Peter Sagan potřetí, ale jen o milimetry!

nabor

Slovenský rodák Peter Sagan doslova o galusku porazil Kristoffa v cíli 16. etapy a připsal si tak třetí etapový triumf.

Velkou výzvou byla dnešní šestnáctá etapa Staré dámy nejen pro švýcarského Spartaka Fabiana Cancellaru. O tomto 35letém rodákovi z Bernu toho bylo před etapou napsáno mnoho. Zapomínat ale nesmíme ani na švýcarskou stáj IAM Cycling nebo americký BMC Racing Team. Právě hlavní mecenáš tohoto týmu pochází rovněž z Bernu a vítěz 5. etapy Greg Van Avermaet se již dávno nechal slyšet, že chce tuto etapu vyhrát právě pro svého zaměstnavatele.

Hned po startu se, po defektu, v menších problémech ocitl před etapou ostříhaný Romain Bardet, ale ztrátu bez problému stáhl.

Únik týmových parťáků

Zhruba 12 kilometrů po startu jsme byli svědky prvního pokusu o únik, jehož tvůrci se stali týmoví parťáci Etixx-Quick Step Julian Alaphilippe a Tony Martin. Jejich náskok byl ze začátku velice hubený, kolem patnácti sekund, ale v průběhu etapy narostl téměř na 6 minut. Nutno dodat, že tempo vedoucí dvojice bylo velmi vysoké. Kupříkladu za první hodinu zvládli 49,5 kilometrů. O únik se pokoušeli také Martens, Roosen, Lindeman z Lotto NL-Jumbo, Périchon či Breen z Fortuneo-Vital Concept, dále Craddock z Cannondale nebo Edet z Cofidisu, ale snahy těchto borců tak úspěšné nebyly.

Technické problémy pak potkaly postupně trojici Mikel Nieve (Sky), Marcel Kittel (Etixx-Quick Step), Jon Izaguirre (Movistar). Druhý jmenovaný měl největší potíže s návratem zpátky do pelotonu. Pro Kittela je to celkově zatím spíše nepovedená Tour, pro sebe si tento Němec uzmul pouze jeden etapový primát a výkony Marka Cavendishe, vítěze čtyř etap, nebo Petera Sagana, jedoucího v zeleném trikotu, ho jednoznačně převyšují. 42 kilometrů před cílem došlo k dělbě bodů právě v soutěži o zelený dres. Alaphilippe dojel první, následoval ho Martin. V pelotonu k žádné velké bitvě nedošlo, pro 3.místo si dojel Sagan, jedoucí jubilejní stou etapu na Tour de France. Za jeho zády si pro 13 bodů dojel Brit Cavendish.

25 kilometrů před cílem dojel jako první na jedinou vrchařskou prémii dnešního dne Tony Martin, ztratil však svého týmového kolegu, který jeho tempo už nebyl schopný akceptovat. Ani Martinova „one man show“ netrvala o moc déle a tak přišla chvíle pro Portugalce Ruie Costu z Lampre-Merida. Vytvořil si náskok až 15 vteřin, ale i on byl 4 kilometry před cílem dostižen. A pak už to začalo naplno. Postupně vykrystalizovala skupinka, ve které nechyběli jak adepti na vítězství v etapě – Cancellara, Sagan, Kristoff nebo jezdci z TOP 10 průběžného pořadí – Froome, Quintana, Valverde. Nechyběl ani Roman Kreuziger z Tinkoffu.

Nervy drásající finiš

Překvapivě jako první nastoupil Valverde, na jehož zadní kolo se nalepila dvojice Kristoff Sagan. Kdo z koho? Po průjezdu cílem nikdo neměl jasno, ale fotofiniš ukázal, že v extrémně těsném závěru zvítězil slovenský Tourminátor ze Žiliny! Splní tak majitel jeho stáje Oleg Tiňkov svůj slib, kdy prohlásil, že pokud Sagan vyhraje 3 etapy, bude jeho tým pokračovat?

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“16″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 16. etapy“]