Od Alboránského moře zpět do hor

nabor

Vuelta 2017 se ve 12. etapě dostane na samý jih Španělska, kde by se měla dočkat také vlídnějšího počasí. Profil bude svědčit vrchařům, ale dojezd po rovině dává šance i překvapením.

Profil 12. etapy Vuelta 2017Dnešek stráví Vuelta v Andalusii, druhém největším autonomním společenstvím Španělska. Déšť ustane, ale na poměry horkého regionu s plážovými letovisky u Alboránského moře (to odděluje Španělsko od Afriky) zůstane snesitelně. Jako první z prémií jezdce prověří „jednička“ Puerto del León (nepravidelných 17,4 km do 4,9 %), klíčová by však měla být až „dvojka“ Puerto del Torcal (mnohem plynulejších 7,6 km do 7 %). Ve stoupání je netradičně umístěna i sprinterská prémie.

Rovné poslední kilometry se vinou Antequerou, podle níž se jmenuje také pohoří, do nějž spadají dnešní prémie. Město je známé především dolmeny chráněnými UNESCO, jejichž stáří je odhadováno mezi 3800 a 5800 lety. Zvláštností dvou z místních dolmenů, tedy pravěkých pohřebních mohyl z nepravidelných kamenných bloků, Dolmen de Menga a Tholos de El Romeral, je orientace k horám. 99,99 % středomořských dolmenů je přitom orientováno k obloze.

Charakter 12. etapy by měl nejlépe vyhovovat Alaphilippovi, Sanchezovi, Costovi či Lutsenkovi. Pokud přejede kopce, může za dalšími zelenými body zamířit Trentin, možná v obnoveném duelu s Rojasem.

Peloton asi nebude lpět na stažení úniku. Kdyby k němu došlo, sjezdařské předpoklady učiní favorita z Nibaliho, také Kelderman by nebyl bez šancí. Froome dnes nejspíš pojede defenzivněji.

12. etapa Vuelty 2017 začíná ve 13:28. Přenosy znovu od tří. Nájezd na Puerto del León kolem 15:45. Kolem 17:00 sprinterská prémie ve stoupání na Puerto del Torcal. Dojezd kolem 17:40.

Tipněte si vítěze dnešní etapy v soutěži na našem Facebooku!