Představení World Tour týmů – 2. díl


Velmi rychle se blíží začátek nové sezóny, a tak je čas na představení osmnácti World Tour týmů, se kterými se budeme příští rok vídat.

AG2R La Mondiale

Mathias Frank
Mathias Frank – AG2R

Elitní francouzský tým prožil výrazně podprůměrnou sezonu, když zaznamenal pouhých 8 vítězství. Z nich největši byla bezpochyby výhra Romaina Bardeta v 19. etapě Tour de France. I Pierre Latour prožil průlomovou sezonu, poté co předváděl skvělé výsledky na Okolo Švýcarska a vyhrál etapu na Vueltě.

Po sezoně tým opustili Blel Kadri, Jesse Sergent či Johan Vansummeren, ale nejcitelněji jej zasáhla ztráta Jeana-Christopha Pérauda, druhého muže Tour z roku 2014.

Po nepovedeném roce sáhlo vedení po výrazných změnách v kádru. Podepsalo hned kvarteto skvělých jezdců z IAM : Frank, Chevrier, Naesen, Enger a Stijna Vandebergha z Etixxu. Vrcholem sezony bude nejspíše opět Tour de France, kde se pojede na Franka či Latoura. Prvním cílem bude bezpochyby Giro d’Italia, kam zamíří Romain Bardet. Zbytek roku se bude tým soustředit především na jednotlivé etapy.

Bahrain-Merida

Giovanni Visconti
Giovanni Visconti – Bahrain Merida

Nově vzniklý tým šejka Nassera Bin Hammada se chystá na svou premiérovou sezonu a rozhodně nemíní být pouze průměrným týmem.

Bahrainu se povedlo získat pěknou řádku kvalitních jezdců jako je Vincenzo Nibali, Niccoló Bonifazio, Ion Izagirre, Giovanni Visconti, Heinrich Haussler či Ramunas Navardauskas. Ekipu dále doplnili mazáci jako je Franco Pellizotti, Konstantin Sivcov, Valerio Agnoli či Janez Brajkovič.

V týmu je překvapivě hned 6 Slovinců, kteří jsou tak společně s Italy ( 7 ) nejpočetnější národností. Pokud se vedení podaří tým stmelit, může je čekat skvělý rok. Hlavním cílem bude zřejmě Giro d’Italia s Vincenzem Nibalim. Na Tour de France se pak nejspíše bahrajnská squadra vydá pro etapové vavříny.

Cannondale-Drapac

Cannondale DrapacI Cannondale zůstal v loňské sezoně výrazně za očekáváním. Získal pouhopouhých 10 vítězství a z toho žádné na Grand Tour. Zklamaly velké hvězdy na celkové pořadí. Rolland, Uran a Talansky dohromady získali jedinou výhru, když Talansky vyhrál etapu na Tour of Utah.

Tým po sezoně opustila nejedna hvězda jako Jack Bauer, Ramunas Navardauskas, Ruben Zepuntke, Matti Breschel, Moreno Moser či André Cardoso. Obzvláště ztráta univerzálů Bauera a Navardauskase jistě Jonathana Vaughterse nemile překvapila.

I přes „sjednocení“ s Drapacem přišlo z australského kontinentálního týmu pouhé trio jezdců Clarke, Scully a Canty. Velké přestupy přišly až později, jmenovitě to byl Sep Vanmarcke, Hugh Carthy a Taylor Phinney. Cannondale bude ale i tak nejspíše nadále sázet na trojici Uran-Rolland-Talansky. A právě na jejich bedrech bude ležet odpovědnost za vítězství. Na klasikách by mohl bodovat Vanmarcke a překvapit můžou i Michael Woods a Davide Formolo.

FDJ

Johan Le Bon FDJ Eneco Tour 2015Française des Jeux v loňském roce převzalo iniciativu mezi francouzskými týmy a získalo neskutečných 22 vítězství včetně monumentu Milán-San Remo či etap na Paris-Nice, Dauphiné, Romandii či Vueltě

Tým po sezoně opustila řada jezdců včetně Yoanna Offreda, Alexandera Genieze či Sebastiana Chavanela. Ale největší ztrátou byl bezpochyby Kenny Elissonde, který se připojil k „Nebeské letce“.

Marc Madiot ani po podařené sezoně nelenil a do týmu přivedl hned několik kvalitních jezdců jako jsou Tobias Ludvigsson, Jacopo Guarnieri, Davide Cimolai či Rudy Molard. Pořádna bomba přišla ale až později v podobě Davida Gaudy, vítěze letošní Tour de l’Avenir. FDJ se nejspíše bude i letos soustředit na Tour kam pošlou Pinota s Reichenbachem. Ve sprintech se budou i nadále spoléhat na Arnauda Démara a překvapit může i již zmiňovaný Gaudu.

