Představení World Tour týmů – 1. díl


Velmi rychle se blíží začátek nové sezóny, a tak je čas na představení osmnácti World Tour týmů, se kterými se budeme příští rok vídat, převážně na televizních obrazovkách.

Astana Pro Team

Oscar Gatto
Oscar Gatto – Astana

Astana má za sebou úspěšnou sezónu. Miguel Ángel López dokázal vyhrát jeden z nejprestižnějších týdenních etapových závodů – závod Kolem Švýcarska. Nejvíce úspěchů nasbíral však Vincenzo Nibali, který vyhrál závod Kolem Ománu a pochopitelně Giro d’Italia. Nibali byl patrně největší hvězdou tohoto týmu, avšak teď přestupuje do nového týmu Bahrain-Merida. Astana ale i tak disponuje velice silnou sestavou.

Fabio Aru již dokázal, že je schopný vyhrát Grand Tour. Po neúspěchu na loňské Tour de France, kdy skončil mimo elitní desítku, se letos zaměří na Giro, které startuje na jeho rodné Sardinii. Ovšem Aru není jediné velké jméno v tomto týmu. Ze starého kádru přetrvali například Jakob Fuglsang, Miguel Ángel López, Tanel Kangert, Luis León Sánchez, Michele Scarponi nebo naděje kazašské cyklistiky – Alexey Lutsenko. Do tohoto týmu přišly však i nové posily.

Moreno Moser (Cannondale), Oscar Gatto (Tinkoff), Jesper Hansen (Tinkoff), Michael Valgren (Tinkoff), Oleg Zemlyakov (Vino4Ever), Riccardo Minali (Colpack), Matti Breschel (Cannondale), Pello Bilbao (Caja Rural), Sergey Chernetski (Katusha), Zhandos Bizhigitov (Vino4Ever), Nikita Stalnov (Astana) a Truls Enger Korsaeth (Joker), ti všichni vyměnili své bývalé barvy za černo-modré barvy Astany. Z tohoto seznamu vyčnívají především dva mladíci – Michael Valgren a Moreno Moser. Ti mohou pro Astanu v budoucnosti získat mnohá vítězství.

BMC Racing Team

Martin Elmiger
Martin Elmiger – BMC

Americká stáj se opírala o výkony Grega Van Avermaeta a Richieho Porta. Avermaet dokázal vyhrát celkově Tirreno-Adriatico, poté si však zlomil klíční kost na závodě Kolem Flander a přišel o podstatnou část jara. Dokázal se však vrátit, vyhrát etapu na Tour de France a především olympijský silniční závod. Richie Porte se zaměřil na celkové pořadí celé Tour. Skočil pátý, ale nebýt ztráty z druhé etapy, zapříčiněnou defektem, mohl skončit klidně i druhý.

BMC opouští poměrně dost kvalitních jezdců. Marcus Burghardt (Bora), Philippe Gilbert (Quick Step), Rick Zabel (Katusha), Darwin Atapuma (UAE) a Taylor Phinney (Cannondale), ti všichni se stěhují. Navíc Peter Velits ukončil kariéru.

Do týmu ale zase přichází Nicolas Roche (Sky), Francisco Ventoso (Movistar), Martin Elmiger (IAM), Kilian Frankiny (BMC Development Team) a Miles Scotson (Illuminate). Především Nicolas Roche je velmi zvučné jméno, a ten již prohlásil, že se zaměří na podporu Richieho Porta na Tour de France, který cítí životní šanci. V hledáčku tohoto týmu pak dále budou klasiky, které se pokusí vyhrát s Gregem Van Avermaetem. Tejay Van Garderen se zaměří na úspěch na italském Giru.

Bora – Hansgrohe

Leopold König
Leopold König – Bora – Hansgrohe

Německý tým se v minulé sezóně těšil především z etapových triumfů na menších závodech. Jméno týmu zviditelňoval irský rychlík Sam Bennett nebo Jan Bárta ve svých dlouhých únicích na Tour de France.

Oba tito jezdci setrvávají v týmu i pro letošek. Zůstávají i talenti Emanuel Buchmann a Michael Schwarzmann. Dominik Nerz, Bartosz Huzarski. Ralf Matzka a Paul Voss se však rozhodli odejít do cyklistického důchodu. Do jiných týmů přestoupili Phil Bauhaus (Sunweb), Scott Thwaites (Dimension Data), Zak Dempster (Cycling Academy).

