Odolá Yates Dumoulinovu útoku v časovce?

nabor

Poslední volný den je minulostí. Giro d’Italia 2018 čeká posledních šest etap: tři horské, dvě rovinaté a převážně plochá bude i dnešní 34,2 kilometrů dlouhá časovka. Z Trenta se pojede do Rovereta.

16. etapa profil Giro dItalia 2018Ještě před deseti lety nedělalo organizátorům Gira problém zařadit do závodu hned čtyři testy proti chronometru. Trend ale velí opačným směrem a na letošním Giru dostoupil vrcholu. Jen 10 kilometrů v Jeruzalémě a na poměry Grand Tour nenáročná hlavní časovka. Krátká, rovinatá, po širokých cestách, s jediným drobným stoupáním deset kilometrů od cíle.

Odehrávat se bude pod Dolomity v provincii Trento, jejíž stejnojmenné srdce hostí start. Dnes oblíbený tréninkový kraj letních i zimních sportů si mezi lety 1543 a 1563 vydobyl věhlas z docela jiných příčin. Tehdy se tu totiž konal Tridentský koncil, na němž se křesťanství vypořádávalo s rozmachem protestantismu. Pragmatičtější historie zná Trento rovněž jako centrum výroby hedvábí a vína. Cyklistickým fandům se region tradičně prezentoval na Giro del Trentino, nynější Tour of the Alps.

Na startu se všech 161 cyklistů, kteří pokračují k Římu, seřadí (z pohledu celkového pořadí) od posledního k prvému. Už ve 13:27 proto vyrazí Mads Pedersen, ve 13:32 další z favoritů Ryan Mullen a o osm minut později Victor Campenaerts. Ve 13:52 sjede z rampy Alex Dowsett, ve 14:04 Vasil Kiryienka, ve 14:08 Jos van Emden a ve 14:12 nejprve Rémi Cavagna a minutu po něm Tony Martin.

Pak by mělo nastat uklidnění, nesvačte ale moc dlouho. V 15:34 totiž zatlačí do pedálů nejrychlejší mladík úvodní časovky Maximilian Schachmann a v 15:45 Wouter Poels. S úderem čtvrté zamíří zpět do desítky Rohan Dennis, v 16:12 se pokusí o zázrak Chris Froome. V 16:27 ten nejočekávanější, Tom Dumoulin. Tři minuty po něm vyjede Simon Yates; klíčové však bude, o kolik později dorazí do Rovereta.

Šestnáctá etapa Giro d’Italia 2018 začíná ve 13:20. Přenášena bude celá. Jezdci budou startovat minutu po sobě, až na první šestnáctku (počínaje Poelsem), pro níž se rozestup zvýší na tři minuty.

Tipněte si vítěze časovky v soutěži na našem Facebooku!

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  rád si pročítám Vaše zajímavé články. Tak já rád jezdím na kole, ale jen rekreačně, ale Giro, Tour dF a Vueltu sleduji pozorně. Líbí se mi hlavně horské etapy s dojezdem na vrchol. Chci se Vás zeptat, jde najet na 32 km přes dvě minuty? Vítězství přeji Yatesovi (velká zásluha i R. Kreuzigera). Rád bych slyšel Váš názor. S pozdravem I. Novák.

  • Krásný den,
   jak včera řekl Dumoulin, jde to, ale ne každý den. Pokud situaci alespoň trochu ztíží protivítr, pak určitě. Třeba loňská závěrečná časovka byla také rovinatá (dokonce mírně z kopce) a Dumoulin v ní některé solidní časovkáře (Zakarina, L. L. Sáncheze) porazil o víc než minutu a půl.
   Díky za dobrý dotaz, v článku už nebyl prostor více to rozvést. LS

Comments are closed.