Poslední, mokrou etapu Tour, vyhrál král spurterů Greipel!

nabor

Poslední etapu ze Sevres  na Elysejská pole v celkové délce 109,5 kilometru vyhrál letošní král spurtů André Greipel, před Bryanem Coquardem a Alexanderem Kristoffem.Je to tu. Po 21 etapách a 23 dnech skončila „Stará Dáma“. Slavnostní dojezd do Paříže poznamenal déšť a mokrá silnice, ale jezdcům to ze začátku nemuselo vadit a jelo se ve velké pohodě. Na čele se prezentovali majitelé dresů a mohli jsme u nich vidět i tři Čechy. Konkrétně to byli Roman Kreuziger, Leopold König a Jan Bárta. S Romanem a Peterem Saganem byl vidět i Alberto Contador. Vítěz letošního Gira postupně poklábosil, jak se Saganem, tak s Quintanou a Froomem.

Vrchařskou prémii vyhrál Filippo Pozzato. Na mokrých okruzích v centru Paříže musel Roman Kreuziger řešit technický problém. Také přestalo pršet a trať osychala.

Na sprinterské prémii se začal tvořit únik. Vyrazil do něj Sylvain Chavanel (IAM). Jinak „sprint“ vyhrál Grivko, před Kudusem, Simonem Yatesem a právě Chavanelem. Francouz neujel, tak se vytvořila skupinka Nelson Oliveira, Florian Vachon a Kenneth Van Bilsen. Do úniku se zkoušel dostat i Honza Bárta a Svein Tuft. Ale ani jednomu se to nepovedlo. Nicméně si únik nevypracoval náskok vyšší než 40 sekund. K úniku se dotáhl Rohan Dennis.

Chrisi Froomovi se do zadního kola zapletl sáček a tak musel kolo vyměnit, stáhl se k němu celý tým SKY. Asi 7 kilometrů před cílem měl únik náskok 9 vteřin a zaútočili Kenneth Van Bilsen s Rohanem Dennisem. Ale jejich náskok jim nebyl k ničemu. Vše bylo připraveno pro spurt.

Na metě jednoho kilometru byly vlaky pomíchané a přišel těžký pád jezdce Treku. Na čele jela Katusha a Kristoff to zkusil na dlouhý spurt, ale Gorila i přes špatnou výchozí pozici dokázal zlikvidovat všechny soupeře. Druhý dojel droboučký spurter Europcaru Bryan Coquard, třetí Nor Kristoff.

SKY

 

Top 10 etapy

Tour de France 2015 Jezdec Tým Čas
1 André Greipel Lotto Soudal 2:49:41
2 Bryan Coquard Europcar ,,
3 Alexander Kristoff Katusha ,,
4 Edvald Boasson Hagen MTN-Qhubeka ,,
5 Arnaud Démare FDJ ,,
6 Mark Cavendish Etixx-Quick Step ,,
7 Peter Sagan Tinkoff-Saxo ,,
8 John Degenkolb Giant – Alpecin ,,
9 Michael Matthews Orica-GreenEDGE ,,
10 Ramunas Navardauskas Cannondale-Garmin ,,

Top 10 celkového pořadí

Tour de France 2015 Jezdec Tým Čas
1 Chris Froome SKY 81:56:33
2 Nairo Quintana Movistar 1:12
3 Alejandro Valverde Movistar 5:25
4 Vincenzo Nibali Astana 8:36
5 Alberto Contador Tinkoff-Saxo 9:48
6 Robert Gesink LottoNL-Jumbo 10:47
7 Bauke Mollema Trek 15:14
8 Mathias Frank IAM 15:39
9 Romain Bardet AG2R 16:00
10 Pierre Rolland Europcar 17:30