Vlak BMC dovezl Gilberta k pohodlnému vítězství

nabor

Philippe Gilbert vyhrál naprosto suverénně 12. etapu Giro d´Italia. V růžovém dresu zůstal Alberto Contador. Fabio Aru ztratil 11 vteřin.

Dnešní únik
Dnešní únik

Dnes se do úniku pustilo 5 odvážlivců. Enrico Barbin (Bardiani-CSF), Nick van der Lijke (LottoNL-Soudal), Kenny Elissonde (FDJ), Patrick Gretsch (AG2R) a Davide Appollonio (Androni-Sidermec). Peloton jim však nedal víc než 2 minuty a asi 60 kilometrů před cílem byl únik pohlcen. Poté zaútočili Louis Vervaeke (Lotto Soudal) a Gianfranco Zilioli (Androni-Sidermec). Vervaeke se držel zhruba 15 kilometrů, ale Matteo Tosatto a Tinkoff – Saxo ho dojeli. 30 kilometrů před cílem to bylo znovu pohromadě. Tak to zkusil Vasil Kiryienka, ale byl to takový pokus – nepokus, protože se běloruský jezdec držel pár metrů před balíkem, jel si výletním tempem a neustále se ohlížel zpět. Tinkoff, BMC a Orica ho hlídali.

Útok Beňata Intxaustiho
Útok Beňata Intxaustiho

Následoval už souboj o prémii na vrcholu kopce 27 kilometrů před cílem. V horské klasifikaci vedl Beňat Intxausti (Movistar) a také zaútočil. Za ním se pustili Darwin Atapuma (BMC) a Giovanni Visconti (Movistar). Ti nefigurovali v horské klasifikaci, ale v celkové ano. Atapuma byl 14. a Visconti 9. To už byla hrozba a na čelo musel najet Roman Kreuziger. Ten rozjel „spurt“ Contadorovi, který znovu otestoval balík svým útokem. Povedlo se mu dohnat Atapumu a Viscontiho.

Intxausti si dojel pro vítězství na prémii. Druhý byl jeho soupeř v boji o modrý dres Carlos Betancur. Pak následoval sjezd do cílového města Vicenza. Intxausti se vrátil do balíku. V prostředku pelotonu se poroučel na zem Simon Gerrans. Rozplynuly se tak jeho ambice na vítězství v etapě a Orica měla lídra jasného. Byl jím Michael Matthews, kterému však k ruce nezůstal v balíku nikdo. V tu chvíli vyrazil do útoku Alexandre Geniez (FDJ). Francouz jel velmi nebezpečně, protože v každé zatáčce vykopával nohu ze šlapky a ohrožoval nejen sebe, ale i diváky (https://www.worldtourcycling.cz/video-alexandre-geniez-nezvlada-vybirat-zatacky-v-obtiznem-sjezdu).

Balík během 12. etapy Gira
Balík během 12. etapy Gira

Peloton se potrhal a na zemi skončil Stef Clament (IAM), také jeden z jezdců týmu Sky měl problém a i Pieter Weening stál u krajnice. Na čele útočil Uran, ale Kangert ho nenechal a na chvíli se dění uklidnilo. Proto zaútočil Franco Pellizotti (Androni-Sidermec). Tempo táhl Michael Rogers a držel Pellizottiho na dohled.

Do balíku však dojížděli další skupinky jezdců. To se nelíbilo Stevenu Kruijswijkovi, tak zkusil odjet, ale Rogers všechno hlídal. Vyzkoušel to i Giovanni Visconti, toho se chytil Contador. Aru opět nevypadal nejlépe a jeho kolegové museli hlídat Alberta aby neodjel.

Astana měla na čele hned šest jezdců, zatímco Alberto Contador měl k ruce jen Romana Kreuzigera. Na čele byl stále Pellizotti. Za ním vyrazil Tanel Kanger (Astana) a velmi rychle se blížil. Z balíku útočili Philippe Gilbert a Ion Izagirre. Estonec Kangert měl informace o dění za sebou a nechtěl bojovat s Gilbertem o etapu, proto se Kangert dotáhl na Pellizottiho a udával tempo, aby se na něj Gilbert nedotáhl. Izagirra a Gilberta peloton odjet nenechal.

Tempa v balíku se ujal Beňat Intxausti, který pracoval pro Viscontiho. Ale Kangert s Pellizottim se vzdalovali. Intxausti se následně podělil o práci na čele i s jezdci BMC. Při nájezdu na poslední kilometr byl rozestup 20 vteřin, ale závěrečné stoupání tyto rozestupy snadno smazalo. 400 metrů před cílem nastoupil Contador, ale Gilbert si ho pohlídal a vyhrál ve 12. etapě Gira. Za ním dojel do cíle „růžový muž“, zatímco Aru se trápil na chvostu.

Roman Kreuziger byl dnes na 16. pozici se zrátou 6 vteřin na Gilberta. Hned za ním byl klasifikován Leopold König, ale ztratil vteřin 11. Oba se drží v Top 10. Třetí Čech, Petr Vakoč, dokončil etapu na 83. místě a ztratil 10 minut a 54 sekund. V celkovém pořadí je na 115. pozici a ztrácí 2 hodiny 1 minutu a 39 sekund.

Top 10 etapy

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Philippe Gilbert BMC 4:22:50
2 Alberto Contador Tinkoff – Saxo 0:03
3 Diego Ulissi Lampre – Merida ,,
4 Simon Geschke Giant – Alpecin ,,
5 Enrico Battaglin Bardiani-CSF ,,
6 Paolo Tiralongo Astana ,,
7 Ion Izagirre Movistar 0:06
8 Carlos Betancur AG2R ,,
9 Jurgen Van Den Broeck Lotto Soudal ,,
10 Mikel Landa Astana ,,

Celková klasifikace

Giro d´Italia 2015 Jezdec Tým čas
1 Alberto Contador Tinkoff – Saxo 51:17:06
2 Fabio Aru Astana 0:17
3 Mikel Landa Astana 0:55
4 Dario Cataldo Astana 1:30
5 Roman Kreuziger Tinkoff – Saxo 1:55
6 Rigoberto Uran Etixx – Quick Step 2:19
7 Giovanni Visconti Movistar 2:21
8 Damiano Caruso BMC 2:29
9 Andrey Amador Movistar 2:38
10 Leopold König SKY 2:44