Předposlední etapu Kolem Ománu vyhrál Ben Hermans

nabor

Ben Hermans ze stáje BMC potvrdil roli lídra závodu a jako první vyjel na cílové stoupání Green Mountain v 5. etapě závodu Kolem Ománu. Za ním dojeli Fabio Aru (Astana) a Rui Costa (Abu Dhabi).

Boj to byl až do posledních metrů. Fabio Aru byl v cíli se ztrátou pouhých tří vteřin. “Bylo to opravdu těžké, Aru byl za mnou 10 možná 15 metrů, takže to bolelo až do cíle. Merhawi Kudus zaútočil a vedl asi o deset vteřin, ale nohy mi jely dobře. Jen jsem se bál, aby mě nepředjeli ostatní, ale nakonec to dopadlo dobře.” usmíval se v cíli vítěz.

Třicetiletý Belgičan Ben Hermans drží trikot pro lídra závodu už od druhé etapy. Po dnešním vítězství se jeho náskok v celkovém hodnocení opět o něco navýšil. Do poslední etapy ve které se očekává hromadný dojezd, tak bude nastupovat s pohodlným náskokem dvaadvaceti vteřin na průběžně druhého Ruie Costu, dalších třináct vteřin ztrácí Aru. Hermans tak má dobře nakročeno ke svému prvnímu celkovému vítězství v etapovém závodě.

Jak se vše stalo

Etapa byla rovinatá, dlouhá 152,5 Km s náročným cílovým stoupáním na “Zelenou Horu”.
Na začátek sezóny poctivý test pro vrchaře, 5,7 Km s průměrným sklonem více než 10%!

Rychlý start a silný boční vítr hned na úvod etapy roztrhaly peloton. Po dvaadvaceti kilometrech se balík na chvíli spojil. O únik se postarala pětice jezdců, Mark Christian (Aqua Blue Sport), Daniel Diaz (Delko Marseille Provence KTM), Olivier Pardini (WB Veranclassic Aqua Protect), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare) a Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise).

Stíhání úniku favoritům ztížil hromadný pád. Zhruba 50 Km před cílem se přes cestu vylila říčka. Mezi prvními šel na zem Romain Bardet lídr stáje AG2R. Nikomu se ale naštěstí nic nestalo. Při průjezdu vedoucí skupiny se k zemi poroučel i Mark Christian, ale dokázal se zpět docvaknout.

BMC a Astana odvedly kus práce a stahovaly náskok uprchlíků. Deset kilometrů do cíle byla ztráta pelotonu 2:50, pod cílovým stoupání to nebyla ani minuta. Dříve než byli poslední tři uprchlíci dojeti zaútočil Lachtan Morton (Dimension Data), ale neuspěl. Vpředu se utvořila skupinka Fabio Aru, Rui Costa, Romain Bardet, Kudus Merhawi (Dimension Data) a Ben Hermans. První za to vzal Kudus Merhawi, což mělo za následek odpadání Romaina Bardeta, který tu byl loni nejrychlejší. Pak rozjel vítězné tempo Ben Hermans, proletěl kolem Merhawiho a sebral pro sebe druhé etapové vítězství v tomto týdnu.