Peter Sagan je mistrem světa! Štybar útočil, ale neuspěl


82. mistrovství světa vyhrál Slovenský tourminator Peter Sagan!

Únik

Do úniku se dnes dostali Ivan Stěvič (Srbsko), Jesse Sergent (Nový Zéland), Ben King (USA), Carlos Alzate (Kolumbie), Serghei Tvetcov (Rumunsko) a Conor Dunne (Irsko). Sung Baek Park (Jižní Korea) a Andriy Khripta (Ukrajina), ale odpadli ještě před začátkem přenosu. Jejich maximální náskok byl 4:45 minuty, ale především Nizozemci tahali tempo v pelotonu (včetně Roberta Gesinka a Baukeho Mollemy).

Z úniku odpadl Ivan Stěvič. V pelotonu se na čele začali prezentovat jezdci Belgie, Velké Británie, Německa, Norska, Španělska a Polska.

Druhý pokus o únik

95 km před cílem se únik loučil se svým působením, protože v pelotonu se k zemi poroučeli Jean-Pierre Drucker (Lucembursko) a Daniel Oss (Itálie). To způsobilo dělení v pelotonu. V čelní skupince se prezentovali například Ilnur Zakarin, Matti Breschel, Rafal Majka, Lars Boom, Joaquim Rodriguéz, Philippe Gilbert, Rubén Plaza, Bauke Mollema, Robert Gesink a další. Nikdo z našich závodníků zde nebyl. Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger a Karel Hník byli v pelotonu, který táhl tým Německa. Po pár okamžicích se všechny skupiny spojily.

Boje o titul mistra světa

Belgičané hodně zatopili pod kotlem a roztrhali peloton. V čelní skupině se drželi Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger, Petr Vakoč i Karel Hník, ale opět se to spojilo. Při nájezdu do dalšího kola zaútočili Kanstantsin Siutsou (Bělorusko), Jarlinson Pantano (Kolumbie), Guillaume Boavin (Kanada) a Taylor Phinney (USA). Za nimi se vydal Gatis Smukulis (Lotyšsko), ale nástup Sepa Vanmarcka na kostkatém úseku jeho pokus ukončil. Za ním se vytvořilo trio Simon Geschke (Německo), Daniele Bennati (Itálie) a Ian Stannard (Velká Británie). Skupinka se spojila, ale Australané zalepili mezeru a zůstala nám pouze trojice Boavin, Phinney a Siutsou. Gediminas Bagdonas (Litva) se pokusil dostihnou vedoucí trio. Peloton táhli Němci a naše pětice Roman Kreuziger, Jan Bárta, Karel Hník, Petr Vakoč a Zdeněk Štybar se sformovala za nimi.

Přišel pád, ve kterém se bohužel objevili i Jan Bárta, Petr Vakoč a Karel Hník. Naštěstí hned nasedli zpět na kola a dojeli zpátky do pelotonu a na čelo ke Zdeňku Štybarovi a Romanu Kreuzigerovi.

50 kilometrů před cílem byl náskok přední skupinky 2 minuty. Na kostkách se opět dělil peloton a zaútočil Nelson Oliveira, ale byl dostižen. Zaútočili Roman Kreuziger a Joaquim Rodriguéz. Český jezdec se vrátil zpět ke Štybarovi a jel brutální tempo, které pohltilo i Bagdonase. V této skupině byli velmi početní Španělé, naopak Sagan musel sám táhnout tempo ve skupině za favority. To mu vůbec neusnadňovali Roman Kreuziger s Robertem Gesinkem, kteří jeli brutální tempo. Mezitím odstoupil jeden z lídrů Francie Julian Alaphilippe. Od dua Kreuziger – Gesink převzali tempo v pelotonu reprezentanti Dánska a únik byl pohlcen.

Pokus Baukeho Mollemy

V kostkované části zaútočili Ian Stannard a Bauke Mollema, ke kterým se postupně dotahovali Tom Boonen, Elia Viviani, Andrey Amador, Daniel Moreno a Michal Kwiatkowski. Při předposledním průjezdu kostek se k nim dotáhla početnější skupina včetně Degenkolba, Kristoffa, Van Avermaeta, Gallopina nebo Valverdeho. Štybar se pohyboval ve skupině pronásledovatelů. Při nájezdu do posledního kola se spojovaly dvě obrovské skupiny a přišel nástup Toma Dumoulina a Viacheslava Kuznetsova. Dostihl je Nelson Oliveira a odjel sám. Za ním se vydala stíhací skupina ve složení Amador, Taaramäe, Brutt a Van Avermaet, ale ani jejich pokus nedospěl k úspěšnému závěru.

Neunavitelný Siutsou a slovenská euforie

10 km před cílem zaútočil Kanstantsin Siutsou. S ním vyrazil Tyler Farrar. Toto duo stahovaly vlaky Itálie, Belgie, Nizozemska a ještě pod posledním kopcem je dojely. Štybar se posunul pod kopcem do čela a zaútočil. Za ním se držel John Degenkolb, Peter Sagan a Greg Van Avermaet. Zaútočil Niki Terpstra, ale náš jezdec ho nenechal odjet.

útok Sagana
útok Sagana

Na dalších kostkách nastoupil Gilbert, kterého přeskočil Sagan a odpáral Gilberta. K němu se připojil Edvald Boasson Hagen, ale Sagan jel fantasticky. Za ním spurtoval Uran, ale Saganovi to stačilo. Druhý dojel Matthews, třetí Ramunas Navardauskas.

 

 

 

pódium

Výsledky mistrovství světa

MS Richmond 2015 Jezdec Tým Čas
1 Peter Sagan Slovensko 6:14:37
2 Michael Matthews Austrálie 0:03
3 Ramunas Navardauskas Litva ,,
4 Alexander Kristoff Norsko ,,
5 Alejandro Valverde Španělsko ,,
6 Simon Gerrans Austrálie ,,
7 Tony Gallopin Francie ,,
8 Michael Kwiatkowski Polsko ,,
9 Rui Costa Portugalsko ,,
10 Philippe Gilbert Belgie ,,
41 Karel Hník Česká republika 0:40
43 Zdeněk Štybar Česká republika ,,
97 Jan Bárta Česká republika 6:43
98 Jiří Polnický Česká republika ,,
DNF Petr Vakoč Česká republika  – – –
DNF Tomáš Bucháček Česká republika  – – –
DNF Roman Kreuziger Česká republika  – – –
DNF Juraj Sagan Slovensko  – – –
DNF Michael Kolář Slovensko  – – –