Body UCI, květen 2018 – 2. část

Giro d’Italia 15. 5. – 21. 5. 2018

Po dni volna měl v cíli nejdelší, 10. etapy nejvíc sil Matej Mohorič (Bahrain Merida). Velmi špatný den zažil Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Roman Kreuziger zůstal s ním. To samé udělal Zdeněk Štybar pro Vivianiho. V cíli byla jejich ztráta na vítěze přes 25 minut. Lídr Simon Yates ale nezaváhal – také do 11. etapy nastoupil v růžovém dresu a dovezl ho již po druhé, po excelentním závěru, vítězně do cíle. Na mocně dotahujícího, druhého, Toma Dumoulina opět získal k dobru pár cenných vteřin. Chris Froome byl v první půli Gira víc než nenápadný. Na 12. místě měl ztrátu na lídra 3:20. Adam Hansen (Lotto Fix All) zdárně pokračoval svou 20. Grand Tour v řadě, ale na letošní Tour de France startovat neplánuje.

„Transportní“ etapa č. 12 otevřela druhou polovinu Gira a byla svým profilem určena spurterům. Cyklisty provázelo chladné počasí a zejména ve druhé stovce kilometrů občas déšť. V závěru předvedl skvělý, dlouhý spurt Sam Bennett a podruhé zvítězil. Opticky nejlehčí měla být 13. etapa s dalším plánovaným spurterským závěrem. Jelo se za slunného počasí a vítězně projel cílem, již potřetí, Elia Viviani. Pozici  lídra sedmý den bez problémů udržel Simon Yates.

Diváky obsypaná hora Monte Zolcolan zažila na posledních 10 km 14. etapy místo vrchařské bitvy velké překvapení. Čtyři km před cílem zaútočil Chris Froome (Sky) a Giro nabylo další zápletku. Simon Yates ho marně stahoval, dojel druhý s minimální ztrátou a získal na své zbylé soupeře další cenné sekundy. Zklamáním pro italské tifosi je dosavadní výkon domácího šampiona Fabia Ara (UAE). Dojel 17. a vypadl z Top 10. Kromě posunu vítěze na páté místo ve všech pádech skloňovaný Zolcolan v podstatě nic nezměnil.

Další horská výzva, před volným dnem, čekala již trochu unavený peloton v 15. etapě. Mokro, chladno a velká skupina v úniku byly jejími průvodními znaky. Postupně byli ale uprchlíci, včetně Zdeňka Štybara,  pohlceni. Hlavní protagonisté skupiny Nico Denz (AG2R) a Giulio Ciccone (Bardiani) byli dostiženi 17,5 km před cílem razantním a vítězným nástupem Simona Yatese. Zatím suverenní lídr má, po volném dnu, před úterní časovkou na Toma Dumoulina k dobru 2:11. Do cíle v Římě je ale ještě daleko.

Tour of California  13. – 19. 5 2018

Ve třetí etapě, po heroickém výkonu zvítězil lotyšský jezdec stáje Trek-Segafredo Toms Skujinš. V cíli předvedl velmi emotivní oslavu. Po loňském hrůzostrašném pádu (ve stejném závodě) je to víc než pochopitelné. Druhý dojel jeho parťák v úniku Američan Sean Bennett. V následujícím spurtu byl nejlepší Caleb Ewan. Egan Bernal prohrál souboj o 4. místo s Peterem Saganem. Přesto měl po dojezdu v držení všechny čtyři dresy určené lídrům.

To ale časovka ve čtvrté etapě změnila. Vyhrál ji Tejay van Garderen (BMC) a do páté etapy nastupoval ve žlutém on. Hromadný spurt páté etapy měl stejné pořadí jako v první etapě. Opět se radoval Fernando Gaviria. Caleb Ewan a Peter Sagan ho stíhali marně. Také do šesté, královské etapy startoval ve žlutém Tejay Van Garderen. Ztráta Egana Bernala 23 vteřin nebyla pro mladého Kolumbijce žádným problémem. Ve stoupání, 15 km před cílem se zvedl a prostě odjel a po 5 km si vytvořil minutový náskok na zbytek pelotonu. Poslední etapu rozhodoval  fotofiniš a vyhrál, již potřetí, Fernando Gaviria. Jeho krajan Egan Bernal, celkově první, slavil životní vítězství a završil tak v Kalifornii kolumbijský týden.

Závod v Kalifornii tabulkami celkového pořadí bodů UCI příliš nezamíchal. Jeho vítěz se ale ziskem 398 bodů v průběžném pořadí posunul do Top 10. Je průběžně sedmý. Nebýt v březnu jeho těžkého pádu v Katalánisku (5 km před koncem závodu byl na druhém místě), mohla být jeho pozice ještě lepší. Současný lídr Peter Sagan letos v Americe neoslnil a body pouze paběrkoval. Získal jich 13. První místo si neudrží, pokud Simon Yates bude v Římě stát na stupních vítězů.