Lotto-Soudal

Lotto Soudal
Lotto Soudal

Možná největším překvapením bylo právě Lotto, které prožilo skvostnou sezonu a připsalo si 21 výher. Z toho 2 na Tour de France a rovnou 4 na Giru. O většinu vítězství se postarali Greipel, Wellens a De Gendt, ale pozadu nezůstali ani Debusschere, Van Der Sande, De Bie a Gallopin.

Belgickou ekipu opustilo po sezoně pouhé kvarteto jezdců Henderson-Broeckx-Dockx-Ligthart. A ani s posilami se neroztrhl pytel. Přišli pouze Shaw, Wouters, Mertz, Hofland a Maes.

I letos bude Lotto sázet především na Greipela a jeho sprinterský vláček. Pozadu ale nejspíše nezůstane ani vrchařská skupina v čele s Timem Wellensem, Jelle Vanendertem, Maximem Monfortem a Thomasem De Gendtem.

Movistar

Daniele Bennati
Daniele Bennati – Movistar

Movistar opět předvedl perfektní sezonu, když získal 36 vítězství a potřetí za sebou ovládl bodování World Tour týmů. Hlavní hvězdou byl podle očekávání Nairo Quintana, který vyhrál Vueltu. Na záda mu dýchal Alejandro Valverde, poté co dojel na všech třech Grand Tours v top 15.

Tým se po sezoně rozloučil s Ionem Izagirre, Franciscem Ventosem, Juan José Lobatem a Giovanni Viscontim, kteří změnili dres. Španělskou squadru naopak doplnili Daniele Bennati, Nuno Bico či Carlos Barbero.

Lze očekávat že Movistar opět rozprostře síly a na všechny Grand Tour pojede pro výhru s Quintanou či Valverdem. Překvapit může i znovuzrozený Carlos Betancour, hrdina loňského Gira Andrey Amador či bratr Naira, Dayer Quintana.

Katusha-Alpecin

Ilnur Zakarin
Ilnur Zakarin – Katusha – Alpecin

I Katusha prožila s 25 výhrami slušnou sezonu, přestože drtivou většinu z nich získal Alexander Kristoff. Na každé Grand Tour vyhrála jednu etapu, což je více než slušný a velmi vyrovnaný výkon.

Struktura týmu se kardinálně změnila, poté co jej opustilo hned 9 ruských jezdců, novým sponzorem se stal Alpecin a tým je od letoška registrován ve Švýcarsku. Skončila i žijící legenda Joaquim (Purito) Rodríguez a Jurgen Van Den Broeck. Přišlo rovnou 10 jezdců včetně Zabela, Kišerlovskiho, Martina, Hollensteina a Gonçalvese z nichž není ani jeden z Ruska.

Tým má tak výrazně rozšířené možnosti a může se zaměřit na takřka jakýkoli závod roku vyjma Grand Tour. Na jejich zdolání si budou muset ještě počkat.

Team Sunweb

Team SunwebBývalý Giant-Alpecin neprožil zrovna skvělý rok i přes 4 vítězné etapy na Grand Tour. Začátek roku se nesl ve znamení pádu na úvodním kempu sezony, který vyřadil Johna Degenkolba z jarních klasik.

Tým opustilo hned několik tahounů včetně Koena De Korta, Toma Veelerse či Tobiase Ludvigssona. Nejvíce ale bolela ztráta Johna Degenkolba, vítěze dvou monumentů.

Kádr doplnili velcí talenti Kämna s Bauhausem, Wilco Kelderman či Michael Matthews. S jejich přichodem se může Sunweb zaměřit jak na jarní klasiky s Matthwesem tak i na etapové závody s Dumoulinem, Keldermanem a Barguilem.

Trek-Segafredo

Alberto Contador
Alberto Contador – Trek – Segafredo (tréninkový dres)

Americká squadra prožila průměrný rok, který tak bude pamatován jako konec jedné ery. Kariéru totiž ukončili jak Fabian Cancellara tak Fränk Schleck. Nejvýraznějším vítězstvím bylo nejspíše Strade Bianche, které ovládl Cancellara či San Sebastian, který si podmanil Mollema.

Tým opustili již zmiňovaní Schleck a Cancellara, dále ukončili kariéru Hesjedal, Bobridge a Popovyč a přestoupili Arredondo s Zoidlem. Manažer týmu Guercilena proto přivedl hned 11 jezdců. Contadora, Degenkolba, Pantana, Brändla, Cardosa, De Korta, Hernándeze a mladé pušky Daniela, Pedersena, Guerreira a Gogla.

Aktivita na přestupovém trhu činí z Treku vážného kandidáta na nejlepší tým pelotonu. Contador, Mollema, Pantano, Zubeldia a Stetina konkurují Sky v horách a klasikářské komando Degenkolb, Theuns, Stuyven, Rast a Pedersen může porazit kohokoli. Teď už jen převést sílu na papíře do reality.