Peter Velits ukončil profesionální kariéru


Jeden z nejlepších slovenských cyklistů posledních let ukončil svou profesionální kariéru.

Tento jezdec se řadí mezi velice úspěšné závodníky. Hned v roce 2007 se stal mistrem světa do třiadvaceti let v německém Stuttgartu. Dokázal sbírat umístění v top 10 na závodech jako Clásica de San Sebastián nebo Milan-San Remo.

Do podvědomí všech se ale zapsal sezónou 2010, po přestupu do týmu HTC. Sezóna se pro něj nevyvíjela dobře a byl dlouho zraněný. Velits toho však dokázal využít. Chopil se příležitosti na španělské Vueltě. Nejprve se svým týmem vyhrál týmovou časovku a poté i tu individuální. V horských etapách pak patřil k nejlepším a v celkovém pořadí pak skončil na neuvěřitelném třetím místě! Po vyloučení Ezequiela Mosquery byl zpětně posunut dokonce až na druhé místo. Mosquera byl však následně do výsledkové listiny znovu zařazen a Velits se vrátil na třetí místo.

Další hvězdné okamžiky jeho kariéry přišly po přestupu do Omegy v roce 2012. Dokázal zde vyhrát prestižní kopcovitý závod Kolem Ománu a stal se národním mistrem v časovce. To však nebylo vše, společně se svými týmovými kolegy vyhrál týmovou časovku na mistrovství světa. Tento titul obhájil i následující rok. Poté se však rozloučil s Omegou a přešel do týmu BMC.

I zde se však stal mistrem světa v týmové časovce, obdivuhodný výkon. S Velitsem v sestavě vyhrálo BMC i úvodní týmovou časovku na Vueltě 2015 a do červeného trikotu se neoblékl nikdo jiný než právě slovenský cyklista.

Po letošní sezóně však nenašel nové angažmá, a tak ve 31 letech ukončil svou kariéru ve světě profesionální cyklistiky