéna Plazu a Valeria Contiho, kteří také jezdí za Lampre) si museli rvát vlasy, že nechali odjet takového časovkáře, jakým Oliveira je. Tým Lampre tak zkompletoval etapová vítězství na všech třech Grand Tour v tomto roce.

14. etapa (Vitoria-Gasteiz -> Alto Campoo)

De Marchi
Alessandro De Marchi vyhrál v mlze 14. etapu

První ze tří horských dojezdů, které naplnily druhou půli tohoto závodního bloku. První horský dojezd na Alto Campoo tedy ovládl jezdec týmu BMC Alessandro De Marchi. Mezi favority zvítězil Nairo Quintana, ale jeho soupeři dojížděli jen s malými rozestupy za ním v pořadí Rodriguéz, Cháves, Aru, Majka a po pár momentech i Tom Dumoulin, který se rval jako lev a elimonoval své ztráty.

15. etapa (Comillas -> Sotres)

Rodriguez
Purito vyhrál v dojezdu 15. etapy

Etapa, kterou kontroloval Movistar pro Naira Quintanu, vyfoukli jiní. Z úniku si nejlépe vedl domácí jezdec Treku Factory Haimar Zubeldia. Ale i on nakonec nevydržel a o etapu si to rozdali Rodriguéz, Majka a Aru. 1900 metrů před cílem zaútočil Purito a nikdo mu nedokázal konkurovat. Začala hra o vteřinky. Aru nakonec červený dres o jedinou vteřinku uhájil. To samé se dělo mezi Dumoulinem a Majkou. Nizozemec nakonec také o jedinou sekundu udržel třetí pozici.

16. etapa (Luarca -> Ermita de Alba)

Schleck
Fränk Schleck vítězem 16. etapy

Poslední etapa závodního bloku nabídla vítězství starého barda, který před touto etapou slavil na Grand Tour naposledy v roce 2011! Také se převlékalo v červeném dresu a únik si místy vypracoval i 20 minut k dobru na peloton. Ze složení úniku se předpokládalo, že si to o vítězství rozdají Fränk Schleck a Pierre Rolland. Lucemburčan už v předposledním stoupání zdevastoval skupinu v úniku. Tempo s ním držel jenom Rodolfo Torres (Colombia), ale ani ten nedokázal akceptovat tempo třetího muže Tour de France 2011. Lucemburčan zaznamenal už třetí vítězství týmu Trek Factory na letošní Vueltě. Za ním se odehrávala bitva o co nejlepší výchozí pozici před časovkou = snaha o to, aby Tom Dumoulin nabral co největší ztrátu. To se moc nepovedlo. Rodriguéz porazil o dvě vteřinky Arua, což znamená, že do časovky vyjede Purito v červeném. Aru ztráci vteřinu, Majka 1:35, Tom Dumouli 1:51 a Mikel Nieve 2:32 minuty.

Stále častěji se začíná skloňovat jméno Toma Dumoulina v souvislosti s celkovým vítězstvím. Hodně napoví už zítřejší etapa.

Dumoulin