Po odjetých 10. etapách, zasloužený den volna

nabor

Ve volném dni to bude v první řadě asi zasloužený odpočinek pro cyklisty, i když ne tak docela. Tělo se musí zbavit kyseliny mléčné ve svalech, a tak přijdou na řadu masáže a trenažéry, kde budou cyklisté „ relaxovat“. Důležitý je i spánek, takže pro cyklisty možnost si ráno trochu přispat. Budou si léčit svá zranění a nabírat tak sílu do dalších etap. Dojde k projížďkám na kolech, někomu stačí hodina, někdo je na kole i tři hodiny, je to individuální. Týmoví ředitelé se nevyhnou rozhovorům s médii, nebo se sponzory. Tour je jeden veliký kolotoč, který má svá pravidla.

Máme za sebou odjetých 10. etap a na trati docházelo k obrovským překvapením, které nikdo nečekal, ani v nejhorším snu. Tolik jsme se těšili na spurtérské umění Marka Cavendishe a na jeho tým, jak nás nadchne svým dokonale sehraným „týmovým vláčkem„, který dovede svého lídra do cíle k vítězství. A bohužel nic se nestalo, Mark byl pádem a následným zraněním vyřazen z boje už v 1. etapě.

Druhým vyřazeným byl Chris Froome ze Sky, který měl obhajovat loňské vítězství. Skutečnost je ale jiná, Chris už není v pelotonu, musel odstoupit po třech pádech. Výsledky vyšetření byly nekompromisní má, dvě zlomeniny rukou.

A tak si říkám, jak je ten život k někomu nespravedlivý a zvláště pak k cyklistům. Trénují celý rok na nejslavnější závod Tour de France, kolik je to stojí úsilí a odříkání. Nakonec je vše pryč a cyklista je po pádu vyřazen z boje o vítězství. Jak je to kruté!!!

Tým Tinkoff-Saxo v 10. etapě chystal svoji strategii. A když přišla konečně horská etapa, ve které by mohlo dojít k nástupu svého lídra Alberta Contadora, zůstalo bohužel jen při plánování. Alberto, měl při sjezdu ošklivý pád a byl nucen poté, co ještě po ošetření odjel ve stíhání pelotonu cca 10 kilometrů, odstoupit. Jeden z velkých favoritů na celkové vítězství, na kterého úniky v horských etapách čekalo tolik fanoušků, už není v pelotonu. Jaká velká škoda. Alberto je velký bojovník, nevzdává se snadno, ale bohužel, jak se ukázalo, jedná se o zlomeninu holenní kosti a zřejmě bude muset podstoupit operaci.

Na startu závodu bylo 198 cyklistů a 10. etapu dokončilo už jenom 180 jezdců, a to většinou pro zranění způsobena pády z kol. Dostáváme se do druhé poloviny závodu, tak doufejme, že se budou cyklistům zranění vyhýbat, už jich bylo opravdu dost. I když jsem někde slyšela, že kdo nespadne, není cyklista, ale dost humoru.

Obhájci vítězství, favorizovaní lídři jsou už mimo hru, a tak se otevírá jeviště pro ostatní.