Po dobrém ještě lepší den pro únik

nabor

Druhá vogézská etapa bude ve znamení mírnějších a delších stoupání a její profil by měl svědčit ofenzivním jezdcům. V celkovém pořadí se však asi změní sotva co, alespoň pokud jde o první desítku. 

Včerejší malá predikce možného úspěchu Navarra vůči Reichenbachovi vyšla pohodlně, Švýcar se evidentně šetřil a dostal řádně naděleno. Opomenout v predikčních úvahách favority se také vyplatilo, třeba Slagter, který ohlásil útok na vítězství, dojel 37.

Předpověď počasí je dnes jednoznačná: zataženo, slabý déšť. Což ve dni, který je takřka z poloviny tvořen klesáním, není úplně dobrá zpráva.

Předpověď etapy se zdá také býti rámcově jasná: měl by odjet a do cíle dojet únik. Na trase je hned šest vrchařských prémií a k tomu jeden neklasifikovaný kopec, ale poslední z nich už 43 kilometrů před cílem. Pro vrchaře daleko, pro jezdce typu Sagana či Gerranse/Albasiniho mnohem jednodušší zkusit odjet než odjeté divoce honit. Jediný problém pro tyto specialisty na zvlněný terén bude, že do útoku s nimi jen tak někdo chtít jít nebude a pokud, udělá vše proto, aby je ve finálním dvojstoupání odtrhl, popřípadě budou čelit sérii nástupů na rovině posledních dvaceti kilometrů. Mezi favority jsou samozřejmě i klasičtí útoční jezdci jako Bakelandts, Voeckler a Rolland.

Osobně vkládám naděje do Christopha Riblona. Bylo by nepochybně bláznivé, kdyby v AG2R oslavili dvě úniková vítězství v řadě, ale stát se to může. Riblon má útočení v krvi a včera se šetřil v groupettu. Pokud tedy neutrpěl nějakou mnou nezaregistrovanou zdavotní újmu, nemyslím si, že by jeho potenciál byl doceněn kurzy kolem 40.

Co se týče favoritů, těžko čekat nějakou vážnější akci. Část etapy se asi pojede v tempu, čistě pro otestování a unavení soupeřů, ale útokům by svědčil leda sjezd a je velkou otázkou, jestli v něm někdo zkusí štěstí. Doufejme, že neuvidíme v akci Leopoloda Königa, který po včerejší dvojité dávce smůly vyhrožoval, že dnes místo závodění půjde nakupovat. Tým se na to ale dle svého prohlášení spíše nechystá, což je z mého pohledu pro oko diváka lepší varianta.

Etapa začíná po jedné hodině, končí jako takřka vždy kolem 17:30.