Poslední prověrka před Tour – Route du Sud


Jednou z posledních prověrek se stává čtyřdenní etapový závod, jenž se jede v Pyrenejích, Route du Sud. Závod má na své poměry i hvězdné obsazení. Uvidíme souboj vítěze letošního Giro d’Itaila Alberta Contadora s jedním z adeptů na zisk titulu na Tour de France 2015 Nairem Quintanou.

1.etapa Lourdes – Auch

La Route du Sud - 1.etapa
La Route du Sud – 1.etapa

První etapa je vyloženě rovinatá a měří 204 km, takže zde lze předpokládat, že balík dojede pohromadě a bude se rozhodovat v závěrečném spurtu. Na trase jsou dvě spritnérské prémie a dvě prémie určené vrchařům, jenž mají označení 3. kategorie.

2.etapa Auch – Saint-Gaudens

La Route du Sud - 2.etapa
La Route du Sud – 2.etapa

Ani druhá etapa nebude nějak zvlášť těžká, na 141 kilometrech se opět potkáme se dvěma prémiemi pro sprintéry a dvěma kategoriemi vrchařskými, které jsou opět označeny jako třetí kategorie. Očekávat lze, že celý balík dojede až do závěrečného kilometru a bude se rozhodovat v cílové rovince.

3.etapa Izaourt – Bagnères-de-Luchon

La Route du Sud - 3.etapa
La Route du Sud – 3.etapa

Toto je královská etapa 39. ročníku La Route du Sud. Měří celkem 181 km a kromě tří sprintérských prémií uvidíme i i stejný počet vrchařských, ale nebudou to leda jaké vrcholy. Nejprve nás čeká Haut-Balestas, jenž jezdci vystoupají do výšky 1646 metrů nad mořem. To znamená, že jezdci vystoupají za 15,5 kilometrů více než 1000 výškových metrů. Pak závodníci sjedou do údolí, do nadmořské výšky 964 m n.m.. Následně začne další stoupání, které ukončí vrchařská prémie na vrcholu Val Louron-Azet v 1580 m n.m.. Po té čeká peloton dlouhý sjezd do údolí, až od 140. km začne poslední stoupání dne na Port de Balès, jenž leží ve výšce 1755 m n.m.. Na přibližně 20 kilometrech nastoupají jezdci znovu přibližně 1200 výškových metrů. Cíl je umístěn opět ve sjezdu z posledního zmíněného vrcholu.

4.etapa Revel – Gaillac

La Route du Sud - 4. etapa
La Route du Sud – 4. etapa

Poslední etapa je pouze rovinatým dojezdem a ukončení závodu, kdy už by se nemělo o pořadí rozhodovat a měla by spíše vyhovovat jezdcům, kteří nebudou v celkovém pořadí vepředu a určitě se pokusí některý z nich o únik. Nicméně lze předpokládat, že koncovka bude v režii spurtérů.

Favorité

Favorité závodů jsou dány již před závodem a lze říci, že nejspíše o celkové prvenství svedou souboj Alberto Contador a Nairo Qiuntana, jemuž bude pomáhat John Gadret. Za tým AG2R nastoupí jako jednička Julien Berard, ale lze očekávat, že se na špici objeví i Christophe Riblon.

A je potřeba zmínit ještě jedno jméno 34letého kanadského veterána Rydera Hesjedala (Team Cannondale – Garmin), který zajel na své poměry výborně letošní Giro a téměř v každé etapě byl velmi aktivní, i když nakonec skončil se ztrátou téměř deseti minut na pátém místě.

České barvy bude v pelotonu hájit člen stáje Cult Energy Pro Cycling Karel Hník.

Startovní listina La Route du Sud
Startovní listina La Route du Sud