Tour de France 2016: pestrá, ale v mezích

nabor

Tahle Tour by měla bavit a jen málo vyvolávat kontraverze. Trasa s řadou ikonických bodů nabídne časté změny rytmu, dostatečnou náročnost a nepotěší jen časovkařské specialisty dvěma kratšími testy v nerovném terénu.

Průlet trasou

800px-Mont_St_Michel_3,_Brittany,_France_-_July_2011
Klášter Mont-Saint-Michel

Tour de France 2016 začne v Normandii, ve stínu ostrovního kláštera Mont-Saint-Michel. Přímořská scenérie bude provázet celých 188 kilometrů, které skončí nejspíše spurtem na Utah Beach, jež dá vzpomenout na počátek konce druhé světové války.

Hned ve druhé etapě patrně dojde k první změně na čele celkové klasifikace, v Cherbourg-Octeville se bude stoupat na „stojku“. Pak dvě dlouhé, rovinaté etapy do velkých měst (Limoges a Angers) a už pátý den, na konci další více než 200 kilometrů dlouhé zkoušky, dojezd do malého horského střediska Le Lioran. Z Centrálního masivu itinerář po volnějším dni pro spurtery dospěje do Pyrenejí a tam vyvrcholí první blok Tour. Nejprve další méně známý horský cíl v podobě Lac de Payolle, pak už ale etapa s dojezdem z kopce mezi notoricky známými Pau a Bagnéres-de-Luchon. Poté do Španělska a přes něj po sedmi letech do Andorry, kde si vrchaři před pauzou střihnou Arcalis.

800px-Mont_Ventoux_090927
Mont Ventoux – „vrah“ Toma Simpsona

Druhý týden bude Tour směřovat do Alp, i když nejprve dojezdem v Revelu ještě tečuje Centrální masiv. Den pro rychlíky v Montpellier a etapa etap pro domácí jezdce. Na Den dobytí Bastilly, 14. července, zamíří profil 12. etapy na Mont Ventoux. Druhý den navíc následuje 37 kilometrů dlouhá horská časovka a pak s 209 kilometry nejdelší alpská etapa do Villars-les-Dombes. 15. etapa zamíří přes Grand Colombier do Culoz a v 16. etapě se Tour vydá až do hlavního města Švýcarska, Bernu, kde přijde druhý volný den.

Třetí závodní blok se odehraje až na dojezd od Paříže celý v Alpách. 18. etapa zůstane ve Švýcarsku (skončí stoupáním na Finahut-Emosson) a po 17kilometrové časovce do Megéve už přijde Saint-Gervais – krutý finiš vyzkoušený v letošním Critériu du Dauphiné – a Morzine. 19. i 20. etapa bude jen 146 kilometrů dlouhá. Zcela opomenut zůstane tentokrát severozápad Francie, protože v programu už zbyde místo jen na 21. etapou, jež tentokrát odstartuje v Chantilly.

Vyvážený mix

Tour de France 2016 se zdá postrádat velký inovační prvek, jaký obsahoval nejeden nedávný ročník. Ať už to byl start na Korsice, důraz na Vogézy (do kterých se letos peloton vůbec nepodívá) nebo letošní zběsilý první týden. Nechybí osové body (Mont-Saint-Michel, Andorre Arcalis, Mont Ventoux, Bern, Saint-Gervais a Paříž), ani řada méně známých dojezdů. Žlutý dres může v prvním týdnu hodně cestovat – mezi spurtery, klasikáři, vrchaři, kteří dostanou brzy šanci se ukázat, ale i uprchlíky (po přežití páté etapy to budou moci zkusit v té sedmé). „Nejnudnější“ disciplínu – časovky – organizátoři zatraktivnili jejich umístěním do horského terénu, který zdůrazní i všestrannou dominanci celkového vítěze. Neopomeňme ani fakt, že po anti-spurterských letech máme letos v itineráři 9 etap klasfikovaných jako rovinaté.

Uvidíme, jak zahýbou s hektickými prvními dny tranzitní etapy číslo tři až pět, které oscilují mezi 216 a 232 kilometry. Jakoukoli „vyváženost“ může pochopitelně narušit jeden takový den s nepříjemným počasím či mnoha pády. Dalšimi otázkami mohou být případná účast elitního tempaře (jako třeba Toma Dumoulina či Ilnura Zakarina) v boji o čelní příčky a samotná strategie týmů v časovkách. Krom toho je tato Tour derniérou Alberta Contadora, který mocně touží uzavřít kariéru žlutým trikotem.

Seriál TOP 10 favorité Tour de France 2016

  • V 10:00 vydáváme naše tipy na spurtéry
  • V 16:00 vydáváme naše tipy na favority celkového pořadí
Datum zveřejnění Spurteři - 10:00 Favorité - 16:00
21.6.2016 Dylan Groenewegen Wilco Kelderman
22.6.2016 Michael Matthews Thibaut Pinot
23.6.2016 Bryan Coquard Bauke Mollema
24.6.2016 John Degenkolb Tejay van Garderen
25.6.2016 Nacer Bouhanni Romain Bardet
26.6.2016 Alexander Kristoff Fabio Aru
27.6.2016 Mark Cavendish Richie Porte
28.6.2016 Peter Sagan Alberto Contador
29.6.2016 André Greipel Nairo Quintana
30.6.2016 Marcel Kittel Christopher Froome
1.7.2016 bonus

Sezóna 2016 bude po delší době příležitostí normálně se připravit také pro Romana Kreuzigera, kterého jeho „dopingová“ aféra zastihla v nejhorší možnou chvíli. Pokud naváže na předchozí formu, může být v týmu Alberta Contadora možností číslo dvě. Podobně v závislosti na formě a programu může a nemusí být dvorním domestikem Chrise Froomea Leopold König, avšak vzhledem ke konkurenci ve Sky by šlo spíše o překvapení.

Seznam etap Tour de France 2016 společně s dalšími podrobnostmi naleznete v odkazu.