Zajímavém na tomto týmu jsou však především nové posily. Nový sponzor, německá firma Hansgrohe, přinesla do týmu i velkou finanční pomoc, a tak do týmu nově přicházejí Marcus Burghardt (BMC), Pascal Ackermann (Rad-Net Rose), Pawel Poljanski (Tinkoff), Jay McCarthy (Tinkoff), Aleksejs Saramotins (IAM), Matteo Pelucchi (IAM), vrátivší se Leopold König (Sky), Rafał Majka (Tinkoff) a slovenská ekipa z Tinkoffu – Peter Sagan, Juraj Sagan, Maciej Bodnar, Michael Kolář a Erik Baška. Tyto posily zásadně mění cíle týmu pro celou sezónu. Mohou se zaměřit jak na pódiová umístění na Grand Tour s Leopoldem Königem a Polákem Majkou nebo na klasiky a zelený trikot na Tour de France s Petrem Saganem.

Dimension Data

Dimension Data
Dimension Data

O podstatnou část vítězství se postarali Mark Cavendish, který se svými vítězstvími na Tour de France vrátil na výslunní, Stephen Cummings, který zažívá životní období své kariéry, a Edvald Boasson Hagen.

S týmem se loučí desátý muž letošního Gira d’Italia – Konstantin Siutsou, který odchází do Bahrainu-Merida. Pauzu od závodění si dopřává Cameron Meyer a kolo pověsil na hřebík i Theo Bos. Songezo Jim odchází do méně známého kuvajtského týmu.

Na přestupovém trhu se jim podařilo ulovit mladého vítěze závodu Kolem Utahu –  Lachlana Mortona (Jelly-Belly Maxxis). Dále k nim přestupuje Scott Thwaites (Bora), Ben King (Cannondale), Ben O’Connor (Avanti) a Ryan Gibbons (Dimension Data Continental).

ORICA-Scott

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger – ORICA-Scott

Australský celek má za sebou pravděpodobně svou dosavadně nejlepší sezónu. Esteban Chaves obsadil druhé místo na Giru a třetí na Vueltě a k tomu přidal vítězství na klasice padajícího listí – Kolem Lombardie. Adam Yates také si také kromě čtvrtého místa přivezl i bílý trikot z Tour de France. Největším překvapením se však stalo vítězství Matthewa Haymana na Paris-Roubaix.

Největší ztrátou tohoto týmu se stal odchod Michaela Matthewse do týmu Sunweb (bývalého Giantu-Alpecin). Závodění zanechali Christian Meier a  Amets Txurruka.

Oproti ostatním týmům, Orica příliš aktivní na trhu nebyla. Podepsala celkem nové tři jezdce – Carlose Veronu (Quick Step), Rogera Klugeho (IAM) a především českého mistra Romana Kreuzigera, který bude pomáhat Estebanu Chavesovi a bratrům Yatesovým na Grand Tour a sám se zaměří na týdenní závody a ardenské klasiky.

Team LottoNl-Jumbo

Lars Boom LottoNL-Jumbo
Lars Boom – LottoNL-Jumbo

Tento tým v této sezóně objevil veliký talent – bývalého skokana na lyžích Primože Rogliče, kterému se podařilo skončit na druhém místě v úvodní časovce na Giru, a to o necelou sekundu. Druhou časovku pak vyhrál. Tým však výrazně zvýraznil Steven Kruijswijk, který si jel pro celkové prvenství z tohoto závodu. Jenže v devatenácté etapě upadl a nakonec obsadil celkové čtvrté místo. Vítězství sbíral i nadějný holandský spurtér Dylan Groenewegen.

Tým zaznamenal podstatné ztráty. Odešli Maarten Tjallingii (ukončil kariéru), Sep Vanmarcke (Cannondale), Wilco Kelderman (Sunweb), Mike Teunissen (Sunweb), Moreno Hofland (Lotto Soudal), Dennis van Winden (Cycling Academy Team) a Tom Van Asbroeck (Cannondale). Především Sep Vanmarcke a Wilco Kelderman budou týmu velice chybět.

Tým ale obohatili Juan Jose Lobato (Movistar), Lars Boom (Astana), Antwan Tolhoek (Roompot Oranje Peloton), Jurgen Van den Broeck (Katusha), Floris De Tier (Topsport), Stef Clement (IAM), Daan Oliver (Topsport), Gijs van Hoecke (Topsport) a Amund Grøndahl Jansen (Team Joker). Lars Boom by mohl sloužit jako jakási náhrada Vanmarcka, jelikož je sám velice kvalitní klasikář. Steven Kruijswijk se pak pokusí o nápravu svého loňského Gira.

Quick-Step Floors

Zdeněk Štybar Quick-Step Floors
Zdeněk Štybar – Quick-Step Floors

Z Etixxu se pro příští sezónu stává Quick-Step Floors. Jeho jezdci mají za sebou poměrně povedenou sezónu. Dokázali vyhrát etapy na všech Grand Tour, několik týdenních závodů, ale pro tým s tak kvalitní klasikářskou sestavou byla jarní část sezóny zklamání. Tuto pachuť si vylepšili na mistrovství světa, kde se získali mistrovské tituly v týmové časovce a Tony Martin dosáhl  na titul v individuální jízdě proti chronometru.

