Porteho kilometrový sprint nestačí na okrový dres

nabor

Něco takového se jen tak nevidí. Ještě šest kilometrů před cílem byl peloton rozdělený na větru, ještě dva tisíce metrů před páskou bylo na čele 30 závodníků a nakonec zvítězil s náskokem jediný – Richie Porte – a přesto se neradoval.

 

Tahle etapa měla rozhodnout. Přívětivé, ale opět dosti větrné Adelaide vyhlíželo bitvu mezi BMC a Sky o to, kdo dostane svého jezdce do okrového. Že v něm zůstane Dennis se přitom bralo až jako třetí nejpravděpodobnější varianta.

Sebezničující mise úniku

Únik se tentokrát etabloval velmi rychle. Kerby chtěl propagovat barvy Drapacu, Bobridge chtěl puntíkatý dres (potřeboval vyhrát první výjezd na Willunga Hill a nevýhru Dennise na druhém), Henderson se chtěl projet na čele a asi i pomoci kamarádovi.

Náskok se vyšplhal až vysoko nad pět minut a dlouho se tam držel (také díky gentlemanské dohodě mezi UniSA a BMC, které si pomáhaly na čele), bylo ale jasné, že Willunga Hill sebere uprchlíkům obrovské množství sil a tak v horkém větrném počasí dojetí úniku do cíle naprosto nešlo čekat.

S tím souvísí, že na sprinterských prémiích se tentokrát vůbec nezávodilo. A stejně Kerby už 44 kilometrů před cílem odpadl a Greg Henderson to nedotáhl dál než na poloviční vzdálenost k cíli. V klíčové pasáži závodu – dvou okruzích obsahujících výjezd na Willunga Hill – tak už byl Bobridge ponechán svému boji osamocen.

Astana útočí

Tou dobou se v pelotonu jelo obrovské tempo, o nějž se přetahovaly všechny týmy se zájmem na celkovém pořadí snad s vyjímkou Movistaru a Sky. Náskok tak klesal dosti rychle a blížil se postupně minutě.

Při prvním výjezdu na Willunga Hill se naštěstí pro Bobridge v pelotonu moc nezávodilo. Astana jela konstantní tempo, ale nedošlo k žádnému nástupu. Krom osamoceného vedoucího jezdce z toho měla radost i tým Orica. Klíčový pomocník a únikový kolega Bobridge z úterý Durbridge měnil kolo a horko těžko stíhal sólově hlavní pole.

20 kilometrů před cílem, na první horské prémii, tak Bobridge získal, co chtěl. Následně počkal na Astanu a chvíli se také vezl. Ne však dlouho. Borci z Astany, zejména Lars Boom, neměli představu, že budou jen tak dřít a dotáhnou peloton k cíli. Na větru za to pořádně vzali a vepředu se rázem ocitla asi desetičlenná skupinka s Luisem – Leonem Sánchezem, Cadelem Evansem, Rohanem Dennisem a Arnoldem Jeannessonem.

Zatímco všichni jezdci v přední skupině se točili a budovali náskok asi osmi vteřin, vzadu Sky s Katushou napnuly síly na stíhačku. Drama, které mohlo rozuzlit závod, nakonec skončilo prozaicky odpadnutím pomocníků Astany z čela a obrovskou početní převahou v zadní skupině.

Taktické hrátky a strhující závěr na Willunga Hill

Po opětovném sjetí čelní čtyřicítky už zbýval ke stoupání jen kousek. A tak se spíš šetřily síly. I ve stoupání se dlouho jelo rozvážné tempo. Žádný z širšího okruhu favoritů neměl dost sil, hlavní favorité čekali.

1,2 kilometru před cílem to přišlo. Richie Porte vsadil vše na jednu kartu. Naspurtoval snad z osmé pozice do čela a prostě akceleroval. Okamžitě se za něj sice pověsil Cadel Evans, ale po chvíli se mu zasekly nohy. Jen Dennis nějakou dobu stačil.

Jenže Porte nakonec urtrhl i jeho. A už to nebylo o tom kdo, ale o kolik. Porte jel do posledního metru, Dennis rovněž. Evans už nezvládl víc než prohrát spurt s Fernandézem z Movistaru a dojet čtvrtý. Čistého vítěze ale nebylo. Porte zaostal za svým cílem o tři vteřiny!

„Willunga mi sedí mnohem víc než Paracombe, ale ačkoli jsme byli dnes fantastičtí, nemám dres a to je mi líto. Chtěl jsem tu rozhodnout“

Rohan Dennis těžko nalézal slova. „Richie jel, jel a jel, ale myslím, že začal moc pozdě. Musím mu poděkovat – a taky samozřejmě týmu,“ pousmál se nakonec.

Ač ale Porte asi nevyhraje celkově, je jeho dnešní triumf cenný. Obhájil na stoupání, které má pro Australany význam Tourmaletu. Cadel Evans svým výkonem dle mého skromného soudu ukázal, že končí v pravý čas. Ještě letos byl obávaným predátorem. Příští rok by už asi i na TDU byl „jen“ černým koněm, outsiderem.

Zítra se pojede v Adelaide o výhru ve spurtu, ale k mání budou i cenné vteřiny. Pomůže si Porte či Dumoulin?

https://www.youtube.com/watch?v=3qlxQQ2i5NA

Pořadí 5. etapy Tour Down Under 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Richie PORTE AUS SKY 3:37:32
2 Rohan DENNIS AUS BMC +9
3 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +16
4 Cadel EVANS AUS BMC +16
5 Tom DUMOULIN NED TGA +16
6 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +19
7 Tiago MACHADO POR KAT +24
8 Moreno MOSER ITA TCG +26
9 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +28
10 Arnold JEANNESSON FRA FDJ +28

Pořadí Tour Down Under 2015 po 5. etapě

P. Jméno Nár Týn Čas
1 Rohan DENNIS Australia BMC 17:19:09
2 Richie PORTE Australia SKY +2
3 Cadel EVANS Australia BMC +20
4 Tom DUMOULIN Netherlands TGA +22
5 Ruben FERNANDEZ Spain MOV +24
6 Domenico POZZOVIVO Italy ALM +31
7 Daryl IMPEY South Africa OGE +38
8 Tiago MACHADO Portugal KAT +46
9 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI Spain MOV +52
10 Jarlinson PANTANO Colombia IAM +53