Překvapení se nekoná: Kittel opět vítězný

nabor

Marcel Kittel a Marianne Vos. Vítěz a vítězka dnešního dne, dva cyklističtí suveréni a asi největší favorité na zisk vavřínů ve dvou nedělních pařížských závodech. V celkovém pořadí Tour de France se nic nezměnilo, první je Nibali, sedmý Leopold König.

Šampaňské a Chaplin

Poslední etapa Tour de France začala tradičně v zábavném, uvolněném duchu a na prvních kilometrech se jelo rekreační tempo, spíše symbolicky kontrolované Astanou.

Na jediné vrchařské prémii dne si trochu v chaplinovském stylu dojel pro bod Gruzdev, jeden z dříčů kazašské stáje lídra. Se závoděním se čekalo tradičně na Paříž.

Pařížský začátek akce

Jako první zaútočil 54 km před cílem Chavanel. Stíhání se na počátku ujala Astana a okamžitě stahovala veškeré nástupy – až na jeden. Jens Voigt si osladil svou poslední etapu na Tour de France zdařilým atakem krátce před sprinterskou prémií, kterou také vyhrál a před pelotonem zůstal asi tři kilometry.

V pokračujícím obrovském tempu přišel i první pád, do kterého se zapletl Péraud a Bardet s Dumoulinem, tj. druhý a šestý muž celkového pořadí a hlavní sprinterská naděje stáje AG2R. Dumoulin závod v podstatě zabalil. Zbylí se vydali stahovat asi půlminutovou ztrátu, kterou během několika kilometrů také zlikvidovali.

Únik dne se dostává vpřed

Porte, Serpa, Morkov a Fonseca byli nedlouho na to prvními s výraznějším náskokem. Zatímco stoupal, převzaly kontrolu spurterské stáje Giant-Shimano a Lotto Belisol. Hodně vepředu se pohybal i NetApp, možná také v doufání v úspěch Dempstera na cílové rovince.

Zbývalo třicet kilometrů do pásky, když byl zasažen další favorit, píchl Kristoff. V Paříži už ale o pokuty vůbec nešlo a tak mu cestu zpět usnadnil jeho týmový vůz. 25 kilometrů před finišem vypadl z vedoucí skupiny Fonseca a potvrdil mdlý výkon týmu Bretagne na této Tour de France. Vůbec nejaktivnějším mužem byl naopak Svein Tuft, neúspěšně usilující o vstup do několika úniků.

Technický problém potkal dnes také Tonyho Martina a klíčový jezdec pro úspěch Renshawa či Trentina ve spurtu musel dotahovat. Na konci třetího okruhu před cílem zaútočil z vedoucí trojky Porte a jel sám před pelotonem.

Déšť, chaos a očekávaný triumf

Na posledních dvanácti kilometrech se naplnily obavy meteorologů a začalo pršet. Další nepříjemností pro Kaťušu byl defekt Lucy Paoliniho. Vzadu v pelotonu se trápil Číňan Cheng a to poté, co už předtím ztratil celé kolo.

Sedm kilometrů před cílem byl již Porte sjet a naposledy se pokusil vydat vpřed Svein Tuft, ale úspěšný byl až 2000 metrů na to jeho kolega Simon Clarke a přesně takovou vzdálenost také v úniku strávil.

V závěru v chaotické bitvě o pozice dominoval Giant a ačkoli to nebylo snadné, vítězství nakonec obhájil Marcel Kittel. Za ním dojeli Kristoff, Navardauskas a Greipel.

La Course by Le Tour de France

V ženském závodě se podle očekávání jelo mnohem aktivněji než v tom mužském. Po řadě nástupů, včetně samotného závěru, nakonec ve stejném čase dojela jen první jednadvacítka, v níž žádný z týmů neměl více než dvojnásobné zastoupení. Zvítězila suverénka vícera disciplín Marianne Vos.

Pořadí 21. etapy TdF

P. Jezdec Tým WT Čas
1 KITTEL Marcel Team Giant-Shimano 20 3:20:50
2 KRISTOFF Alexander Team Katusha 10 ,,
3 NAVARDAUSKAS Ramunas Garmin Sharp 6 ,,
4 GREIPEL André Lotto Belisol 4 ,,
5 RENSHAW Mark Omega Pharma – Quick-Step 2 ,,
6 EISEL Bernhard Team Sky ,,
7 COQUARD Bryan Team Europcar ,,
8 PETACCHI Alessandro Omega Pharma – Quick-Step ,,
9 SAGAN Peter Cannondale ,,
10 FEILLU Romain Bretagne ,,

Kompletní výsledky zde.

Celkové pořadí po 21. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 89:59:06
2 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 7:37
3 PINOT Thibaut FDJ.fr 8:15
4 VALVERDE Alejandro Movistar Team 9:40
5 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 11:24
6 BARDET Romain AG2R La Mondiale 11:26
7 KONIG Leopold Team NetApp – Endura 14:32
8 ZUBELDIA AGIRRE Haimar Trek Factory Racing 17:57
9 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 18:11
10 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 21:15

 

Pořadí La Course by Le Tour de France

1. Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv 2:00:40

2. Kirsten Wild (Ned) Giant-Shimano

3. Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies

4. Barbara Guarischi (Ita) Ale Cipollini

5. Shelley Olds – Evans (USA) Ale Cipollini