Od týmu odchází Carlos Verona (Orica), Stijn Vandenbergh (AG2R), Nikolas Maes (Lotto Soudal), Tony Martin (Katusha), Łukasz Wiśniowski (Sky), Gianni Meersman (původně Fortuneo – Vital Concept nakonec však ukončil kariéru), Maxime Bouet (Fortuneo – Vital Concept) a Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert). Ztráta jednoho z nejlepších časovkářů historie Tonyho Martina bude patrně velmi citelná.

Do týmu však přichází hned tři mladíci z Klein Constantia – Remi Cavagna, Max Schachmann a Enric Mas. K nim přibude zkušený Philippe Gilbert, který přichází z BMC. Dalšími posilami jsou pak Eros Capecchi (Astana), Tim Declercq (Topsport), Jack Bauer (Cannondale). Především spolupráce Toma Boonena, který po Paris-Roubaix končí s kariérou, a Philippa Gilberta může být zajímavá.

Team Sky

Owain Doull Sky
Owain Doull – Sky

Cílem britské sestavy bylo vyhrát všechny tři Grand Tour a také svůj první monument. První cíl jim zhatil již na Giru Mikel Landa, který kvůli nemoci odstoupil. Chris Froome si pak suverénně počínal při obhajobě vítězství na Tour de France a na Vueltě skončil druhý za Nairem Quintanou. Wout Poels pak splnil druhý z vytyčených cílů, když dokázal v brutálních podmínkách zvítězit na poslední ardenské klasice – Lutych-Bastogne-Lutych.

Tým opustili především Nicolas Roche, který po podpoře Alberta Contadora a Chrise Frooma bude podporovat Richieho Porta v BMC, a Leopold König, který se vrací do Bory. Tým dále opuští Ben Swift, který vidí šanci v UAE Abu Dhabi, bývalém Lampre-Merida. A nakonec Andy Fenn odchází do irského týmu Aqua Blue Sport a Xabier Zandio končí.

Tým Sky také ví, že jednou skončí jejich hvězdy, a až ta doba přijde, rozhodně nechce ztratit svůj punc jednoho z nejlepších týmů na světě. Proto se letos zaměřilo na příchod nových mladých nadějí. Z týmu Wiggins přecházejí z dráhy na silnici Owain Doull, který v Riu společně s britskou sestavou vedenou Bradleym Wigginsem dosáhl až na zlato, a Jonathan Dibben. Do Sky přichází i Tao Geoghegan Hart, který závodil v týmu Axeon a Sky ho mělo vyhlédnuté už dlouho. Také další Polák Łukasz Wiśniowski. Prvním Francouzem, který bude oblékat barvy Sky se stane Kenny Elissonde a tým doplňuje druhý muž ze závodu Kolem Lombardie – Diego Rosa, nejstarší muž ze všech přestupů týmu Sky (27 let). Cíle tohoto týmu budou podobné jako loni. Vyhrát všechny tři Grand Tour. Monument již  tým Sky získal, přesto by jeho jezdci rádi přidali další.

UAE Abu Dhabi

UAE Abu Dhabi
UAE Abu Dhabi a jezdci (zleva) Youssef Mirza, Andrea Guardini, Matěj Mohorič, Louis Meintjes, Filippo Ganna a Rui Costa

Nejprve to vypadalo, že Lampre-Merida úplně skončí a převážná část jezdců odejde do bahrajnského týmu. Poté se zdálo, že tým zachrání čínské peníze, ale nakonec přišla pomoc ze Spojených Arabských Emirátů a tým se bude jmenovat UAE Abu Dhabi.

Minulá sezóna se nesla v duchu etapových triumfů. Tým je sbíral na Giru, Vueltě, Enecu nebo Czech Cycling Tour (i když tu vyhrál Diego Ulissi i celkově).

Z týmu odešli Luka Pibernik (Bahrain-Merida), Chun Kai Feng (Bahrain-Merida), Yukiya Arashiro (Bahrain-Merida), Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Davide Cimolai (FDJ) a Ilia Koshevoy (Wilier – Southeast).

Pro příští rok je však posílí celá plejáda kvalitních jezdců: druhý muž z Tour de l’Avenir Edward Ravasi (Neoprofesionál), druhý z Milán-Sanremo Ben Swift (Sky), Vegard Stake Laengen (IAM), Darwin Atapuma (BMC), Andrea Guardini (Astana), Marco Marcato (Wanty – Groupe Gobert), Simone Consonni (Colpack), Oliviero Troia (Colpack). Není jasné na co se tento tým zaměří. V týmu jsou stále zkušení matadoři – Rui Costa a Diego Ulissi, kteří by ještě mohli přidat nějaké velké vítězství.